Stověžatá Praha i její historické události jsou známé díky lidským osudům obyvatel nebo návštěvníků. Příroda a živočichové však obývají okolí Vltavy delší dobu než lidé a současné město je pro ně jen jinak uspořádaný prostor, díky kterému musí uzpůsobit své chování. V hlavních i vedlejších rolích filmu „Planeta Praha“ vystupují zvířata, která si v městském prostředí umí vybudovat domov, sehnat potravu i partnery, musí si poradit s nástrahami městského prostředí a vypadá to, že jim život ve městě vyhovuje. Prostřednictvím zvířat je možné sledovat město z výšky stromů, střech, břehu řeky či v prasklinách chodníku. Město působí překvapivě pohodovým dojmem a zvířecí hrdinové si v něm počínají sebevědomě a s přehledem. Všichni účinkující nechávají nahlédnout do svého života a současně ukazují nevšední pohledy na místa, která často unikají lidské pozornosti. Možná právě proto mají zvířata prostor a podmínky pro svůj život. Vlaštovky umí využít ke svému hnízdění depo, břehule zase odtěžené skládky a slípka zelenooká si pro své hnízdo vybrala místo s výhledem. Zvířata jsou velmi vynalézavá a město jim poskytuje útočiště, kde se i zimní mrazy dají přečkat lépe, než ve volné přírodě.
Režisér Jan Hošek a kameraman Jiří Petr při přípravě svého nového filmu využili zkušenosti z realizace dokumentárního filmu „Planeta Česko“, která měl premiéru v roce 2017. Již tehdy si vyzkoušeli natáčení na několik specializovaných kamer a kombinací různých záběrů se jim podařilo vytvořit zajímavý film. Tvůrci si tentokrát vybrali hlavní město a ve spolupráci s odbornými poradci připravili natáčení v různých městských lokalitách a sledovali několik skupin zvířat. Odborným poradcem filmu je Ondřej Sedláček, který pomáhal vybírat lokace a podílel se také na tvorbě komentáře. Naučný text je uvážlivě dávkován, není ho mnoho, ale obsahuje základní informace i zajímavosti, které právě s životem ve městě souvisí. To je
doplněno o vtipné postřehy související s chováním „účinkujících“. Na tvorbě filmového komentáře se podílel i herec Jiří Macháček, který komentář k filmu namluvil, a je znát, že se mu práce líbila. Tím, že zvolil klidné tempo a posadil hlas do příjemné hloubky, vyznění filmu výrazně pomohl.
Na celkovém příjemném vyznění filmu se podílel střihač Tomáš Doruška, který patří ke stabilním členům pracovního týmu kolem režiséra Jana Hoška. Mezi záběry se zvířaty se mu občas podařilo „propašoval“ záběry architektury i veřejného prostoru v tajemném osvětlení. Ano, natáčelo se opravdu v básníky opěvované „matičce Praze“.
Na filmu mě zaujal námět i jeho kvalitní zpracování. Nevšední záběry kamery přibližují zvířata ve městě, které bylo dosud prezentováno z pohledu člověka, jeho potřeb a způsobu života. Ve filmu se stavby, ulice, dvorky i parky stávají novodobou „džunglí“. Kdo chce přežít, ten se musí přizpůsobit místu a podmínkám. A zvířecím hrdinům se to daří. Dalším plusem filmu vidím v jeho celkové vyváženosti. Projevuje se to v kombinaci záběrů i v komentáři. Celkově film působí velmi vyrovnaně a pohodově, přestože obsahuje množství informací, zamyšlení i úvahy o budoucnosti. Zaujme každého, kdo má rád přírodu a přírodopisné filmy, ale najde si jistě i nové příznivce a své využití může mít ve školní výuce i osvětové práci. Jen „ nahrané“ scény je nutné brát s rezervou. Tvůrcům se zdály nejspíš vhodné, ale kdyby ve filmu nebyly, bylo by to ještě lepší. Dokumentární film o délce 83 minut měl premiéru 4. srpna 2022.
Film podpořil: Magistrát hlavního města Prahy, Státní fond kinematografie, Norské fondy, Pražské služby, Pražská plynárenská a Městská část Praha 5, Státní fond životního prostředí ČR, Fórum ochrany přírody, Ekologická výchova.
Celkově hodnotím 85 %
Nejnovější komentáře