Spojení slov romantika a komedie ve mně vždy vzbuzuje jistou nedůvěru. Alespoň co se kinematografie týče. Vychován českou filmovou produkcí totiž moc dobře vím, že díla, která zde vznikají a škatulkují se do těchto žánrů, většinou nedopadají úplně dobře. Resp. bývají výdělečná, ale umělecky nikterak kvalitní. Když jsem tedy zahlédl v programu letošní přehlídky Tady Vary film Anora, byl jsem trochu nejistý. Dokud jsem si nepřečetl jméno režiséra a získaná ocenění.
Tento film je totiž dílem amerického nezávislého režiséra Seana Bakera, autora takových klasik jako Starlet, Transdarinka nebo The Florida project. Jeho letošní novinka pak byla uveden na festivalu v Cannes, kde rovnou získala Zlatou palmu v hlavní soutěži a o představitelce hlavní postavy se pak hovoří jako o možné kandidátce na Oscara za hl. ženskou roli. Film vypráví příběh mladé tanečnice (neřekl bych přímo prostitutky, nejpřesněji bych její profesi označil anglickým sex-worker) Anory, kterou si jednou v jejím klubu objedná mladý a velmi bohatý Rus Ivan. Po několika společně strávených nocích se oba ale do sebe zamilují a pod vlivem Ivanovy nespoutané povahy se i vezmou. Jeho rodiče jsou ale ruští oligarchové, kteří přilétají do Států nezvedeného synka postavit do latě. No a na zbytek si budete muset zajít do kina. 🙂
Upřímně řečeno, i když jsem věděl o ocenění z Cannes, neměl jsem příliš velká očekávání. Ovšem to, co jsem viděl, předčilo úplně všechno. Již dlouho jsem neviděl takový film, u kterého by všechny složky fungovaly v tak dokonalé symbióze, a já si zážitek v kině tolik užil. Pravda, příběh sám je trochu jednoduchý a možná lehce předvídatelný, nicméně autoři jej dokáží odvyprávět tak poutavě a hlavně zábavně, že se ani chvilku nenudíte. Střihová skladba má velmi dobré tempo, díky kterému snímku nikdy úplně nepadá řetěz a divák je neustále zahrnován adekvátním množstvím děje. Kamera je nádherně citlivá a velmi hezky pracuje s prostředím a postavami. Co bych potom zvláště vyzdvihnul je casting. Mikey Madison v hlavní roli je opravdu velmi dobrá a myslím, že svým výkonem i hodně napomáhá tomu, že se divák nemá problém s její postavou identifikovat nebo se do ní vcítit (nebo alespoň já jsem to tak měl). A i ostatní herci jsou velmi dobří, což je tím spíše obdivuhodné, když se mnohdy jedná o jejich první větší filmové příležitosti. Třešničkou na dortu celého filmu je pak i fakt, že i když je příběh mnohdy velmi vážný a k zamyšlení, autorům se do něj povedlo vměstnat i humor, který dobře funguje. Anora je tak velmi zábavným, řemeslně kvalitním a divácky působivým mixem mnoha žánrů, což z ní dělá velmi nadprůměrný divácký zážitek.
Co říci závěrem? Až ten film vstoupí do distribuce zcela jistě se na něj běžte podívat! Já si ho určitě dám znovu, protože pro mě to je jednoznačně jeden z nejlepších letošních zahraničních filmů a myslím že ocenění z Cannes to jen potvrzuje. A více než čemukoliv jinému bych tomuto filmu přál minimálně tu nominaci, ne-li přímo zisk Oscara.
Nejnovější komentáře