Na začátku byla vzpurná touha po pomstě a náležitém potrestání nevěrné manželky, na konci jsou muž a žena, kteří k sobě v krásné, ale cholerou zamořené čínské vesničce, konečně nalezli cestu. Romantických filmů, v nichž si ona a on uvědomí, co jeden v druhém mají, byla natočena již pěkná řádka.
Barevný závoj je další variací na toto odvěké téma, ostatně samotný příběh filmu není ničím novým. Film byl natočen podle stejnojmenného románu W. Somerseta Maughama, který se dočkal zpracování již v třicátých letech 20. století. Máme tu tedy remake s nepříliš originálním příběhem, ale jedná se o remake velmi zdařilý. Barevný závoj má totiž všechny atributy dobrého romantického filmu a proto zkrátka funguje, ačkoli nepochybuji o tom, že se objeví i cynik odsuzující jej pro jeho předvídatelnost a, řekněme, klasičnost.
Kitty je mladá žena, která má již po krk otravných řečí své matky a proto kývne na nabídku k sňatku od bakteriologa Waltera Fanea. Spolu s ním pak odjíždí do Šanghaje, kde se potýká jak s nudou všedního dne, tak s nudou manželskou. Netrvá dlouho a Kitty si najde milence, s nímž prožívá naivní lásku. Jakmile Walter nevěru odhalí, rozhodne se mstít, moc dobře totiž ví, že se sobecký milenec od Kitty v klíčové chvíli odvrátí a jí nezbude nic jiného než odjet s manželem do cholerou zamořené čínské vesnice, kam se přihlásil jako dobrovolník. Teprve v tamějších kritických podmínkách se manželé pomalu začínají poznávat a nacházet k sobu onu příznačnou cestu.
Barevný závoj má tedy možná poněkud neoriginální a provařenou základní dějovou linii, ale přesto je to film se skvělým, silným a hlavně fungujícím scénářem. Ona základní provařená linie je totiž zasazena do působivého příběhu o cestě do zbídačené čínské vesnice, kde neustále hrozí smrt, a to jak přičiněním v té době neléčitelné cholery, tak rukou bouřících se Číňanů, kteří již mají Britů ve své zemi plné zuby. Barevný závoj rozhodně není sladkobolným filmem, kde by si dva lidé neustále vylévali svá srdce a sdělovali křivdy, naopak je to film, kde se skutečnost a lidské city ukazují na pozadí dramatických událostí, kde není potřeba o lásce příliš mluvit, protože ta vyplyne z činů.
Součástí povedeného scénáře jsou i dobře napsané hlavní postavy a ideální tempo. Postavy nejsou ploché a během filmu projdou značným vývojem, bez kterého by tento film zkrátka nemohl fungovat. Tempo je pak všem těmto podmínkám přizpůsobené. Film není zdlouhavý, ani utahaný, takže nehrozí, že byste se nudili, ale zároveň není ani moc rychlý a zkratkovitý, takže všechny proměny postav, posuny v jejich charakterech a hlavně vývojové stupně jejich vzájemného vztahu jsou zcela uvěřitelné. Za vydatné podpory výborných představitelů hlavních rolí – Naomi Watts a Edwarda Nortona poznáme různé tváře postav a budeme k nim během filmu dozajista chovat i různé sympatie. Znuděná panička Kitty a naštvaný tvrdohlavý doktor Walter z úvodu filmu vám určitě moc sympatičtí nebudou, ale stejně jako změní názor oni, změníte ho postupem času pravděpodobně i vy.
Další velkou devízou Barevného závoje jsou krásné exotické lokace, ve kterých se převážná část filmu odehrává. Čínská příroda dodává snímku na poetičnosti, ale zároveň krutě kontrastuje se záběry zubožených nemocných, s chudým sirotčincem, se zoufalými lidmi, kolem kterých nemilosrdně obchází smrt, zkrátka s celým tím nelítostným prostředím, v němž se teprve projevila opravdová láska. A to je něco, co by asi nemělo nechat nikoho chladným.
Opravdu povedený romantický film. Jeho síla je především v zajímavém (i když v podstatě nikterak překvapivém nebo originálním) příběhu, kvalitních hereckých výkonech, krásných čínských lokacích a ideálním tempu, které není utahané, aby se divák nudil, ale ani příliš rychlé, aby měl problém s uvěřitelností vývoje vztahu mezi ústřední dvojicí.
Naše hodnocení:
0
Podobné články
Recenze: Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Recenze: JCVD
Recenze: Válka Nevěst
Recenze: Chlapec v pruhovaném pyžamu
Recenze: Monstra vs Vetřelci 3D
Recenze: Marley a já
Recenze: Sedm životů
Recenze: Pochyby
Recenze: Strážci - Watchmen
Recenze: Milionář z chatrče
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
13. February 2007 - 0:00 — Andrea Zahradníková
Nejnovější komentáře