Už jako malá holka, co jsem se naučila číst jsem knihu nepustila z ruky a vydrželo mě to až do dospělosti. Kniha je láska na první pohled a také na celý život. Ta úžasná vůně knihy a obracení stránek je prostě nepřekonatelné. Bez nich by byl život naprosto prázdný a smutný. Generace dnešních dětí má jiné možnosti, co se týče vyhledávání informací. Vše najdou na internetu a mnohdy mu dávají přednost před tištěnou knihou, což je myslím škoda. To kouzlo hledání a objevování v knihách je nezapomenutelné. Hana Havlínová, autorka novinky vydavatelství Grada Chci číst jako táta s mámou vám poradí, jak své děti přimět k tomu, aby se pro ně čtení stalo báječným dobrodružstvím.
Příručka obsahuje poutavé a zajímavé činnosti, hry a aktivity, které by děti bavily a zároveň v nich probouzely chuť ke čtení. Velice významná je úloha rodiny pro vytváření pozitivního vztahu ke knihám, ke čtení, probouzet v nich zájem o knihy. Spolupráce rodiny a školy je rozhodně namístě a společným zájmem by měly být určitě děti.
První kapitola obsahuje teoretické informace o čtenářství, čtenářské gramotnosti a rozeznávání písmen. V další kapitole autorka nabízí činnosti, hry a další aktivity, s pomůckami včetně pravidel, vhodné před vstupem do školy, na začátku školní docházky i v období pozdějším. Pomocí různých her rozvíjíte paměť, zrakové vnímání, pozornost, aktivní naslouchání a představivost, slovní zásobu, grafomotoriku, logické myšlení, správné držení tužky a mnoho dalších dovedností. Uvedené činnosti a aktivity můžete hrát doma, venku, při cestě autem nebo jiným dopravním prostředkem, ve frontě v obchodě, v místě, kde potřebujeme zahnat nudu či si zkrátit čekání. Rozhodně se jedná o aktivně strávený čas. Podnětné prostředí, správný mluvní vzor rodičů, pojmenování věcí kolem sebe, říkanky s pohybem, básničky, zpěv lidových písniček, vyprávění a časté společné čtení vedou k rozvoji slovní zásoby.
Vstup dítěte do školy představuje obrovskou změnu v životě celé rodiny. Končí bezstarostné období, děti i rodiče čekají povinnosti, učí se číst, první písmenka, hlásky i slabiky. Čtení je složitý proces, jeho dovednost ovlivňuje mnoho faktorů. Tvorba aktivní a pasivní slovní zásoby je nesmírně důležitá. Když dítě baví číst, čte lépe, má lepší slovní zásobu, lépe porozumí textu, mít možnost si samostatně zvolit knihu.
Často je v souvislosti se čtením zmiňováno hlasité čtení versus potichu. Důležité je čtení s porozuměním textu, číst si vlastním tempem a střídat hlasité i tiché čtení. Aktivní vztah ke knize se během života mění, i potřeba čtení je v průběhu života rozdílná, čtení v dětství a v dospělosti, či ve stáří. Předčtenářská gramotnost se rozvíjí už od dob, kdy si dítě prohlíží první leporela, poslouchá, jak jim rodiče a prarodiče předčítají, či učitelky v mateřské škole, umět popsat obrázek, vyprávět příběh, trénovat paměť a rozvíjet fantazii našich dětí. Čtení je důležité mít jako rituál, ať už doma nebo ve školce.
Kniha je určena především rodičům, protože vztah ke čtení, ke knihám začíná od počátku v rodině. Na konci příručky naleznete seznam použitých zkratek a seznam použité literatury.
Příručka mě naprosto uchvátila. Svůj pozitivní vztah ke knihám se snažím předávat svým synům, aktivním čtenářům, věřím že se mě to i daří. I když počátky nebyly úplně snadné. V knize jsem jako rodič i jako učitelka našla mnoho inspirací. Je třeba se neustále učit novým věcem, hledat inspirace a náměty pro činnosti, posouvat se dál. Díky této publikaci se vám to rozhodně povede.
Několik slov na závěr. Obklopujte děti knihami, nechte je si samostatně vybrat, podporujte je ve čtení, sdělujte si společně své přečtené zážitky, choďte s nimi do knihovny, kupujte jim knihy, prostě je veďte ke knihám už od kolébky. Věřte, že se vám vaše snaha vrátí.
Autor: Hana Havlínová
Žánr: příručka pro rodiče
Vydáno: 2019, Grada, Praha
Počet stran: 160
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-271-0743-8
Nejnovější komentáře