2BOBULE – Natáčení, akční scény, statistiky a zajímavosti
Natáčení 2Bobulí začalo na přelomu května a června v okolí Prahy. Poté se celý štáb přesunul na stěžejní a velmi očekávanou část natáčení do slunné oblasti vinic a sklípků jižní Moravy, kde se převážná část komedie o víně pochopitelně odehrává. Ke konci se filmaři znovu vrátili do středních Čech, kde v obci Mořinka u Prahy vznikaly některé interiérové záběry a pro velké finálové scény celého filmu se štáb přesunul do lomu.Spolu se samotným filmem se tentokrát točil také videoklip k ústřední písni filmu, úplně poslední den tak patřil natáčení poetických záběrů z novomlýnské nádrže na lodi Pálava pro klip ke skladbě cyRáno Richarda Krajča a skupiny Kryštof
Že budou 2Bobule o něco akčnější než byla jednička ukazuje fakt, že natáčení začínalo i končilo velkými akčními scénami. Divoká honička, jízda po zábradlí, pády, létající nože, které hází Jiří Krampol po Lukášovi Langmajerovi a dokonce hořící postavy. Tak začínalo celé natáčení filmu. „Na povel NŮŽ se všichni otočí doprava, sbor udiveně ztichne. Kamera připravit!,“ udílel pokyny režisér Vlad Lanné na zahradě vily v Klánovicích u Prahy, kde se natáčení filmu rozjelo.Postava Jirky, kterou stejně jako v jedničce hraje Lukáš Langmajer, se živí coby číšník v penzionu a zaplete se zde s mladou krásnou dívkou. Tentokrát ale narazí. Otec dívky v podání Jiřího Krampola je přímo majitelem penzionu, kde Jirka pracuje, a o nápadnících své dcery má úplně jiné představy. „Snad neprozradím příliš, když řeknu, že se Jirkovi podaří uprchnout a rozhodne se uklidit za Honzou, který se mezitím na Moravě na dědečkově vinařství pokouší stát vinařem a usiluje o výrobu slámového vína,“ doplňoval další děj filmu Adam Dvořák, jeden z producentů a zároveň střihač filmu, ve chvílích, kdy hořící kaskadéři pronásledovali Lukáše Langmajera po zahradě penzionu.
V podobně akčním duchu, v jakém se začalo točit, samotné natáčení i končilo. V posledních dnech byl na programu pád ze střechy Lukáše Langmajera, průlet Citroenu billboardem mimo cestu a scény, ve kterých Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer padají a následně visí ze skály. „Nechali jsme si takové scény na závěr. Pokud by se někomu něco stalo, už bychom měli většinu filmu natočenou a jen bychom do scénáře dopsali nějaké pohřební scény,“ smál se Tomáš Vican, jeden z producentů, když se Hádek s Langmajerem zavěšení na lanech naprosto bez úsměvů připravovali ke scénám na skále.
Jediný, kdo ale nakonec přišel k úhoně, byl herce Miroslav Táborský. Ten při běhu po metr vysoké zídce nešťastně uklouzl a s poraněným kolenem musel být sanitkou převezen do nemocnice. Neuběhl ale ani týden a do role vinaře-chemika Kozdery se Miroslav Táborský opět vrátil. „Pan Táborská je skutečný profesionál, všechny své scény odehrál, jakoby se nic nestalo,“ dodává Tomáš Vican.Při natáčení 2Bobulí ale nebyl zraněn jen herec. Své si protrpěl celý štáb, zejména kvůli tomu, že filmařům přálo počasí. „Pořádné přívalové deště začaly až dvacet minut po skončení natáčení,“ říká Adam Dvořák. Pěkné počasí ale znamenalo jediné. Všichni, kdo nebyli na zářící slunce zcela připraveni, si odnesli červená záda, ruce, obličej, nos, uši... „Během celého natáčení se spotřebovalo tak 10 litrů přípravku proti popáleninám od sluníčka. A opalovacího krému bylo ještě víc, tak třicet litrů,“ vypočítává Adam Dvořák.A ještě jedno menší zranění se během natáčení stalo. Ale tentokrát ho neutrpěl nikdo z herců ani ze štábu, ale z okolostojících „čumilů“. „Pořád bylo všude kolem strašně moc lidí, museli jsme dokonce navýšit ostrahu, která nám hlídala plac,“ říká Adam Dvořák. Jenom to dokazuje, jak jsou Bobule populární a jak se lidi na 2Bobule těší. „Bohužel na jednu slečnu v tom davu spadl ve velkém větru stativ na lampu, ale naštěstí z toho byla pouze v šoku.„Samozřejmě ale, že natáčení 2Bobulí nebylo samé neštěstí. Nikomu se nic nestalo dokonce i ve chvílích, kdy za profesionální kaskadéry musel zaskakovat jeden z producentů. „Jednou jsem dubloval Langmajera při pádu na kole,“ vzpomíná Adam Dvořák. „To aby se nemusel volat kaskadér. Dubloval jsem i za Hádka a Krampola, během jedné jízdy v autě dokonce i Marii v dámských šatech. Protože jsem se do nich nevešel, měl jsem je vzadu přelepené lepicí páskou.“
Samotné natáčení sice probíhalo převážně v Čechách a na Moravě, ale jelikož se točilo velice blízko hranic, filmaři se vlastně i podívali trošku do zahraničí. „Jeden záběr jsme dojeli natočit do Rakouska,“ říká Tomáš Vican. Celý film je ostatně dokonale evropský. Režisérem je Rus, kameramanem Rakušan, ve štábu byl také Řek. Všichni se ale dokonale domluvili.Několikaměsíční točení ovšem nebylo jen práce, práce a jenom práce. I když ruský režisér Vlad Lanné před natáčením vyhrožoval, aby se herci a štáb netěšili jen na pěkně strávené letní prázdniny. „Počítal jsem to a během celého natáčení jsme vypili 1000 litrů vína, 30 litrů whiskey a 3 litry tuzemského rumu,“ vypočítává na prstech producent Adam Dvořák. I v kraji vínu zaslíbeném si však herci a štáb mohli dopřát skleničku pouze večer po skončení natáčení. Pracovní tempo bylo neúprosné. Vždyť během natáčení padlo 3423 klapek. Štáb byl během točení maximálně zajištěn a v podstatě nebyl vůbec závislý na svém okolí, takže se dalo pracovat prakticky kdekoliv. Měl s sebou vlastní malou elektrárnu, což byl generátor s výkonem, že by bez problémů mohl elektřinou zásobovat celou vesnici. Měl také vlastní převoznou restauraci pro 70 lidí nebo veřejné záchodky. „Na druhou stranu, na Moravě lze do několika minut sehnat opravdu cokoliv. Cokoliv jsme si z Prahy nepřivezli, to jsme tam hned sehnali. Náhradní kola, čtyřkolky, terénní vůz, dokonce i pušku,“ dodává Adam Dvořák. Už jen ten obrovský generátor musel místní potěšit. Tedy, zejména pak místní pumpaře, protože na jedno natankování byl schopen spolknout 8 000 Kč.Nejen pumpaři byli všem nápomocni. „Během natáčení 2Bobulí jsme potkali asi čtyři tisíce úžasných místních lidí, kteří nám byli ochotni pomoci za všech okolností a za každého počasí,“ říká Tomáš Vican s nostalgickou slzou v oku.
Nejnovější komentáře