Už jen dny nás dělí od zahájení letošního, v mnoha ohledech výjimečného, ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů AFO. Co nás tedy v prvních říjnových dnech (2.-6. října) v Olomouci čeká?
AFO omládne a bude plné hudby
Ačkoli festival oslaví už své čtyřicáté narozeniny, čímž se řadí k nejtradičnějším akcím tohoto druhu v ČR, na jeho tváři to nebude znát. Právě naopak. Jedním z hlavních témat letošního ročníku bude hudba a hudební dokument. AFO navštíví tuzemští i zahraniční hosté, kteří hudebním fanouškům rozhodně nejsou neznámými pojmy. Mladší návštěvníky jistě potěší koncert uznávané tuzemské formace Tata Bojs či olomouckých Loco Poco, atmosféru nezapomenutelných šedesátých let pro změnu oživí jeden z nejlepších Beatles revivalů na světě, dvojnásobný vítěz New York Beatlefest, kapela The Backwards.
AFO přiveze zajímavé tváře a špičky hudebního dokumentu
Jak se tvoří hudební klipy, nám předvede Jakub Kohák, držitel ocenění Anděl za nejlepší videoklip uplynulého roku. Spolu s ním přijede i Pavel Anděl, který uspořádá talkshow improvizovaně nazvanou Odpoledne s Andělem. Hostem světového formátu je dnes již legenda hudebního dokumentu, filmař, který mapoval první návštěvu Beatles v USA či tvůrčí dráhu kapely Rolling Stones, Albert Maysles. Ten zároveň v Olomouci uvede svou výstavu fotografií a obdrží Cenu za přínos kinematografii. Neméně zajímavou osobností je americký nezávislý filmař Christopher Seufert, který představí hrubý sestřih celovečerního dokumentu věnovanému populární písničkářce Suzanne Vega, o jejíž účasti na festivalu se usilovně jedná. Samotný Seufert rovněž uspořádá veřejnou dílnu a diskusi, přičemž ojedinělou záležitostí je, že účastníci diskuse budou moci do tvorby dokumentu o Suzanne Vega sami zasáhnout a asistovat tak Seufertovi při dotváření výsledné podoby snímku.
Atraktivní je rovněž workshop Natoč si své video, v němž zájemci z řad studentů dostanou příležitost natočit si za odborné asistence vlastní klipy, z nichž ty nejpovedenější budou následně promítnuty široké veřejnosti. Ze zajímavých setkání se můžeme těšit na debatu s Břetislavem Rychlíkem a Renatou Kalenskou, tvůrci dokumentu Bílá labuť Pavla Dostála. Nedávno zesnulému olomouckému rodákovi Pavlu Dostálovi bude věnována krátká vzpomínka. A zavzpomínat budeme moci i s filmovou kritičkou a historičkou Janou Hádkovou na dokumentární tvorbu z dob, kdy AFO vznikalo.
AFO zavzpomíná
Narozeniny neslaví jen AFO, ale i jeden z jeho dlouholetých partnerů – ostravské studio České televize. To za padesát let své činnosti vyrobilo mnoho pozoruhodných dokumentů, a právě jim bude věnováno samostatné pásmo. A protože organizátoři festivalu nejsou žádní troškaři, nabídnou rovněž divákům vůbec první ucelené ohlédnutí za dokumentární tvorbou československé Nové vlny šedesátých let.
AFO vyplní pestrá dokumentární tvorba z celého světa
Do letošního ročníku filmoví tvůrci z celého světa přihlásili 202 dokumentů (o více jak dvojnásobek tak překonali loňských 98 přihlášek), z nichž bylo do soutěžní přehlídky nakonec vybráno 78 snímků v celkové stopáži 54 hodin. Jednoznačnou programovou devizou je žánrová pestrost, zastoupeny budou programy z rozličných oborů a oblastí - historie, sociologie, psychologie, výtvarného umění, lékařství, zoologie, politologie, etnologie, filmové historie, divadelní vědy, hudby, filozofie i techniky.
Řada filmů již získala ocenění na jiných festivalech. Např. polský dokument Children of Leningradsky (2004, režie Hanna Polak, Andrzej Celinski) byl nominován na Oscara, italský dokument Good Times (2004, režie Alessandro Cassigoli, Dalia Castel) zvítězil na festivalech dokumentárního filmu v USA, Španělsku a Německu. Americký snímek Adolph´s Beautiful America (2004, režie Geoff Gruetzmacher) získal cenu na festivalu v Houstonu, polský dokument Po cud (Pro zázrak, 2004, režie Jarek Sztandera) je nositelem Grand Prix Special Prize na Chicago International Documentary a Grand Prix dostal i na obdobném festivalu v Polsku.
Z českých dříve oceněných dokumentů uveďme Kamenolom boží (2004, režie Břetislav Rychlík), který získal Visegrádskou cenu 2005 a zvítězil na Finále Plzeň 2005 v kategorii dokumentů nad 30 minut. Mezi studentskými snímky je vítěz Festivalu studentských filmů ve Zlíně - Místo dole (2004, režie Miloš Kameník) a nositel Zlatého Ledňáčka pro nejlepší dokument do 30 minut z Finále Plzeň 2005 - Věci (2005, režie Marta Hrubá).
AFO oslaví kulaté výročí
V roce 1966 vznikl ze společné iniciativy Krátkého filmu Praha, Československé akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci ACADEMIA FILM OLOMOUC, celostátní přehlídka vědeckých, populárně-vědeckých a didaktických filmů. Letošní čtyřicátý ročník s mottem „40° ve stínu“ se přesouvá z relativně uzavřených univerzitních prostor do centra města, budovy Muzea umění.
Za pozornost jistě stojí, že vedle již zmíněných hostů jsou pozvání i všichni žijící vítězové olomouckého festivalu. Pro ně a návštěvníky festivalu je připraven velký večer, kterým oslavy čtyřicátého výročí vyvrcholí.
Těšíme se na setkání s vámi v Olomouci ve dnech 2. – 6. října na mezinárodním festivalu AFO 2005!
Pavel Vysloužil, mluvčí festivalu
Kontakt +420 777 071 170
Stránky festivalu: http://www.afo.cz
Nejnovější komentáře