Mladá dívka, Sidonie-Gabrielle Colette, žije se svými rodiči poklidný život na francouzském venkově. Je krásná, ale zároveň má v sobě něco, co ji odlišuje od ostatních dívek. To si uvědomují i její rodiče, kteří tuší, že nebude lehké ji provdat. Naštěstí přijíždí z Paříže na návštěvu známý Colettina otce, literát Willi, který se s Colette tajně schází a také si ji jako svoji ženu odváží do Paříže. Klidné venkovské prostředí tak bylo vystřídáno světem zářivých pařížských salónů a opojných večírků francouzské smetánky. Toto prostředí s sebou ale nese i odvrácenou stránku. Aby si člověk mohl užívat života, je potřeba na to mít peníze. Bohužel příjem peněz pařížského literáta se ocitá v minusu, a tak Willi přichází s nápadem. Colette napíše knížku, ale jako autor bude uveden Willi. Colette souhlasí, a tak přichází na svět román o dívce Claudine. Ten je dokonce úspěšný a z Williho se stává slavný spisovatel. Společnost by totiž nepřijala Colette jako spisovatelku. Spolupráce manželů se zdá být dokonalá, ale časem se objeví partnerské problémy, které naruší manželskou důvěru. Colette se navíc díky změnám ve společnosti a setkání s lidmi rozhodne, že chce psát a vydávat romány pod svým jménem.
Scénář k filmu napsali Richard Glatzer, Wash Westmoreland (Pořád jsem to já, Patnáctiletá) a Rebecca Lenkiewicz. Výchozím bodem pro napsání scénáře byl osud spisovatelky Sidonie-Gabrielle Colette a jejího manžela Henryho Gauthiera-Villarse, kteří skutečně žili na přelomu 19. a 20. století v Paříži. Toto období je známé tím, že se hodně věcí měnilo, ať se jednalo o změny ve společnosti, ve vztazích mezi lidmi či o rovnoprávnost mezi muži a ženami. Na příběhu Colette pak autoři ukázali, jak se s novou situací ve společnosti a v rodině vypořádala mladá žena, která se ocitá ve víru společenských změn.
Do hlavní role Colette byla obsazena Keira Knightley (Piráti z Karibiku, Vévodkyně, Anna Karenina). V roli Colette odkrývá Knightley svoji ženskou duši a zároveň i ukazuje, že žena může mít názory, život a přátelé v mužském i v ženském světě, stejně jako muži. Hlavní role jako by byla přímo napsaná pro tuto herečku, která v sobě snoubí křehkost a vnitřní sílu. Jejího muže Williho si zahrál Dominic West (Tomb Rider, Burton a Taylorová). Ten s přehledem ztvárnil typického mužského představitele dané doby, včetně kladných i záporných stránek. Výhodou může být i to, že stejně jako mezi skutečnou Colette a Willim je věkový rozdíl hlavních představitelů přes patnáct let.
Film režíroval Wash Westmoreland, který získal ocenění na FF Sundance za film Patnáctiletá, a natočil i film Pořád jsem to já (ceny pro Julianne Moore). K filmu Colette napsal Westmoreland scénáři už v roce 2001, ale tehdy nemohl film natočit. Podařilo se to až po několika letech, kdy ke scénáristické spolupráci vyzval další autory. Převést historické dílo do filmu se mu podařilo velmi dobře. Paříž je skutečným místem, kde jsou změny na denním pořádku, ať už se to týká lidských životů, podniků či společnosti. A ve světě plných změn je někdy hodně těžké si najít svoji cestu životem.
Důležitou stránkou filmu je výprava, kostýmy a masky, za které byli Andrea Flesch a Michael Carlin nominováni na British Independent Film Awards, stejně jako Dominic West na nejlepšího vedlejšího herce.
Film můžeme zařadit mezi životopisné snímky, které stojí za zhlédnutí. Dívat se na přeměnu mladé naivní dívky v emancipovanou ženu je i dnes aktuálním tématem. Neméně zajímavá je i atmosféra společenského života v Paříži 19. století.
Hodnocení: 60 %
Nejnovější komentáře