ANG LEE je jedním ze světově nejuznávanějších a nejoceňovanějších filmových režisérů. Je držitelem dvou cen Akademie: v roce 2006 získal cenu za režii filmu Zkrocená hora a v roce 2001 získal jeho Tygr a drak cenu za nejlepší cizojazyčný film. Jeho filmy dvakrát vyhrály prestižní cenu Zlatého lva za nejlepší snímek na mezinárodním festivalu v Benátkách (v roce 2007 za Touhu, opatrnost, a v roce 2005 za Zkrocenou horu) a dvakrát získal Zlatého medvěda za nejlepší film na filmovém festivalu v Berlíně (v roce 1993 za Svatební hostinu a v roce 1996 za Rozum a cit). Touha, opatrnost byla oceněna osmi asijskými cenami Zlatého koně (taiwanský ekvivalent Oscarů), včetně ceny za nejlepší film – tento snímek je jedním z nejvýdělečnějších a kritikou nejuznávanějších filmů v historii čínskojazyčné kinematografie.
Jeho nejnovější film Zažít Woodstock byl nominován na Zlatou palmu v Cannes a na cenu pro vynikající film udělovanou GLAAD Media. Skladatel hudby k filmu Danny Elfman získal nominaci na cenu World Soundtrack Award v kategorii skladatel roku.
Už dříve získal průlomový film režiséra Lee Ztracená hora dvě další ocenění Akademie, a to za nejlepší adaptovaný scénář (Larry McMurtry & Diana Ossana) a za nejlepší hudbu (Gustavo Santaolalla) a byl nominován v pěti dalších kategoriích, včetně nejlepšího filmu. Ang Lee také získal – kromě dalších ocenění - cenu v kategorii nejlepší režisér udělovanou Britskou filmovou akademií, cenu Independent Spirit, a Zlatý glóbus za nejlepší režii. Zkrocená hora získala tři další Zlaté glóby, včetně cen za nejlepší film - drama; cenu Independent Spirit za nejlepší film a tři další ceny BAFTA, včetně ceny za nejlepší film. Kromě dalších cen udílených ve světě získala také v roce 2005 na festivalu v Benátkách cenu Zlatého lva za nejlepší film. Ang Lee a herec Jake Gyllenhaal byli navíc oceněni cenou Human Rights Campaign Equality, a Zkrocená hora byla oceněna jako vynikající film Aliancí gayů a lesbiček proti hanobení (GLAAD).
Tygr a drak na motivy románu Du Lu Wanga, získal tři další Oscary – za nejlepší kameru (Peter Pau), za nejlepší hudbu (Tan Dun) a za nejlepší výpravu a dekorace (Tim Yip) – a byl nominován na šest dalších cen, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii. Ang Lee získal kromě dalších cen a ocenění také Directors Guild of America, BAFTA, a Zlatý glóbus za nejlepší režii.
Ang Lee žije od roku 1978 ve Spojených státech. Na univerzitě v Illinois vystudoval divadelní režii a na univerzitě v New Yorku získal titul v oboru filmová produkce. Jeho krátký film Fine Line získal cenu za nejlepší režii a za nejlepší film na filmové festivalu Univerzity New York.
První celovečerní film Anga Lee Tlačit rukama byl promítán na Berlínském filmovém festivalu v roce 1992 a získal cenu za nejlepší film na nejprestižnějším asijském filmovém festivalu. Byl také nominován na devět Zlatých koní v Taipei.
Tlačit rukama byl prvním filmem z trilogie „Father Knows Best”. Ve všech třech filmech hrál Sihung Lung. Druhý film z trilogie, Svatební hostina, po svém premiérovém uvedení v Berlíně, získal řadu mezinárodních ocenění. Film byl nominován na Oscara a na Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a získal šest nominací na Independent Spirit Award. Svou trilogii zakončel Ang Lee filmem Yin shi nan nu, který byl uveden zvláštní projekci na festivalu v Cannes v roce 1994. Film byl oceněn jako nejlepší cizojazyčný film National Board of Review, film byl také nominován na cenu Akademiea na Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a získal šest nominací na cenu Independent Spirit.
V roce 1995 režíroval Lee Rozum a cit s Emmou Thompson a Kate Winslet v hlavních rolích. Film byl nominován na sedm cen Akademie, včetně nejlepšího snímku, a získal cenu za nejlepší adaptovaný scénář (Emma Thompson za adaptaci románu Jane Austenové). Rozum a cit také získal Zlatý glóbus za nejlepší film – drama a za nejlepší scénář a byl oceněn jako nejlepší film Britskou filmovou akademií, Bostonskou společností filmových kritiků a the National Board of Review. Ang Lee byl oceněn jako nejlepší režisér New York Film Critics Circle, the National Board of Review a Bostonskou společností filmových kritiků.
Ang Lee režíroval také film Ledová bouře, který na motivy románu Ricka Moodyho adaptoval James Schamus a ve kterém zazářili Joan Allen, Kevin Kline, Sigourney Weaver, Christina Ricci a Tobey Maguire. Film měl premiéru v roce 1997 na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes (kde získal cenu za nejlepší scénář). Sigourney Weaver získala za svůj výkon cenu BAFTA a nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve vedlejší roli.
Dalšími filmy Anga Lee jsou Jízda s ďáblem (podle scénáře Jamese Schamuse na motivy románu Daniela Woodrella); Tygr a drak; kasovní trhák Hulk (v hlavních rolích Eric Bana a Jennifer Connelly) a Zkrocená hora a Touha, opatrnost pro Focus Features.
Kromě ceny z Benátek získal film Touha, opatrnost další ceny, včetně nominace na cenu Independent Spirit pro herce Tony Leung a Tang Wei v hlavních rolích – Tang Wei získala také nominaci na cenu BAFTA. Na cenu BAFTA a na Zlatý glóbus byl film nominován v kategorii nejlepší cizojazyčný film.
Nejnovější komentáře