Dáváte pro své děti přednost tradičním českým pohádkám, inspirovaným spíše přírodou, jejím životem, obsahujícím poučení nebo hlubší myšlenku. Určitě pak oceníte nové vydání Karafiátových Broučkových pohádek, pokračování příběhů o svatojánských broučcích, které s oblibou čte již několik generací.
Jan Karafiát byl evangelický farář, pocházel ze starého evangelického rodu z Jimramova na Českomoravské Vysočině. Jeho jméno by málem upadlo v zapomnění, nebýt knížky pro děti Broučci. Jde o jediné umělecké literární Karafiátovo dílo. Vydal ho v roce 1876 anonymně, bez ilustrací pod názvem Broučci pro malé i velké děti. Knížka zapadla v zapomnění. Teprve v devadesátých letech ji objevil novinář a spisovatel, představitel politického realismu Jan Herben. Jeho snoubenka Bronislava Fousková z ní předčítala svým žačkám ve škole na Vinohradech. Za pomoci dalšího novináře, Gustava Jaroše byla knížka po sedmnácti letech od svého vzniku znovu vydána a hlavně zpropagována – Jaroš ji označil za „snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské“ a jejího autora nazval „českým Andersenem“.
A tak více než jedno století staré stylisticky a jazykově vynikající vyprávění o rodině svatojánských broučků je alegorickým obrázkem, jak by měl vypadat život lidí žijících podle božích přikázání v evangelickém pojetí. Přestože kniha je určena dětem, oblíbená je i u dospělých pro její skutečný humanismus v zobrazení lidských vztahů, výchovu dětí i životní moudrost. Poetičnost této knihy inspirovala filmaře i výtvarníky. A inspiruje dál.
Podobně je to i s volným pokračováním Broučků – Broučkovými pohádkami. Jde vlastně o nové vydání knihy Broučkova pozůstalost z roku 1900. Ta původně obsahovala 30 pohádek, už v roce 1991 jich však vyšlo jen 23. Stejně jako v novém vydání z února 2017. Zřejmě nakladatelé nechtěli trápit dětské hlavičky slovem pozůstalost, byť Karafiát se tématu smrti v Broučkových příbězích nevyhýbá. Není se ale čeho bát, Karafiát je jeden z mála českých autorů, který dětem nezastírá, že smrt existuje. To u Karafiáta ocenil například básník Jan Skácel, který uvedl, že Karafiát „jako jediný dokázal dětem říci, že je na světě smrt a nevylekal je.“
Stejně jako v Broučcích je i v Broučkových pohádkách kladen velký důraz na poslušnost, motiv, který se až stereotypně vrací. Což ovšem nebude dnešním dětem na škodu.
Třiadvacet Broučkových pohádek má zvláštní, velice zajímavé názvy, kniha například obsahuje Pohádku o tom, proč ten, kdo povídal, pohádku nedopovídal nebo Pohádku o tom, kdo byl ten zbrklý kozel nebo Pohádku o člověku, který byl šťastný navzdory tomu, že se oženil, z níž dnešní feministky nebudou zrovna šťastné.
Karafiátovy pohádky jsou vyprávěny prostým, srozumitelným jazykem, obsahují mravní poučení, které je však podáno nenásilně, s přihlédnutím k dětskému myšlení. Velmi citlivě je doplňují ilustrace Josefa Weniga, Karafiátova současníka, českého malíře, ilustrátora a jevištního a kostýmního výtvarníka.
- Hodnocení: 100 %
- Autor:Jan Karafiát
- Žánr:pohádka, humor pro děti, beletrie
- Nakladatelstvi:XYZ
- Datum vydání:13.02.2017
Kniha ke koupi na Albatrosmedia.cz.
Nejnovější komentáře