Považuji se za filozofku a spirituálně cítící bytost, proto jsem před rokem nemohla minout duchovně zaměřený snímek od Petra Vachlera, na který jsem byla velice zvědavá, jak celé „tajemství„ pojme, neboť si sama již od dětství kladu tu neodbytnou otázku, jaký je smysl tady toho všeho? Proč tu jsme? Co bude po smrti? Je po smrti ještě vůbec něco? Již trailer napovídal, že snímek bude dobře animovaný, barevný a líbivý s mnoha oživujícími efekty. Tedy zbývá otázka, zda souzním ještě i s prezentovanými myšlenkami?
Anotace se tváří trochu skoupě a neprozrazuje příliš: „Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme a kam směřujeme? Probudíme se, vzpomeneme si? Na tyto a další otázky se snaží nalézt odpověď celovečerní film Petra Vachlera s názvem Tajemství a smysl života.
Petr Vachler, který se snímkem vyznává ze svého „náboženství“, se ujal scénáře, režie i produkce a nedopadlo to vůbec špatně. Petra Vachlera notoricky známe zejména z Českých lvů, kde byl vyhlášen svými vegetariánskými rauty, tedy všichni víme, že Petr jako duchovní bytost nejenže chodí bos, ale je vegetarián. Je již méně známý jako režisér, debutoval svým snímkem Doblba! (2005), což je příběh černé vánoční komedie odehrávající se v rozvětvené rodině Mukových. Dále se proslavil svou Vachler Art Company (VAC), kde se podílel jako autor, kameraman, režisér a producent.
Jaký je žánr díla? Je těžké určit žánr takového díla, které bych charakterizovala jako filozoficko-duchovní zamyšlení. Oficiálně je žánr uveden jako Telenovela / Animovaný / Fantasy. Tak animovaný je jistě, na tom se shodneme. O fantasy bych víceméně pochybovala a telenovela mi sem úplně nesedí. V českém názvu figuruje sice slovo „tajemství“, nicméně žádné absolutní pravdy nikdo nikomu vnucovat nebude. Chceš se zamyslet – můžeš, nechceš – nech být. Rozhodně bych neřekla, že snímek někým manipuluje – to lze říct i o televizních krimi zprávách. Každý si ze snímku vezme to svoje, kdo nemá v hlavě nic – neodnese si nic… Nicméně více se mi líbí anglický název The Meaning and Mystery of Life, který se mi jeví jako více přiléhavý, neboť „mystery“ může znamenat mystérium, záhadu nebo tajemství. Ano, já osobně si myslím, že z určitého pohledu je život mystérium a my se pouze pokoušíme hledat jeho význam. Petr Vachler se ve snímku zamýšlí spolu s renomovanými a světově uznávanými vědci, lékaři, psychology, filozofy, spisovateli, mysliteli, šamany a dalšími známými osobnostmi jako jsou Stanislav Grof, Raymond Moody, Andreas Clauss, Deepak Chopra, Silvano Paolucci, Ruediger Dahlke, Sandra Epstein, Sergej Lazarev, Srikumar Rao, Vincent Bridges, Dan Millman, Dannion Brinkley, Alicia Hamm, Emahó a celosvětově známý Don Miguel Ruiz.
Formou i obsahem jde o unikátní film v našich končinách. Co se týče audiovizuálu, byla jsem překvapena na české poměry dobrým výkonem, a tedy nemám víceméně co vytknout. Všudypřítomné animace nepůsobí samoúčelově, kýčovitě ani lacině, ale vkusně oživují. Optické triky jsou efektní. Herci hrají lehce a přirozeně, nikdo nepřehrává ani není toporný. Pro mě je to příjemná podívaná. Čmelák jako průvodce mi nevadil, neiritoval mě ani nepřekážel, dokonce se mi jevil jako vkusný a mnohoznačný. Bez včel a čmeláků život zde na zemi skončí. Otázka je, zda si to kdo ve svém zběsilém tempu životem uvědomuje. Možná si to většina lidí uvědomí, až bude pozdě. Čmelák mnohokrát stahuje oponu a to je symbolicky smyslem tohoto snímku – nahlédnout za oponu dění zde. Většina lidí je ponořena do svého života a jen málokdo nahlíží na skutečnosti za oponou. Citáty moudrých se mi nejeví jako prázdné fráze ani jako klišé. Co mi malinko vadilo, bylo až přespříliš velké množství moudrých citátů, které se v rychlém sledu za sebou vždy na okamžik mihly dějem jako vsuvka, takže byly stěží registrovatelné a divák si je nemohl více vychutnat. Snímek představuje takovou mozaiku. Má dvě linky, jednu dějovou a druhou „tam za oponou“, kde se rozebírají vtíravé otázky smyslu.
Co se týče myšlenek prezentovaných snímkem, asi lze očekávat, že nesouhlasím úplně se vším, ale to je zcela pochopitelné. Nemyslím si, že by bylo možné nalézt dvě osoby, které by souhlasily se všemi svými názory kompletně. Přínosné je už to, že se Petr Vachler hlásí ke svému přesvědčení a dokazuje to. Ačkoliv někomu může vadit míchání různých názorů dohromady, mě to nevadí, protože mnohdy jde o sdělení téhož z jiného úhlu pohledu a mezi různými příbuznými tezemi může pozorný divák zahlédnout syntézu - zkrátka ne to, v čem jsou jednotlivé teze odlišné, ale v čem se potkávají. Z mého pohledu je nejdůležitější společná diskuze a hledání společné cesty mezi tezí a antitezí. Nicméně snímek se mi líbil a hodnotím jej jako přínosný, protože otevírá zajímavá témata pro přemýšlení, které já mám tolik ráda. Samozřejmě, že toto se nebude líbit lidem, kteří neradi přemýšlí, rádi si užívají pouze adrenalinovou, testosteronovou, steroidovou, hormonální, alkoholovou či jinou jízdu životem bez vyššího smyslu. Nejsme všichni stejní a každý preferuje jiný druh zábavy, co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Tedy jedni holdují třeba hrám a akční podívané, kdežto jiný si vychutná hloubavý snímek s nějakým smysluplným poselstvím.
Ze snímku si asi každý zapamatuje zejména Jana Budaře, který je znám svým alternativním zaměřením, kreslením obrázků a sepisováním svého vlastního snáře. Jan Budař uvádí, že si filmy již vybírá a nehraje tedy ve všem, co se mu nabízí. Je tedy evidentní, že nejspíše souzní s poselstvím tohoto snímku. Dále se objeví charismatický Josef Polášek, mladičká Barbora Seidlová, krásná Andrea Růžičková, kterou známe především z Vyprávěj, a Aneta Krejčíková. Kromě „herců“ si zahrál i sám tvůrce Petr Vachler a rovněž se snímkem mihly i jeho synové Viliam a Theodor. Také Petrova dcera Valerie Vachlerová se účastnila a zejména pak skládala hudbu.
Pro koho je snímek určen? Ačkoliv je Petrův snímek přijat společností rozporuplně, neboť většina konzumních diváků jej nepochopila a proto jej zavrhla, dílo má i kladné ohlasy od své početné základny diváků. Tento film je určen především spirituálně otevřenému publiku sestávající z bytostí, které si potrpí na tento druh duchovna. Pokud se sami nezajímáte o duchovno, spiritualitu či otázky smyslu života, raději si zhlédnutí snímku dobře rozmyslete.
Snímek kromě toho, že je vizuálně velice nápaditý svými animacemi, má také hlubokou myšlenku a poselství. Snímek nadhazuje otázky a hledá odpovědi. Líbí se mi nejen animovaná forma zpracování, ale i obsah. Oceňuji, že svůj postoj tvůrci podpořili vystoupením vědců, lékařů, psychologů, filozofů, šamanů a myslitelů, kteří prezentují své myšlenky. Film získal na ČSFD v tuto chvíli krásných 50% a já osobně dávám 60%.
Nejnovější komentáře