kGgW1k9swkE
Máte rádi filmy s hudební tématikou? Tak právě pro Vás jsem si dnes připravil článek, kde bych chtěl vybrat několik, dle mého, zajímavých hudebních snímků.
Cesta ke slávě / Bound for Glory (1976)
Woody Guthrie byl legendární americký písníčkář, právě o něm pojednává film Bound for Glory. Snímek se odehrává ve 30. letech v době Velké hospodářské krize. Woody, který se v Oklahomě živil jako kreslíř reklamních sloganů, odjíždí na západ za prací, aby uživil rodinu. Tam je však svědkem vykořisťování a těžké práce za minimální gáži. Účastní se demonstrací a vybízí k zakládání odborů, přitom samozřejmě hraje své písně. Postupně získává popularitu a začíná vystupovat v rádiu. Svou kariéru však nakonec vymění za to, aby mohl dál hrát pro obyčejné dělníky. David Carradine podává v hlavní roli svůj životní výkon (samozřejmě spolu se seriálem Kung-Fu: Legenda pokračuje). Film získal Oscara za kameru, jelikož zde byla poprvé využit Steadicam.
Na pokraji slávy / Almost Famous (2000)
Film vypráví příběh mladého chlapc eWilliama, který díky své sestře poznává krásu rockové muziky. Láska k této hudbě ho zavede do novinářské branže. Díky tomu se seznámí s kapelou Stillwater, o které dostane, od prestižního hudebního časopisu Rolling Stone, nabídku udělat reportáž. Vyráží s kapelou na turné a tam zažívá různé příhody. Film je povedený díky hereckým výkonům, skvělému scénáři a celkově velmi příjemné atmosféře.
Beze mě: Šest tváří Boba Dylana / I’m not There (2007)
Originálně pojatý životopisný film pojednává o jednom z největších umělců 20. století. Kromě The Beatles a Elvise snad nikdo neovlivnil muziku více než právě Bob Dylan. Film zobrazuje umělce v několika fázích jeho života a pokaždé je stvárněn jiným hercem (např. Cate Blanchett, Heath Ledger nebo Christian Bale).
Walk the Line (2005)
Herecký koncert v podání Joaquina Phoenixe ve filmu o další hudební legendě, Johnny Cashovi. Snímek ukazuje všechny vrcholy i pády charismatického muzikanta (a že jich bylo).
Backbeat
Víte, co bylo předtím, než se The Beatles stali slavnými? Pokud to nevíte a zajímá vás jejich příběh, tak se na tento film určitě podívejte.
Nonstop party / 24 Hour Party People (2002)
Poslední film je tak trochu netradiční a rozhodně není pro každého. Ocení ho hlavně lídé, kteří alespoň trochu znají Manchesterskou hudební scénu, tudíž kapely jako Joy Division, New Order nebo Happy Mondays. Filmem provází novinář a zakladatel labelu Factory Records, Tony Wilson, kterého bravůrně stvárnil Steve Coogan.
Tento článek napsal autor Marek Danko, který je redaktorem webu Kritický Klub
Patří do rubriky: Zamyšlení
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Přihlášení
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější komentáře