Schopnost číst a možnost číst téměř cokoli a kdekoli dnes považuje mnoho čtenářek za tak samozřejmou, že si mnoho z nás nedokáže představit, že tomu vždy tak nebylo.
Ženy, které čtou, inspirují umělce
Stefan Bollman se ve své obrazové historii čtení zaměřil právě na ženy. Na více než padesáti vybraných děl pocházející ze všech uměleckých epoch dokumentuje, jak se postupně měnil pohled společnosti na čtoucí ženy. Na vybraných reprodukcích se neobjevují jen čtenářky knih, ale i novin, časopisů, jízdních řádů. Některé jsou četbou zaujaté, tak že nevnímají okolí, některé zase lhostejně zírající do časopisů nebo novin.
Průřez sedmi staletími
Obrazový materiál je zobrazen chronologicky a čtenář má tak možnost sledovat, jak se postupně kniha z rukou světic na oltářích italských a holandských mistrů dostávala do rukou obyčejných žen, a jak se tak měnil pohled společnosti na ženy s knihou před očima. Jen tak namátkou – mezi vybranými díly se nachází například Zvěstování od Simone Martiniho. Michelangelova Sibyla ze Sixtinské kaple, Rembrandtova Starou čtoucí ženu, nebo díla vytvořená umělci patřících do okruhu skupin prerafaelitů nebo Bloomsbury. Nutno dodat, že ačkoli podtitul knihy slibuje obrázky čtoucích žen v malířství a fotografii, fotografií samotných je v knize pomálu. Přesněji řečeno rovných pět kousků pokud započítáme i fotografii Andrého Kertezsého obsaženou v úvodním textu. Když ale vezmeme v úvahu, že dějiny fotografie jsou mnohem mladší než dějiny malby, a kniha se navíc ještě navíc zaměřuje na díla vzniklá během sedmi století, dá se ovšem menšina fotografií v knize naprosto pochopit.
Při čtení a prohlížení obrázků jsem si vzpomněla na mnoho dalších uměleckých děl zobrazující ženy s knihou, které by stálo za to do výběru zařadit… a pokud se jen trochu zajímáte o výtvarné umění a malířství nejspíš si jich mnoho vybavíte také. Čtenářky umělce inspirovaly více než by se možná na první pohled mohlo zdát a osobně bych si klidně dovedla představit mnohem tlustší knížku zasvěcenou tomuto tématu.
V českém vydání Bollmanův text a výběr uměleckých děl doplňuje ještě skvěle napsaná předmluva Terezy Brdečkové. Zkrátka a dobře, troufám si tvrdit, že tato obrazová historie čtení určitě každého milovníka knih a umění potěší a rozhodně nebude zbytečnou investicí.
Ženy, které čtou, jsou nebezpečné
Autor: Stefan Bollman
Překlad: Ivana Führmann Vízdalová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2008
Počet stran: 152
Nejnovější komentáře