Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > V pasti - Bill Skarsgård a Anthony Hopkins v předělávce argentinského 4x4

V pasti - Bill Skarsgård a Anthony Hopkins v předělávce argentinského 4x4

Photo © The Avenue Entertainment
Photo © The Avenue Entertainment
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Pouliční zlo­dě­jí­ček Eddie (Bill Skarsgård) se vlou­pá do luxus­ní­ho SUV, aby z něj ukra­dl cen­nos­ti. Netuší ale, že o to nej­cen­něj­ší dost mož­ná prá­vě při­chá­zí on sám. V oka­mži­ku, kdy je uvnitř vozu, se dve­ře zamknou a nejdou otevřít. Znovu a zno­vu bere za kli­ku, zuři­vě s ní lom­cu­je, sna­ží se vyra­zit okno, hla­si­tě kři­čet na kolemjdou­cí i volat ze své­ho mobi­lu. Marně. Tohle totiž není jen pře­py­cho­vá kára, tohle je doko­na­lá hi-tech past na čtyřech kolech. A ten, kdo ji stvo­řil (Anthony Hopkins), inves­to­val až pří­liš mno­ho peněz i času do toho, aby Eddie vyvá­zl bez tres­tu. Teď pocí­tí důsled­ky svých činů a pozná, jak vypa­dá peklo. S kaž­dou dal­ší vte­ři­nou je jeho situ­a­ce zou­fa­lej­ší a tlak nesne­si­tel­něj­ší...

Argentinský film 4x4 z roku 2019 obdr­žel doce­la sluš­nou pozor­nost. Thriller evo­ku­jí­cí tře­ba Telefonní bud­ku Joela Schumachera zasa­ze­ný z vel­ké čás­ti do SUV obsa­ho­val mimo jiné soci­ál­ní komen­tář ke kri­mi­na­li­tě a soci­ál­ním tří­dám,  dočkal se již již bra­zil­ských a indic­kých pře­dě­lá­vek, ame­ric­ký rema­ke byl poté nej­spí­še jen otáz­kou času. Dle pro­du­cen­ta Petra Jákla se po zakou­pe­ní práv pra­co­va­lo na adap­to­va­ném scé­ná­ři kvů­li odklo­nům původ­ní­ho pří­bě­hu zhru­ba rok. Režie se poté cho­pil David Yarovesky, kte­rý již v roce 2019 rea­li­zo­val Syna tem­no­ty. Pokus o zpra­co­vá­ní zlé vari­a­ce Supermana měl jis­tě poten­ci­ál, rádo­by zlý Superman je ovšem zpět­ně jeden z nej­ví­ce nevy­u­ži­tých kon­cep­tů posled­ních let. V pas­ti ovšem sází na doce­la jed­no­du­chý kon­cept a vlast­ně by se tak moh­lo zdát, že jde těž­ko něco poka­zit.

V pasti
Photo © The Avenue Entertainment

V pas­ti roz­hod­ně není 50:50 pře­dě­láv­kou původ­ní­ho 4x4, byť se mini­mál­ně prv­ní část drží pří­bě­ho­vé struk­tu­ry a drob­ných momen­tů doce­la věr­ně. Scénář Michaela Arlena Rosse se mini­mál­ně nějak sna­ží polid­štit hlav­ní­ho hrdi­nu. Eddie je sice zlo­dě­jí­ček, kte­rý má roz­hod­ně dale­ko k otci roku, záro­veň to ovšem je pořád člo­věk v zou­fa­lé život­ní situ­a­ci, kte­rý se nějak sna­ží pře­žít. Ciro v podá­ní Petera Lanzaniho byl v původ­ním 4x4 mini­mál­ně více opo­vr­že­ní­hod­ný pro­ta­go­nis­ta. Pouliční zlo­čin­ci býva­jí zou­fa­lí lidé, kte­ří se jen sna­ží pře­žít, byť opo­vr­že­ní­hod­ný­mi  způ­so­by. Eddie v podá­ní Billa Skarsgårda není člo­věk bez báz­ně a hany, přes­to  ho Skarsgård zvlád­ne ztvár­nit sym­pa­tic­ky, pře­de­vším díky fak­tu, že ame­ric­ká ver­ze více kla­de důraz na to, že i zlo­či­nec může být milu­jí­cí otec. Jak je pro­ta­go­nis­ta původ­ní ver­ze spí­še pasiv­ní obě­ti pas­ti, ame­ric­ká ver­ze dělá pro­ta­go­nis­tu více aktiv­ní­ho. Se vším dob­rým i zlým.

Už když se u původ­ní­ho 4x4 ode­be­re ten pří­da­vek soci­ál­ní­ho komen­tá­ře, sta­ne se z toho v pod­sta­tě tako­vý chudý (chud­ší?) spin-off Saw, ve kte­rém bru­tál­ní pas­ti nahra­dí SUV vyba­ve­né nejen elek­tro­šo­ky a v cen­t­ru je i ten­to­krát soci­o­pat, kte­rý opo­vr­hu­je kri­mi­nál­ní­ky a lid­mi, kte­ří mají špat­ný vliv na spo­leč­nost. Byť se ame­ric­ká pře­dě­láv­ka jak­si také sna­ží komen­to­vat selhá­vá­ní sys­té­mu a neschop­nost potí­rat kri­mi­na­li­tu, kla­de se na to men­ší důraz, než v argen­tin­ském ori­gi­ná­lu. Anthony Hopkins je své roli soci­o­pa­ta zábav­ný, vlast­ně půso­bí, že by mohl z fle­ku jít točit čtvr­tý film s Hannibalem, ve kte­rém Hannibal kvů­li vyso­ké­mu cho­leste­ro­lu vymě­nil lid­ské maso za gumo­vé med­víd­ky (a hulí join­ty!). I tahle ver­ze pří­bě­hu se sna­ží ale­spoň čás­teč­ně moti­vy ústřed­ní­ho soci­o­pa­ta obhá­jit a uči­nit tak pří­běh méně čer­no­bí­lý. Druhá polo­vi­na V pas­ti se dá snad­no ozna­čit za „ame­rič­těj­ší´´ ver­zi pří­bě­hu, jde dost mož­ná o chytřej­ší smě­řo­vá­ní, pro­to­že konec argen­tin­ské­ho ori­gi­ná­lu jde snad­no ozna­čit za nechtě­ně směš­ný. Neznamená to ovšem, že by šlo vždy o nej­ro­zum­něj­ší hod­no­ce­ní.

V pasti
Photo © The Avenue Entertainment

Základní námět samo­zřej­mě evo­ku­je všech­ny ty Naprosté cizin­ce a podob­né sním­ky, tedy kon­cepč­ně snad­no rea­li­zo­va­tel­né pro­jek­ty, kte­ré jde snad­no rea­li­zo­vat hned něko­li­krát napříč růz­ný­mi země­mi, byť k tomu nut­ně nejsou ty nej­zá­sad­něj­ší důvo­dy. Americká ver­ze na to jde sice tak tro­chu jinak, přes­to vlast­ně nepři­ná­ší nic zásad­ní­ho. Anthony Hopkins mož­ná v jed­nu chví­li odpo­ví na otáz­ku, jak efekt­ně ničit zlo­čin­ce za volan­tem, jeho posta­va je ovšem na roz­díl od původ­ní­ho fil­mu degra­do­vá­na pou­ze na prů­měr­né­ho psy­cho­pa­ta, kte­ré­ho na kole­na dosta­la spo­leč­nost.  Jeho předob­raz v původ­ním sním­ku v podá­ní Dadyho Brievy byl svým způ­so­bem mož­ná nos­něj­ší cha­rak­ter.  A tam, kde 4x4 moh­lo půso­bit až lehce pro­vo­ka­tiv­ně,  V pas­ti jen nija­ké.

Ústřední hudeb­ní motiv Timothyho Williamse se i díky atmo­sfé­ře vylo­že­ně nevy­čer­pá,  děj se i bez zna­los­ti původ­ní­ho díla může snad­no jevit před­ví­da­tel­ně. Těžko říci, v čem přes­ně měla prá­ce na scé­ná­ři trvat rok. Měřítko zůstá­vá v pod­sta­tě stej­né, na ústřed­ní SUV se lépe kou­ká, kon­cept o soci­o­pa­to­vi, kte­rý věz­ní zlo­dě­je aut ve vlast­ním autě, se ovšem pře­ci jen nikterak neroz­ši­řu­je. Režírující Yarovesky doká­že doce­la zachy­tit atmo­sfé­ru noč­ní­ho Vancouveru, z vizu­ál­ních mož­nos­tí nej­spí­še zvlá­dá vytě­žit mož­né maxi­mum. Je to pořád pře­de­vším komor­ní akč­ní zále­ži­tost, kte­rá se vět­ši­nu času ode­hrá­vá na jed­né loka­ci, Bill Skarsgård tu má poté díky fak­tu, že Hopkins strá­ví vět­ši­nu času za mik­ro­fo­nem, šan­ci na vlast­ní one man show a zvlád­ne pro­je­vit, že se pořád jed­ná o jed­no­ho z nej­sym­pa­tič­těj­ších her­ců své gene­ra­ce. Kolem hlav­ní role se původ­ně motal Glen Powell, Skarsgård v ní ovšem pře­ci jen půso­bí pře­svěd­či­vě­ji. Je to pořád tak tro­chu opo­vr­že­ní­hod­ný idi­ot, v prů­bě­hu sle­do­vá­ní ovšem více a více sym­pa­tič­těj­ší.

V pasti
Photo © The Avenue Entertainment

Je ško­da, že více pře­ci jen fun­gu­je ta 1. polo­vi­na, co se drží základ­ní­ho pří­bě­hu. Doplněná fabu­la­ce v 2. polo­vi­ně se totiž začne tak tro­chu roz­pa­dat a magor v podá­ní Anthonyho Hopkinse je díky jed­né stě­žej­ní pasá­ži fil­mu mož­ná magor až pří­liš. Mince se tak v kon­tras­tu mezi argen­tin­ským ori­gi­ná­lem a ame­ric­kou ver­zi mění. Tam, kde bylo v původ­ním fil­mu snad­né fan­dit věz­ni­te­li ústřed­ní­ho zlo­dě­je, tady je mno­hem snad­něj­ší fan­dit zlo­dě­jíč­ko­vi, co mož­ná na roz­díl od Aladina nemá srd­ce ze zla­ta, přes­to sebe­ví­ce za vla­sy při­ta­že­né finá­le fun­gu­je i díky satis­fak­ci, kte­ré v jis­té míře Skarsgårdův hrdi­na dostá­vá. Námět na sluš­nou ana­lý­zu by urči­tě byl kon­trast mezi argen­tin­ským ori­gi­ná­lem a ame­ric­kým zpra­co­vá­ním, pře­de­vším v tom ohle­du, jak se svým způ­so­bem dopl­ňu­jí. Na vylo­že­ně ospra­ve­dl­ni­tel­nou pře­dě­láv­ku to sice v cel­ko­vém kon­tex­tu nesta­čí, na neu­rá­že­jí­cí béč­ko­vou podí­va­nou ovšem ano.

Americká ver­ze fil­mu 4x4 naštěs­tí nesá­zí na kopír­ku 50:50 a vydá­vá se svým smě­rem. A výsled­ky z toho jsou pozi­tiv­ní i nega­tiv­ní. David Yarovesky nato­čil neu­rá­že­jí­cí akč­ní výplach, kte­rý těží pře­de­vším ze sym­pa­tic­ké­ho Billa Skarsgårda a Anthonyho Hopkinse, kte­rý půso­bí, že by si nej­rad­ši v brz­ké době zopa­ko­val roli Hannibala Lectera. V pas­ti bohu­žel nej­lé­pe fun­gu­je v 1. čás­ti, kte­ré se doce­la věr­ně drží původ­ní­ho fil­mu, men­ší odklon v 2. polo­vi­ně nicmé­ně dojmy z fil­mu tak tro­chu srá­ží. Nutná a čím­ko­liv obo­ha­cu­jí­cí pře­dě­láv­ka to není, záro­veň ovšem nejde o vylo­že­nou uráž­ku. A i samo o sobě V pas­ti obsto­jí jako neu­rá­že­jí­cí akč­ní výplach. Větší oče­ká­vá­ní se nej­spí­še nevy­pla­tí...

Verdikt: 55 %


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,92477 s | počet dotazů: 256 | paměť: 63932 KB. | 16.04.2025 - 10:59:10