Talentovaný pan Ripley a běžkyně Lola v jednom filmu? Jde to dohromady? Co myslíte? Matt Damon a Franka Potente ale bojují o holé životy a musím uznat, že pro diváky je to zábava jako hrom.
Je to zvláštní, nerozlučná dvojice Matt Damon a Ben Affleck si minulý (nedá se nic dělat, jsme zase o 365 dní starší) rok konkurovala ve filmech stejného žánru. Pustili se do křížku na pro ně ne zcela typickém poli špionážního thrilleru. Affleckův vysokorozpočtový a velmi efektní film Nejhorší obavy si zakládá na vcelku slušném scénáři, ale hlavně na trikových a akčních záběrech (komu by neuvízl v paměti výbuch atomové bomby na stadionu), nehledě k tomu, že se také veze na současné vlně americké národní hrdosti. Damon jde ale na všechno z úplně jiného úhlu a musím říci, že pro mne je jeho přístup daleko bližší. Ono je sice pravda, že Affleck i Damon hrají agenty, ale tady je veškerá podobnost mezi jejich dvěma postavami i filmy u konce. A teď už k vlastní recenzi Agenta bez minulosti.
V moři, nedaleko Marseille plave bezvládné tělo mladého muže se dvěma dírami v zádech a podivnou věcí zašitou na boku. Rybářská loď plující náhodou kolem tělo vyloví a její posádka se nestačí divit, když zjistí, že domnělý utopenec je stále na živu. Lodní lékař vyjme mladému muži dvě kulky ze zad a z boku zvláštní věc podobnou miniaturní baterce, která po rozsvícení kreslí na zeď číslo bankovního sejfu v Zurichu. Po procitnutí si neznámý mladík nepamatuje zhola nic, nezná své jméno, neví jaké je národnosti, ale zjišťuje, že umí spoustu věcí. Jako když bičem mrská mluví různými jazyky, vyzná se v lodních mapách, umí vázat uzly lépe než starý námořník a po vstupu do jakékoliv místnosti si podvědomě nejdříve zjistí únikové cesty a pak teprve jde dál. Jeho jediným vodítkem ke ztracené identitě je ono zmiňované číslo sejfu. Ale kdo by si ho nechával dobrovolně zašít do vlastního boku? S penězi půjčenými od rybářů se vydává do Zurichu, aby tam poznal, že velmi dobře ovládá bojová umění, že se v jeho bankovní schránce nachází velké množství různých pasů na různá jména, ale ve všech je jeho fotografie a dále je v ní velké množství peněz ve všech možných měnách a nakonec také pistole. Po odchodu z banky ho začínají pronásledovat policisté, ale také zdánliví civilisti. Na americké ambasádě poznává Marii a věci dostávají velmi rychlý spád …
Mladý a neokoukaný režisér Doug Liman, známý hlavně díky jeho snímku„Go“ si vybral ke zfilmování knihu Roberta Ludluma, podle které už byl v roce 1988 natočen televizní film s Richardem Chamberlainem v hlavní roli. Liman sází na propracovaný scénář, herecký výkon Matta Damona, Franky Potente a skvěle odporného Chrise Coopera, ale také na efektní bojové scény a velmi dobrou práci kamery. Matt Damon si střihl svého agenta Jasona Bournea očividně s velkou chutí a dal si na něm záležet. Franka Potente v roli Marii je taková, řekl bych starší Lola, ale jako protiváha Damonovi je ve své živelnosti dobrou volbou. Chris Cooper, kterého si jistě pamatujete z Americké krásy coby drsného „otce-homosexuála-mariňáka“ je coby velitel skupiny agentů ukázkově odporný svým chladným kalkulováním se životy lidí. Zvláštností je, že jako hlavní kameramani jsou uváděni hned tři jména, ale ve filmu asi jen těžko rozlišíte který záběr je od kterého z oněch třech. Plně dostačuje, že odvedli kus velmi dobré práce a společně se svižným střihem přispívají hojnou měrou k celkovému velmi příjemnému spádu. Film byl natáčen také v Praze, takže srdce tuzemského diváka se může nadýmat hrdostí nad dalším zámořským „prvoligovým“ snímkem dělaným u nás.
V podstatě mne ve filmu zarazily jen dvě věci, jak je možné mít v bankovní schránce střelnou zbraň při všech bezpečnostních opatřeních a jak je možné přežít relativně bez úhony pád z cca 15-ti metrů. Ale to se dá celkem lehce odpustit jinak velmi dobře stavěnému příběhu.
S čistým svědomím mohu říci, že Agent bez minulosti u mne vyhrál v pomyslném souboji s Nejhoršími obavami a mohu vám ho vřele doporučit jako neobyčejně povedený film.
Nejnovější komentáře