Bez vody bychom tu nebyli. Voda je základem všeho života-bez vody nejde nic. Den za dnem ji potkáváme všude. Pijeme ji, myjeme si v ní ruce a kupujeme věci, ve kterých je skrytá..Tak začíná encyklopedie s názvem Bez vody to nejde! Báječná publikace, která se mně dostává do rukou a vybrala jsem si ji k recenzi. Pojďte se na to společně se mnou podívat.
Voda je opravdu nesmírně důležitá a potřebujeme ji každý den. Bez vody by nebylo vůbec nic. Možná si to ani neuvědomujeme, ale je třeba s ní šetřit. Tato publikace, která je prioritně určena školákům, vám poskytne nepřeberné množství informací, o tom, kde se voda bere, odkud pochází, kolik ji denně vlastně spotřebujeme, kde všude se vyskytuje v lidském těle, jaké má fyzikální i chemické vlastnosti. Dále se také dozvíte, jakou souvislost má voda a počasí, jaké je rozdělení vody na světě, něco málo z historie a jak s ní máme šetrně hospodařit. Zajímavé jsou také povolání, které souvisí s vodou.
Publikace obsahuje mnoho zajímavostí, obrázků, ale i schémat, které uspokojí zvědavé hlavičky vašich dětí, které se o tuto problematiku zajímají. Nemělo by nám být lhostejné, jak je to s vodou na naší Zemi bude vyvíjet, je třeba tyto informace předat svým dětem. Tato encyklopedie by vám měla být nápomocna. Dozvíte se v ní naprosto vše, co se týká vody.
Publikace je úžasná. Její čtení jsem si užila od začátku až do konce. Hltala jsem každou stránku a chtěla se dozvědět, co nového mně ještě nabídne. Texty jsou v knize krátké, srozumitelně psané, doplňují je obrázky i různá schémata. Problematika hospodaření se týká nás všech. Děti se velmi zábavnou a poučnou formou dozví vše o vodě. Velmi mě zaujala kapitola o povoláních, které souvisí s vodou. Jsou to např. plavčíci, hasiči, lodní kapitáni, námořníci, ale i oceánologové. Všichni jsou velmi důležití.
Tato publikace je bohatě ilustrovaná. Doporučím ji všem školákům, učitelkám, rodičům i prarodičům. Je naprosto skvělá a myslím si, že si zaslouží velkou pozornost.
Ukázka z knihy:
Po celém světě taje kvůli oteplování Země mnoho ledovců. Lidé žijící na březích horských řek, které přitékají od tajících ledovců, se musejí stále častěji vypořádávat s povodněmi. Jednou však voda přestane přitékat, protože její zdroj vymizí. Tím vznikne těmto obyvatelům nový problém:sucho.
Hladina moří neustále stoupá. Pobřežní oblasti mizí pod vodou. Prezident Indonésie oznámil, že jeho země přesune své hlavní město. Nynější hlavní město Jakarta leží částečně pod úrovní hladiny moře. Podle odborníků může v průběhu následujících desetiletí celé zmizet pod vodou.
Sahara je největší horská pouť. Přesto i tady za rok naprší v průměru 25 až 45 milimetrů vody-jenže to staří k životu jen velmi málo rostlinám a živočichům. Kromě toho vykazuje Sahara extrémní teplotní výkyvy. V létě se teplota může vyšplhat až na 55 stupňů Celsia, zatímco v zimě a v noci klesá někdy až k 10 stupňům.
Několik slov o autorce:
Christina Steinlein vyrostla u moře a studovala žurnalistiku a biologii (mimo jiné vodní ekologii) na Mnichovské univerzitě. Pracuje v oblasti zdravotnictví.
Mieke Scheier vystudovala ilustraci a živí se jako ilustrátorka ve svobodném povolání.
Autorka: Christina Steinlein
Ilustrace: Mieke Scheier
Přeložila: Michaela Weberová
Žánr: populárně - naučná publikace pro děti
Vydáno: 2021, Vydal Portál, Praha
Počet stran: 96
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN 978-80-262-1710-7
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře