Malostranský ďábel. Tak poválečný tisk častoval pražského rodáka Jiřího Arvéda Smíchovského. Jeho pohnutý životní příběh se stal inspirací pro Jana Poláčka, který své dílo nazval prostě a jednoduše Arvéd.
U knihy už na první pohled případné čtenáře zaujme obálka a je otázkou, jestli je naláká nebo odradí od další četby. Tvář s tak pronikavým a upřeným pohledem přitahuje a děsí zároveň. Jaká osobnost se za ním skrývá? Autor se při své tvorbě inspiroval skutečnými osudy reálné postavy. Doktor Smíchovský patřil předním vyznavačům okultismu, který dokázal používat i v praxi. Jeho jazykové znalosti byly vyhlášené stejně jako jeho knihovna, která čítala četné vzácné svazky psané v řadě světových jazyků.
O posedlosti nacistického režimu nadpřirozenem toho bylo už napsáno mnoho a není tak zvláštní, že se Smíchovský brzy po nástupu k moci dostal do hledáčku fašistů, které jeho znalosti fascinovaly a pokoušeli z nich vytěžit maximum pro svoje účely. Nastalo období vzájemné spolupráce prospěšné pro obě strany. S blížícím se koncem války musel hlavní hrdina myslet do budoucna a nechal se pod lacinou záminkou Němci zatknout a uvěznit. V nastalém chaosu se mu povedlo uprchnout z vězení a s velkým štěstím se dostal domů, kde na něj čekala jen jeho matka a sestra.
Smíchovský pěstoval v té době zakázané homosexuální vztahy, což mu nakonec přitížilo v následném soudním procesu, kdy byl souzen a odsouzen za kolaboraci s nacisty. Už před válkou však navázal síť řady kontaktů a zavázaných známých, kterým tu a tam pomohl a neváhal je oslovit se žádostí o protislužbu. Arvéd Smíchovský tak dokázal fungovat za každého režimu až do padesátých let. Proslulé politické procesy se mu staly, byť nepřímo, osudnými.
Jan Poláček se neváhal chopit zajímavého a opomíjeného tématu, ve kterém se bokem dotýká i okultismu za první republiky a praktikování různých druhů magie. V knize graduje napětí, stejně jako z každé strany cítíme beznaděj Smíchovského a snahu se poprat o další existenci. Strhující vyprávění, které se stalo i předlohou pro film. Pokud bude alespoň z části tak zajímavý jako kniha, tak o diváky rozhodně nebude mít nouzi.
16. prosince 2024 Grinch – americký Vánoční příběh – 90 % Neotřesitelným kultem se stal snímek Grinch, který již získal dvě animované a jednu hranou podobu. Neodmyslitelně patří ke koloritu nejen amerických Vánoc, ale i těch mých, českých. Tuto […] Posted in Retro filmové recenze
11. prosince 2024 S čerty nejsou žerty – Retro pohádková recenze – 90% Velice vtipný a diváky oblíbený snímek režiséra Hynka Bočana, který na motivy pohádkové předlohy Čertův švagr Boženy Němcové zfilmoval v roce 1984 kameraman Jaromír Šofr. V rolích excelují […] Posted in Retro filmové recenze
Nejnovější komentáře