Chlap co mluví s rybama....No tak trochu jo, ale rozhodně ještě mnohem víc. Aquaman je film inspirovaný komiksy DC a pojednává o Arthurovi Currym. Je nutno říct, že i zde (podobně jako u MCU) je film opravdu jen inspirací, takže co se týče původu, bere si z komiksů několik příkladů, a vytvoří Arthurovo původ po svém. Někdo bude Aquamana označovat za ne příliš DC, někteří ho z legrace už nyní označují jako nejlepší Marvelovku od DC. Ale dle mého názoru to tak úplně není a v závěru této recenze se dozvíte proč.
O čem tedy Aquaman je? Atlanna (Nicole Kidman) je královna Atlantidy. Ano, toho bájného města, zde vyobrazeno jako velmi technicky pokročilé země (nyní již pod vodou). Bohužel s domluveným královským sňatkem nesouhlasí a prchá. Zraněnou jí pak nalézá strážce majáku Tom Curry (Temuera Morrison). Pomůže jí a nabídne střechu nad hlavou. A jak to tak bývá slovo dá slovo a je ruka v rukávu. Tom s Atlannou zplodí syna. Pojmenují ho Arthur. Arthur Curry (Jason Momoa) je tak napůl člověk a napůl Atlanťan. Rodiče jeho pravou podstatu tají, ale jsou taktéž názoru, že může konečně propojit oba světy na souši a pod vodou.
Takto nějakou dobu žijí, ale události zapříčiní, že Atlanna, Atrhurova matka, musí uprchnout i od nich, aby je uchránila. Otec se synem tak sami. Atrhur ale brzy zjistí, že je nejen silnější než ostatní spolužáci, ale hlavně, že umí komunikovat s vodními tvory.
Arthur pak dospěje v silného bojovníka. Začne se vměšovat do osudů obyčejných lidí a formuje se jako skutečný hrdina. Netuší však o politickém boji o moc v Atlantidě, který může mít za následek válku s lidmi na souši. Tuto válku navíc chce vést jeho nevlastní bratr Orm (Patrick Wilson). Ormova snoubenka Mera (Amber Heard) to však nechce dopustit, navštíví Arthura a poprosí o spolupráci. Je totiž nutné Orma svrhnout z trůnu a dosadit tam právoplatného dědice, samotného Arthura. Ten odmítne. Sled dalších událostí avšak donutí Arthura jít do osobního sporu s nevlastním bratrem, cestovat s Merou přes půl světa a pokusit se najít bájný trojzubec Atlana, dávného vládce Atlantidy.
Do cesty se Arthurovi a Meře nepostaví jen mocichtiví bratr Orm, ale i král Nereus (Dolph Lundgren), pirát Black Manta (Yahya Abdul-Mateen II), nebo dokonce obří mořská příšera. Jak tuto cestu zvládnou? To máte možnost již nyní zjistit v kinech.
Většina diváků bude po Justice League doufat, že konečně dostanou pořádnou porci akce a komiksové zábavy. A to je věc, která se tady opravdu povedla!
Asi každý půjde na film zvědavý, jak to vlastně bude vypadat v té akci pod vodou. Je tu spousta (opravdu spousta) CGI triků. Ale tvůrci se opět vytáhli a vypadá to skvěle. Film byl sice natáčen na suchu a efekt pod vodou byl dodělán digitálně, nicméně jako zajímavost působí, že při natáčení museli být herci opravdu úplně suší a dokonce se muselo zabránit jejich pocení. Výsledek však stojí za to. A 3D tomuto efektu rozhodně pomohl. Bez správné kamery by to však nebylo ono. A tady ode mě klobouk dolů, práce kamery pod řízením režiséra Jamese Wana pracuje skvěle. Spousta záběrů využívajících technologii 3D, boj tváří v tvář využívající samotný pohyb v prostředí a hrátky s orientací v prostoru. To byla lahoda.
Ono ostatně když už zmiňuji štáb, je potřeba zmínit i další členy, protože co post, to kapacita v oboru. Režisér James Wan má za sebou pořádné pecky (Furious 7, Insidious 1+2, Saw). Máme zde ale také Zacka Snydera v roli producenta (Justice League, Man of Steel, Watchmen, 300), o zmíněnou kameru se postaral Don Burgess (Flight, Book of Eli, Eight Below, Spider-Man, Contact). Hudbu složil Rupert Gregson-Williams, neméně známý bratr Herryho, mající na kontě pecky jako Hacksaw Ridge, You don’t mess with the Zohan, Click a nebo Hotel Rwanda. Sami musíte uznat, že tohle je vedle kvalitních herců také silná sestava.
Akce je tedy velmi solidní, je to zabalené do pěkného hávu. Co se příběhu týče, tak jsem rád, že si film z komiksových předloh vybral ty lepší části a kombinuje je dohromady. Samotný Aquaman hraný Jasonem je výborná volba, protože tenhle obr si umí sjednat respekt. Fandové si léta dělali z Aquamana legraci kvůli blond háru a občasnému až zženštilému chování. Ve filmu tu tendenci mít rozhodně nebudete. Tady je další zajímavost - Jason Momoa bral tuto roli tak vážně (své obsazení do role tajil 4 roky), že poprosil režiséra, aby mu hlavu obarvili na blond alespoň částečně. Ani to se ale nestalo a Arthur Curry je tmavovlasý svalnatý a potetovaný „drobek“.
Film, až na pár pomalejších částí věnovaných vysvětlování, drží stálé tempo a nenechá diváka i přes delší stopáž zahálet. Hudba tomuto napomáhá hlavně díky několika modernějších či naopak retro prvky, které mile překvapí.
Chyby a nedostatky se najdou vždycky a i tady to nebude výjimkou. Nicméně to budou jen drobnosti (díky bohu). Scénář obsahuje spoustu klišé a na můj vkus to divákovi cpal až příliš okatě. Bez klišé by to nebyl komiks, to je v pořádku, ale když začnete mít pocit, že jste ve videohře, kde vám náhodná postava zadá úkol - cestuj na druhý konec světa a tam odhalíš další část hádanky, která ti pak ukáže další cestu....to je je trochu moc. Scénář se s dialogy v tomto doplňují a tak mě trochu zklamalo, že film nebyl v tomto ohledu trochu vyspělejší, temnější, mystičtější. Prostě víc jako od DC a ne jako od Marvelu.
Další drobnou chybou je vizáž herců. Naštěstí na všech a ne pořád. Občas mi prostě vadilo, že Jason není aspoň trochu blond a někteří další herci jsou občas až moc digitálně „vyžehlení“ a někdy ani efekt „pod vodou“ nepůsobí úplně ok. Jinak ale třeba kostýmy super.
Další trochu výtka je směrem ke scénáři. Konkrétně k zasazení do ostatních reálií DC Universa a případně i Justice League. Tady se opakuje případ Wonder Woman, totiž absence napojení nebo zasazení do zmíněného DC Universa. Jediná zmínka zde byla v podobě Arthurovo poražení Steppenwolfa, což ale trochu nedává smysl, když Aquaman má dějově předcházet Justice League. Tohle bych byl rád, kdyby mi někdo vysvětlil.
Poslední drobnou výtkou je absence výrazného hudebního motivu. Pro někoho to možná bude píseň z ukázek, ale ta není nijak rozvedena dál, takže nemá tu sílu, aby si divák melodii pak třeba na cestě z kina broukal (jako třeba u zmíněné Wonder Woman).
Celkově tedy super akční komiksovka, která bude patřit ke kasovním trhákům roku. Skvělé obsazení, skvělý štáb, celkově rozumné náklady na tvorbu. A na závěr ještě moje úvaha o DC vs. Marvel. Jak jsem napsal, hodně lidí označuje Aquamana jako nejlepší Marvelovku od DC. Já si to nemyslím. I DC komiksy mají akční a barevné světy a hrdiny. Aquaman i přes své předělávky vždy patřil k těm hrdinům, kteří mají svoje charisma, jsou vtipní a mají komplexní charakter. Ano i tohle DC dokáže. Jako čtenář komiksů vnímám mezi komiksy DC a Marvel zásadní rozdíl v jediné věci. Hrdinové DC jsou ve svých rozhodnutích umanutější, přímočařejší a tvrdohlavější, což má za následek spoustu zvláštních zvratů, jasné a drsné postoje a občas až temný vývoj postavy, čehož je „jasným“ příkladem Batman. Marveláci jsou více přelétaví a více charakterově ohební, což s sebou občas nese nerozhodnost, změnu stran dobra a zla. Plus je to parádní berlička pro komiksové autory, jak světy a postavy Marvelu měnit dle potřeb a žádostí fanoušků.
Vztáhnu-li tuto úvahu k Aquamanovi, tak ten sice svoje rozhodnutí přehodnotí, nicméně se posouvá kupředu, a jen sled událostí ho utváří. To, čím uvnitř je, jaké má charisma a názory, to se nakonec příliš nemění, což je dobře a odlišuje to tento film od těch MCU. Za mě je tohle parádní DC a těším se, jak to bude pokračovat. Klobouček, šáteček, jen tak dál, zlomte vaz. Za tohle máte ode mě 80%.
Nejnovější komentáře