Filmfanatic miluje špionážní filmy a zvláštní slabost má pro ty, které vznikaly v šedesátých a sedmdesátých letech. Okouzluje mě jejich jedinečná atmosféra i klasické studenoválečné zápletky. Přesně takovým případem je snímek Agent Palmer: Případ Ipcress a bonusem je mladý Michael Caine v ústřední roli britského agenta Jejího Veličenstva. Sice nenosí služební číslo 007, ale jinak si s legendárním Skotem v ničem nezadá.
JE TO V HLAVĚ
Několik významných západních vědců bylo uneseno, a když se po pár dnech znovu objeví, zamrzají v němém úžasu. Zjišťují totiž, že jejich cenné vědomosti jsou pryč. Jde o trauma z únosu? Nebo jim snad někdo vymyl mozek? Odpovědi má najít britská tajná služba, do které je čerstvě rekrutován agent Palmer. Vyšetřování může začít.
BONDŮV OTISK
Film šel do kin v roce 1965. Jen 3 roky po snímku Dr. No – prvním dobrodružství Jamese Bonda v podání Seana Conneryho. A jak je vidět, žánr bondovek zanechal v kinematografii silný otisk prakticky okamžitě. Agent Palmer totiž lehkovážného Bonda nejen připomíná, ale v některých scénách rovnou cituje. Nepůsobí to však trapně. Michael Caine by se totiž v roli agenta 007 bez problémů uplatnil.
ČESKÁ STOPA
Jedním z nejvýraznějších prvků filmu je kamera. Našince tedy dozajista potěší, když si přečte, že ji má na svědomí československý rodák Otto Heller. Jeho rukopis na plátně jednoduše nelze přehlédnout. Prakticky každá scéna nabízí hravé kompozice a snímání z netradičních úhlů. V doprovodu stylové hudby je z toho parádní londýnská atmosféra, kterou jsem si užíval.
Případ Ipcress je dobovou podívanou. Na většinu dnešního publika sice může působit zastarale, nicméně vás vyzývám: dejte tomu šanci. Třeba vás kousavý humor a přehnaná suverenita agenta Palmera osloví. U mě to zafungovalo a Michael Caine potvrdil, že frajerem býval už za mlada. Těším se tedy na další setkání, protože Případ Ipcress byl prvním filmem z trilogie s agentem Palmerem. Tak třeba brzy v další retrorecenzi…
Nejnovější komentáře