Pokračování legendárního superhrdinského snímku Superman z roku 1978 přineslo nejen napínavý souboj s generálem Zodem, ale i dramatické zvraty za kamerou. Superman II z roku 1980 se stal filmem s pohnutým osudem – střídali se režiséři, přetáčely se celé scény a někteří herci odmítli návrat. Přesto vznikl úspěšný blockbuster, který dodnes fascinuje fanoušky napětím, humorem i vnitřním bojem slavného hrdiny.
Superman II: Druhý návrat Muže z oceli
Superman II je americký superhrdinský film z roku 1980, který režíroval Richard Lester. Scénář napsali Mario Puzo, David Newman a Leslie Newman na základě příběhu od Puza, inspirovaného postavou ze světa DC Comics. Film je přímým pokračováním snímku Superman (1978) a druhým dílem v celé filmové sérii. V hlavní roli se opět objevuje Christopher Reeve jako Superman.
Děj: Zodův návrat a dilema hrdiny
Děj filmu sleduje příchod generála Zoda a jeho spoluvězňů na Zemi. Ti byli osvobozeni z tzv. Zóny přízraků, kryptonského vězení. Zod touží po pomstě a chce zničit posledního přeživšího z Kryptonu – Kal-Ela, známého jako Superman.
Zod se spojuje s notorickým padouchem Lexem Luthorem, který stále touží po ovládnutí světa. Superman musí čelit nejen nové hrozbě, ale i svému osobnímu konfliktu – rozpolcenosti mezi svou povinností chránit lidstvo a touhou žít jako obyčejný člověk Clark Kent, po boku své lásky Lois Laneové.
Původní produkce a první problémy
Producenti Alexander a Ilya Salkindovi se rozhodli natáčet první dva filmy současně. Hlavní natáčení začalo v březnu 1977 a trvalo až do října 1978. Režisér Richard Donner však měl napjaté vztahy s producenty kvůli rostoucím nákladům a napjatému harmonogramu. Výsledkem bylo, že bylo natáčení druhého dílu přerušeno, přestože bylo z 75 % hotové, aby se dokončil první film.
Změna režiséra a spory v zákulisí
Po premiéře Supermana v prosinci 1978 byl Donner z režie vyhozen. Producenti jej nahradili Richardem Lesterem, který již dříve pracoval pro Salkindovy. Tento krok vyvolal vlnu nesouhlasu – někteří herci a členové štábu se odmítli vrátit. Gene Hackman například odmítl přetáčky, což vedlo k využití dubléra a napodobitele hlasu.
Lesterova verze a přetáčky
Lester přetáčel velkou část filmu, aby získal oficiální režisérský kredit. Přidal nové scény, například teroristický útok na Eiffelovku nebo Clarkovu záchranu Lois u Niagarských vodopádů. Změněn byl i závěr filmu – Superman pomocí „hypnotického polibku“ Lois vymaže paměť.
Filmování bylo obnoveno v září 1979 a dokončeno v březnu 1980. Změnili se i někteří členové týmu – nový kameraman Robert Paynter dodal filmu výraznější barevnost v duchu komiksů.
Kontroverze, pokračování a úspěch
Film měl premiéru v prosinci 1980 v Austrálii a většině Evropy, v dalších zemích během roku 1981. U kritiků si vedl dobře – chválili zejména herecké výkony Reevea, Hackmana, Stampa a Kidderové, i vizuální efekty a humor. Celosvětově vydělal 216 milionů dolarů, což znamenalo komerční úspěch, i když menší než u prvního dílu.
Na úspěch navázalo pokračování Superman III (1983), které režíroval opět Richard Lester.
Donnerův návrat: Režisérský sestřih
V roce 2006 byl vydán speciální režisérský sestřih s názvem Superman II: The Richard Donner Cut, který obnovuje původní Donnerovu vizi. Tento sestřih vznikl na základě dostupných záběrů a přiblížil se tomu, jak si Donner představoval film původně.
Zdroj: Anglická Wikipedie
Části seriálu: Superman
- Dvě režie, dvě vize, jeden Superman
- Jak britská města hrála Ameriku: Neviditelní hrdinové Supermanova světa
- Superman
- Superman - DC Universe startuje s novým Supermanem
- Superman (1978): Průlomový film, který změnil tvář superhrdinské kinematografie
- Superman II: Film plný zákulisních sporů a hrdinských dilemat
- Superman III: Zklamané naděje, přepsané příběhy a technické prvenství
- Superman IV: Pád hrdiny — Jak rozpočtové škrty pohřbily legendu
- Superman žije – a umírá: Největší film, který nikdy nevznikl
- Ze zákulisí filmu #1 | Čekání na Supermana
Nejnovější komentáře