Sedmdesátiletý německý katolický kněz Anselm Grün má na kontě další publikaci, přeloženou do češtiny. Benediktinský mnich, ekonom, filosof, teolog, ekonom opatství Münsterschwarzach je mimořádně úspěšným autorem duchovní literatury. Napsal okolo dvou set knih, z nichž většina byla přeložena do několika jazyků. Asi z třicítky z nich se mohou poučit i čeští čtenáři. Nyní vydává nakladatelství NOXI v češtině jeho publikaci z roku 2013 Jak překonávat konflikty.
Konflikty k životu patří, a jak Grün na biblických příbězích ukazuje, provázejí lidstvo od nepaměti. Přesto jde o situaci, jíž se většina z nás snaží všemožně vyhnout, a pokud už nastane, ji potlačit nebo z ní co nejrychleji uniknout, místo, aby ji využila pro sebe. „Když se lidé spolu střetnou, vznikne energie. Konflikty jsou tedy vždy znamením, že je ve hře síla. Nechtějí naše síly ochromovat. Střetnutím vzniká naopak nová energie. Proto je důležité, abychom nehodnotili takové rozmíšky a nehledali hned na začátku viníky. Měli bychom je střízlivě posoudit a položit si otázky: Jaký energetický potenciál se tím může uvolnit? Jaká šance je v tom skryta? Konflikt jasné ukazuje, že s dosavadním řešením nejsou všichni spokojeni,“ píše v úvodu Anselm Grün a vysvětluje tak nejdůležitější tezi publikace: nebát se dát konfliktům prostor, protože do zdravé lidské společnosti, k soužití partnerskému, rodinnému nebo firemnímu zkrátka patří.
O konfliktech bylo napsáno nespočet dobrých i špatných knih, které konflikty rozebíraly z nejrůznějších úhlů pohledu. Anselm Grün zvolil zcela nový pohled, který vychází z Bible a čerpá strategie pro jejich řešení právě z nejčtenější knihy světa. V Bibli je totiž možné najít obojí, nejen příklady dobrých řešení konfliktů, ale i takové, v nichž se řešení nevydaří. „Biblické konflikty jsou archetypické příběhy. Nevyprávějí jen o minulosti. Staly se obecnými obrazy, které jsou dnes stejně aktuální jako tehdy. Jsou to okna, jimiž se díváme, abychom viděli krásu krajiny. Nabízejí nám perspektivy, z nichž se máme dívat na skutečnost. V biblických obrazech můžeme objevit archetypické struktury dnešních konfliktů. Všechny konflikty mají určitě vzory. Setkáváme se s nimi už v těchto starých textech. Záleží jen na tom, abychom si je vyložili v souladu s dnešní realitou. Považuji přitom za obzvláště důležité tři oblasti života: konflikty v rodině a partnerství, konflikty v pracovní sféře a konflikty v křesťanských obcích a společenstvích,“ uvádí Grün. Zatímco první dvě jmenované sféry se dotýkají života každého čtenáře, pasáže o konfliktech v křesťanských obcích a společenstvích na první pohled běžnému čtenáři nic neřeknou. Nevyplatí se je ale vynechávat. Zvlášť pokud si uvědomíte, že po staletí ke společnému soužití v církevní komunitě přistupovali lidé nejrůznějších povah a z nejrůznějších sociálních vrstev. Tato společenství musela být zákonitě ornou půdou pro konflikty. Jak je možné, že základy mnoha společenství neotřásly, naopak je často ještě více semkly a posílily? Z toho je zřejmé, že tato společenství musela a musí mít v řešení konfliktů dobře vypracovaný systém, z něhož se lze poučit i v běžném životě.
Ačkoli je autor knihy katolický kněz, víru nevnucuje a z knihy není cítit tlak na čtenáře – bezvěrce. Naopak, k problematice konfliktu je přistupováno vědecky, s přihlédnutím k sociologii, psychologii a teorii managementu. Jako jakákoli jiná populárně naučná publikace je i kniha Jak překonávat konflikty rozdělena do kapitol, v tomto případě konkrétně do dvanácti. Připomeneme si každodenní formy vyhýbání se konfliktům, jako i sedm strategií potlačování konfliktů. V kapitole Známka života autor vysvětlí význam konfliktů z psychologického hlediska. Následuje kapitola o staré tradici nakládání s konflikty a inspiraci u benediktinů. Pak už jsou na jednotlivých biblických příbězích rozebrány příklady nejčastějších konfliktů. Na příběhu o Mojžíši a lidu je přiblížen neřešený konflikt rolí, příběh Davida a Saula je klasickou ukázkou konfliktu rivality, Petr a Pavel je dvojice, kterou sžírá konflikt rozdílných povah… Na Ježíšově příkladu je ukázáno kreativní řešení konfliktů. Velký důraz klade Anselm Grün na usmiřovací rituály – doporučuje je jak pro rodinné (partnerské) soužití, tak pro firemní kulturu a církevní společenství. Jde o viditelnou a nezpochybnitelnou oslavu vyřešeného konfliktu.
Publikace Anselma Grüna dává čtenáři prostor pro hledání nových souvislostí a může být inspirativní nejen pro zájemce o psychologii a sociologii, ale i pro manažery nebo i ty, které slovo „konflikt“ naplňuje úzkostí a panikou.
Autor: Anselm Grün
Žánr: populárně naučná/ duchovní literatura
Nakladatelství: NOXI, s.r.o.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 152
Hodnocení: 90 %
Kniha ke koupi: NOXI, s.r.o.
Nejnovější komentáře