Pracujete s dětmi? Hledáte inspirace pro rozvoj jemné motoriky? Máte doma předškoláka a chcete si s ním hrát a nevíte, jaké aktivity zvolit? Metodická příručka s názvem Aktivity pro rozvoj jemné motoriky vám bude velkým pomocníkem pro vaše činnosti.
Kniha je rozdělena na tři části podle různých vývojových období a to od 2-3roky, 3-4 roky a 5-6 let. V každém tomto období děti zvládají různé činnosti, ale každé dítě má své tempo a nelze se dogmaticky držet věku, ale je třeba přihlížet i z dalším zákonitostem. Na začátku knihy naleznete základní informace o motorice, co si pod tímto pojmem představit, komu je kniha určena. Na konci knihy jsou k dispozici ke stažení QR kódy, jako obrazový materiál., odkazy na literaturu, můžete čerpat další informace. Jemná motorika je nesmírně důležitá a podílí se na mnoha činnostech počínající základní sebeobsluhu jako je oblékání, obouvání, ale i mnoho dalších činností, které tvoří základ pro budoucí psaní, především malování, zavazování tkaniček i uchopování chrastítka. Kniha je určena učitelkám a učitelům v mateřských školách, v různých rehabilitačních centrech určeným dětem, ale i pro rodiče a prarodiče. Knihu ocení i vychovatelky školních družin, asistentky pedagoga i chůvy.
V knize jsou 3 vývojová stádia přesně charakterizovány, co by dítě v daném věku mělo být v rámci jemné motoriky schopné, dále pestrá nabídka různých aktivit, včetně pomůcek, jak postupovat i jaké lze varianty vymyslet. Také s obrazovým postupem i výsledným výrobkem. Najdete zde skládání různých stavebnic, přemísťování různých předmětů, šroubování, práce s razítky, kolíčky, modelínou, papírem, barvami, trhání papíru, lovení různých předmětů ve vodě, navlékání, provlékání, zavazování tkaničky i stříhání. Aktivity umožňují rozvoj jemné motoriky, koordinaci oka ruka, kreativity, představivosti, ale i zrakového vnímání, ale i dětské představivosti, která je v tomto věku nesmírně důležitá. Nabídka aktivit je zde velmi pestrá a každý si zde najde to své pro svou práci s dětmi. Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovničce učitelky i rodičů. Po deštivém počasí, když se děti nudí, při běžném dnu v mateřské škole můžete sáhnout po této výjimečné knize a najdete zde mnoho nekonečných inspirací. Tato příručka mě naprosto nadchla a moc se těším, až ji vyzkouším při práci s dětmi v mateřské škole. Inspirací totiž není nikdy dost. Jemná motorika je velmi důležitá a činnosti, které rozvíjí motoriku je třeba s dětmi denně procvičovat, protože se jim budou hodit v budoucím životě. Velmi se mně líbí specifikace jednotlivých období, kterou je nutné brát v potaz.
Ukázka z knihy:
Ruka je pro člověka primárním nástrojem a slouží také jako prostředek pro vyjadřování, pokud doprovází slovo nebo je nahrazuje prostřednictvím znakového jazyka. Podle Darwina je ruka orgánem, který odlišuje člověka od ostatních primátů, ale především je orgánem, který mu umožnil dosáhnout ve světě dominantního postavení.
Činnosti, které se odehrávají v omezeném prostoru (např. na stolečku) vyžadují jen slabou sílu svalů, jsou činnosti manuální. Jak zdůrazňuje A.M.Wille a C. Ambrosini, vyžadují tyto činnosti koncentraci, přesnost a dobrou diferenciaci pohybů prstů. Nadto je nutné, aby dítě získalo schopnost přesného a rychlého pohybu zajišťovaného především opozicí palce k ostatním prstům a schopností užívat i konečky prstů.
Prsty rukou vykonávají následující pohyby: ohýbání, natahování, pronace (vytočení) a supinace (vtočení). Syntéza posledních dvou pohybů pak umožňuje i vývojově nejpokročilejší schopnosti ruky: opozici palce k ostatním prstům.
V závislosti na tom, jaká manuální činnost se má vykonat, dojde k uchopení předmětu už nějakým určitým způsobem, vhodným vzhledem k následné manipulaci s předmětem. Správná anticipace činnosti, zamýšlené jako praxie, je předpokladem pro správné použití prstů.
Několik slov autorkách:
Daniela Oddone vystudovala kognitivní terapii a vývojovou psychomotoriku na univerzitě v Pise a nyní pracuje v centru, které se specializuje na terapii vývojových poruch.
Veronica Saccà vystudovala kognitivní terapii a vývojovou psychomotoriku na univerzitě v Messině a zabývá se terapií dysgrafie. Vyučuje masáže malých dětí. Podílí se na výzkumu a terapii vývojových poruch.
Autorky: Daniela Oddane, Verocica Saccà
Přeložil: Jan Ctibor
Žánr: metodická příručka
Vydáno: Vydal Portál, Praha, 2024
Počet stran: 159
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-262-2156-2
Knihu můžete koupit zde:
Aktivity pro rozvoj jemné motoriky - Nakladatelství Portál
Nejnovější komentáře