Kritiky.cz > Recenze knih > 77 tipů pro zdravá střeva-léčba střevních onemocnění a jejich prevence

77 tipů pro zdravá střeva-léčba střevních onemocnění a jejich prevence

77 tipu pro zdrava streva posileni a ochrana naseho super organu
77 tipu pro zdrava streva posileni a ochrana naseho super organu
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Střevo tvo­ří základ zdra­ví celé­ho naše­ho těla. To, co sní­me, co pije­me, kde se pohy­bu­je­me a žije­me, to vše se pode­pi­su­je na našem zdra­ví. Ještě k tomu při­dá­me něja­kou gene­ti­ku, kte­rou si nese­me od svých rodi­čů a pro­blém může být na svě­tě. Mnoho si toho ani neu­vě­do­mu­je­me, čím naše­mu tělu ško­dí­me a začne­me to řešit, až už je něja­ká nemoc, mož­ná už je i poz­dě. Dr.med.Ulrich Strunz je uzná­va­ný inter­nis­ta a odbor­ník na gastro­en­te­ro­lo­gii, kte­rý napsal kni­hu s názvem 77 tipů pro zdra­vá stře­va. Vydalo ji Nakladatelství KAZDA letos v Brně. Pojďte se na to spo­leč­ně se mnou podí­vat. 

V kni­ze nalez­ne­te 77 kon­krét­ních tipů pro zdra­vá stře­va. Dozvíte se, proč jsou naše stře­va nej­dů­le­ži­těj­ší člá­nek naše­ho zdra­ví, jak tako­vé stře­vo vypa­dá, jakou funk­ci v něm mají střev­ní bak­té­rie i hlen. Také zde nalez­ne­te infor­ma­ce o tom, co vlast­ně stře­va poško­zu­je. Může to být fruk­tó­za, lepek, při­da­né lát­ky ve stra­vě, alko­hol, řada léků, jako jsou anti­bi­o­ti­ka, ale tře­ba i stres. Autor se v něko­li­ka kapi­to­lách zabý­vá dia­gnos­ti­kou a léč­bou jed­not­li­vých one­moc­ně­ní střev, jako jsou tes­ty na potra­vi­no­vé aler­gie, vyšet­ře­ní střev­ní­ho mik­ro­bi­o­mu, léč­ba záně­tu střev, pre­ven­ce rako­vi­ny střev. V posled­ní čás­ti najde­te mno­ho infor­ma­cí, jak před­chá­zet chro­nic­kým střev­ním one­moc­ně­ním jako je rako­vi­na střev, Parkinsonova a Alzheimerova nemoc, jakou spo­ji­tost mají stře­va a auto­imu­nit­ní one­moc­ně­ní, dále se také zabý­vá nad­vá­hou. Také jsou zde k dis­po­zi­ci dopo­ru­če­ní, jakou stra­vou stře­vo pomo­ci zaho­jit, jak posi­lo­vat náš imu­nit­ní sys­tém, jaké vita­mí­ny, mine­rál­ní lát­ky pomo­hou rege­ne­ra­ci našich střev a co jsou vlast­ně pro­bi­o­ti­ka. Všechny infor­ma­ce o této kni­ze má autor pod­lo­že­ny řadou stu­dií a vlast­ních poznat­ků ze své leti­té lékař­ské pra­xe.

Autorem kni­hy je inter­nis­ta a odbor­ník na gastro­en­te­ro­lo­gii. V kni­ze nalez­ne­te spous­tu prak­tic­kých rad. Na kon­ci kni­hy jsou uve­de­ny zdro­je, ze kte­rých autor čer­pal a abe­ced­ní rejstřík, kte­rý usnad­ní lep­ší ori­en­ta­ci v kni­ze.

Myslím si, že je tře­ba našim stře­vům věno­vat vel­kou pozor­nost, jeli­kož v dneš­ní době trpí mno­hem více lidí růz­ný­mi potra­vi­no­vý­mi into­le­ran­ce­mi nemo­ce­mi střev i střev­ní­mi potí­že­mi. Pokud jsou zdra­vá střev, před­chá­zí­me řadě civi­li­zač­ním nemo­cem. Často nemo­ci střev způ­so­bu­jí růz­né nespe­ci­fic­ké pří­zna­ky, kte­ré na prv­ní pohled nepři­su­zu­je­me k tomu, že by se jed­na­lo o nemoc­ná stře­va. Základem naše­ho zdra­ví střev je tře­ba nepít nad­měr­ně alko­hol, zby­teč­ně neu­ží­vat anti­bi­o­ti­ka i jiné léky, zjis­tit, zda naše stře­va nesu­žu­je něja­ká potra­vi­no­vá into­le­ran­ce a daný aler­gen vyřa­dit z vaší stra­vy. Dále mít dosta­tek pohy­bu, méně se stre­so­vat a mít zdra­vý náhled na život, být pozi­tiv­ní. Věřte, že se vám vaše stře­va za to odvdě­čí. Součástí pub­li­ka­ce jsou i růz­né tes­ty a dotaz­ní­ky, kte­ré pomo­hou vaše stře­vo otes­to­vat. Např. zda vám fun­gu­jí trá­vi­cí enzy­my, zda jíte dosta­tek sekun­dár­ních rost­lin­ných látek, obsah vlákni­ny v růz­ných potra­vi­nách, či rizi­ko růz­ných one­moc­ně­ní a mno­ho dal­ších.

Publikace se mně moc líbi­la a dopo­ru­čím ji napros­to všem, pro­to­že kaž­dý z nás bez roz­dí­lů věku i pohla­ví se mno­ho­krát setkat s anti­bi­o­ti­ky, jíme řadu polo­to­va­rů, navště­vu­je­me růz­né restau­ra­ce a čas­to se řada lidí jen tak mezi řečí zmí­ní, že má potí­že s mlé­kem, vadí jim peči­vo, uze­ni­ny atd. Rozhodně je tedy vhod­né se této pro­ble­ma­ti­ce věno­vat, hlav­ně věno­vat pozor­nost svým stře­vům. Knihu napsal vel­mi uzná­va­ný inter­nis­ta a jeho poznatky se opí­ra­jí o mno­ha­le­tou pra­xi, což si mys­lím, že je veli­ce dob­ře. Nejsou to jen holá fak­ta, ale prak­tic­ké zku­še­nos­ti, kte­ré pomo­hou dal­ším lidem. Jelikož sama pat­řím mezi lidi trpí­cí aler­gi­e­mi na bíl­ko­vi­nu krav­ské­ho mlé­ka, není mně lhos­tej­né, co a kde jím, den­ně doma vařím, nad jíd­lem pře­mýš­lím, i při náku­pu potra­vin dbám, co kupu­ji, sama peču domá­cí kvás­ko­vý chléb, pěs­tu­ji si svou zele­ni­nu, ovo­ce a pak je zava­řu­ji. Vyrábím si z toho polo­to­va­ry, kte­ré pak vyu­ži­ji při své vaře­ní a peče­ní, což mně v zimě usnad­ní prá­ci, a hlav­ně v té době není k dis­po­zi­ci domá­cí čer­stvá zele­ni­na, tak jsem ráda, že vím, co si do svých pokr­mů dávám.

Nakladatelství KAZDA při­ná­ší čte­ná­řům výji­meč­né kni­hy o pří­ro­dě, udr­ži­tel­nos­ti, netra­dič­ním ces­to­vá­ní a umě­ní. Filozofií nakla­da­tel­ství je při­ná­šet kva­lit­ní čes­ké a zahra­nič­ní titu­ly, kte­ré zají­ma­vým obsa­hem čte­ná­ře vnitř­ně obo­ha­tí, pod­po­ří jejich vztah k pří­ro­dě a při­spě­jí k for­mo­vá­ní udr­ži­tel­něj­ší budouc­nos­ti. V nabíd­ce najde­te populárně-naučné kni­hy pro všech­ny gene­ra­ce – od lepo­rel přes pří­běhy inspi­ro­va­né pří­ro­dou, osu­dy zví­řat i lidí, ces­to­pi­sy, inspi­ro­ma­ty či atla­sy, až po nároč­něj­ší čte­ní od před­ních svě­to­vých bio­lo­gů, jaký­mi jsou brit­ský orni­to­log Tim Birkhead nebo myko­log Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším auto­rem nakla­da­tel­ství je zná­mý němec­ký les­ník a ochrán­ce pří­ro­dy Peter Wohlleben. Knihy, kte­ré mají smy­sl, v Nakladatelství KAZDA vychá­ze­jí od roku 2014.

Více infor­ma­cí nalez­ne­te na: Knihy - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Ukázka z kni­hy:

Bohužel lepek, cukr i jiné prázd­né sacha­ri­dy, alko­hol, stres, naru­še­ný mik­ro­bi­om a dal­ší nezdra­vé život­ní návy­ky ubli­žu­jí těs­ným buněč­ným spo­je­ním, jež ztrá­cí svou těs­nost. Hovoří se pak o zvý­še­né pro­pust­nos­ti střev. Mezi buň­ka­mi se obje­vu­jí mik­ro­sko­pic­ké otvo­ry. Při kolo­no­sko­pii je nelze vidět, ale pomo­cí spe­ci­ál­ních krev­ních tes­tů je mož­né vyvo­dit závě­ry o těs­nos­ti stře­va. Děravé stře­vo je pro­blém. Částice potra­vy a střev­ní bak­té­rie, kte­ré by ve sku­teč­nos­ti měly zůstat ve stře­vě, migru­jí mik­ro­sko­pic­ký­mi otvo­ry do těla. Kromě toho mohou drob­ný­mi otvo­ry do orga­nis­mu pro­ni­kat pato­ge­ny, kte­ré by za nor­mál­ních okol­nos­tí byly ve stře­vě usmr­ce­ny. Imunitní sys­tém tyto cizo­ro­dé lát­ky roz­po­zná a boju­je s nimi. To vede k chro­nic­kým zánět­li­vým reak­cím. Pokud pře­tr­vá­va­jí del­ší dobu, mohou vvvo­lat chro­nic­ká one­moc­ně­ní, jako jsou rev­ma­tis­mus, aler­gie, kar­di­o­vasku­lár­ní pro­blémy rako­vi­na, demen­ce a mno­ho dal­ších.

Několik slov o auto­ro­vi:

Dr. med. Ulrich Strunz se naro­dil v roce 1943, má ženu a dvě děti. Je to inter­nis­ta a odbor­ník na mole­ku­lár­ní medi­cí­nu a gastro­en­te­ro­lo­gii. Vyvinul úspěš­ný pro­gram Forever Young pro fyzic­ké a dušev­ní zdra­ví a výkon­nost. Díky kon­cep­tu medi­cí­ny štěs­tí vyvi­nul účin­né stra­te­gie pro­ti nej­čas­těj­ším civi­li­zač­ním cho­ro­bám. Byl jed­ním z nej­lep­ších svě­to­vých tri­at­lo­nis­tů ve své věko­vé sku­pi­ně. Rok co rok inspi­ru­je desít­ky tisíc lidí na před­náš­kách a semi­ná­řích i v čet­ných tele­viz­ních vystou­pe­ních a vede je tak k nové­mu, zdra­vé­mu a stříd­mé­mu živo­tu.

Autor: dr.med.Ulrich Strunz

Překlad: Martin Richter

Žánr: zdra­ví a život­ní styl

Vydáno: Vydalo Nakladatelství KAZDA, Brno, 2024

Počet stran: 224

Vazba kni­hy: měk­ká vaz­ba

ISBN: 978-80-7670-149-6

Knihu může­te kou­pit zde:

77 tipů pro zdra­vá stře­va - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,58507 s | počet dotazů: 256 | paměť: 62883 KB. | 27.12.2024 - 12:52:37