Pro děti od šesti let je určená knížka Dany Hlavatá, nazvaná prostě Bajky. Přináší sérii veselých i poučných příběhů zvířat ze všech koutů světa. Text doplňují oku příjemné ilustrace Vladimíry Vopičkové inspirované živočišnou a rostlinnou říší.
V knížce najdete čtyřicet krátkých bajek, každé je věnována jedna dvojstrana, přičemž jedna strana je textová, druhá je věnována ilustraci, která vystihuje děj bajky.
Bajky pojednávají o zvířatech, majících lidské vlastnosti. Díky personifikaci světa zvířat děti lépe tyto vlastnosti pochopí a naučí se rozpoznávat, které jsou špatné, které dobré a kde je ona pomyslná mez, která dobrou vlastnost mění ve špatnou.
Sympatické jsou krátké věty, které autorka k vyprávění použila. Text je díky tomu dynamický a nenudí. Rodiče, a hlavně prarodiče také ocení větší písmo. Jako první text pro začínající čtenáře bych ale knihu nedoporučila, vzhledem k nutnosti čtenáře soustředit se na poučení. Jako prostředek k výchově může však sloužit jako skvělá pomůcka, zvláště pokud si s dětmi budete o zvířátkách vyprávět a porovnávat jejich vlastnosti a chování s tím, co vidíte ve svém nejbližším okolí. Pokud by se přece jen stalo, že poučení v příběhu nenajdete, nebo ho nebudete umět formulovat, autorka to udělala za vás, a to kurzívou na straně věnované ilustraci. V knížce najdete příběhy o jak v českém prostředí poměrně známých zvířatech – žábě, včele, rakovi, bleše nebo beranovi, ale i o zvířatech cizokrajných, třeba pštrosovi, opici nebo o orangutanovi.
Mě zaujala hned první bajka nazvaná Slávychtivá žába. Úvod do děje je jednoduchý: „Ropucha toužila po slávě. Když sova vyhlásila soutěž o hlasatelku lesních zpráv o počasí, přihlásila se. Nebyla sama. O místo moderátorky se zajímala i rosnička. Zavalitá a sebevědomá ropucha se jí posmívala, aby ji znejistila: „Jsi směšné zelené strašidlo, rosničko. I kdyby ses dokázala vyšplhat na poslední příčku vysokánského žebříku, ty tu práci nedostaneš.““ Rosnička ztratila odvahu se o místo ucházet, ale když ji ropucha začala před lesní komisí pomlouvat, moudrá sova pochopila, že ropucha není nejlepším adeptem na tak významnou funkci, jakou je hlasatelka zpráv o počasí. Naštvaná ropucha se nafoukla, splaskla, až když doskákala k jezírku a ve vodě uviděla obraz směšného strašidla s bradavicemi po celém těle – svůj obraz. A poučení? „Neposmívejme se jiným, pokud jsme sami ničeho nedosáhli. Není nic snazšího než kritizovat druhé.“
Kouzelný i když trochu naturalisticky pojatý je také příběh nazvaný Všetečná žížala. Vypráví o tom, jak se žížala zamíchala do pře kohouta se slepicí o tom, kdo má hlídat vejce a zle pochodila: „Kohout popadl do zobáku jednu stranu žížaly, slepice druhou a přetahovali se o ni. Žížala si stále myslela, že silnější bude ten, který slabšího potáhne. Ale slepice s kohoutem ji roztrhli přesně na polovinu, a dříve, než se jim z vajíček vylíhla tři žlutá kuřátka, s chutí ji spolkli.“ A poučení? „Co tě nepálí, nehas. Za svou všetečnost můžeme být potrestáni.
- Autor: Dana Hlavatá
- Ilustrace: Vladimíra Vopičková
- Žánr: literatura pro děti
- Vydal: Albatros Media a.s.
- Počet stran: 87
- Rok vydání: 2018
- Hodnocení: 100 %
Knihu si můžete koupit na stránkách AlbatrosMedia.cz se slevou za 169 Kč.
Nejnovější komentáře