Střílečka z propadliště dějin nebo stále jeden z prubířských kamenů ovládání herního umu?
Dnešní generace mladých pařanů sebou při vyslovení jména Wolfenstein možná trochu cukne, ale to bude asi tak všechno. Představí si pravděpodobně spíše novější modely typu Return to Castle Wolfenstein nebo zatím nejnovější New Order. Wolfenstein s podtitulem 3D, případně prequel Spear of Destiny patří do staré herní generace, což ale ani zdaleka neznamená, že by neměla dnešnímu hráči co říci. Ono je totiž hrát a hrát a právě na starých kouscích se toho člověk může obvykle nejvíce naučit
Hluboko v labyrintu Třetí říše…
Příběh je prostý. Přebíráte úlohu kapitána Williama Josepha Blackovitze, agenta OSA (Office of Secret Actions), který na počátku utíká z vězení v hlubinách hradu Wolfenstein. Paradoxem je, že pokud hrajete všech 6 epizod od začátku, začínáte od prostředka. Příběhovým začátkem jsou totiž epizody 4 – 6 a tou finální epizoda 3, ve které v posledním levelu popravíte Adolfa Hitlera.
Kromě jeho Vůdcovské maličkosti na vás v každém finálním podlaží čeká jeden boss obvykle vybavený dvěma rotačními kulomety, masivní porcí zdraví a obklopený armádou jednotek, které se záhy rozpadnou pod vaší kanonádou. Nebo vás sejmou, pokud budete pomalí a neschopní.
Klasika, která nic neodpouští
Wolfenstein 3D na vás chystá hodně záludností, nevodí za ručičku a z celkem omezeného množství prvků sestavuje další a další zákruty, ve kterých prověří váš postřeh, rychlou spoušť a pohyblivost. To poslední je dosti důležité, protože hra je více než co jiného o tom nezůstávat na místě.
Zapomeňte na to, že by vás někam směřovala a ukazovala vám správnou cestu šipkami s nápovědou. V mnoha úrovních není problém se ztratit. Zapomeňte na to, že by vám zdraví nebo munice padaly do náruče nebo se cokoli z toho obnovovalo samo od sebe. Pokud nezažijete moment, kdy se s posledními bodíky zdraví a několika posledními náboji plížíte bunkrem, tak hrajete pod své možnosti. Odměnou za věčnou stísněnost, lekačky a zpocené prsty na klávesách či myši (ovládání různé v různých klonech a vylepšených verzích) je kromě občasného tajného vchodu i vědomí, že tady opravdu hrajete něco, co po vás chce schopnosti a um.
Mnoho obrazů z několika prvků
Wolfenstein nabízí v klasické verzi jen několik enemíků. Je ti voják s přilbou, který kličkuje a na střelbu se musí zastavit. Jeho občasný předvoj tvoří podobně kličkující německý ovčák. Pak je tu modrý esesák se samopalem, jednotka s nejvyšší výdrží, která umí hlavně ve větším počtu dost zatopit. A pak bílý důstojník, který funguje stejně jako základní voják, akorát je mnohem rychlejší. K nim se průběžně přidávají zombie se samopalem na hrudníku.
Tomuhle spolku doplněnému o bossy čelíte pomocí nože, pistole, samopalu a rotačního kulometu. To je všechno. Ale věřte mi, že i z tohohle plus několika typů prostředí vytvořili autoři dostatek misí, které hráče prověří na kost.
Nejnovější komentáře