Pokračování úspěšného experimentu se sprostým (ne)hrdinou Deadpoolem je tu. Jelikož se mi zdá synopse z různých webovek stejná a stejně zavádějící, tak si pojďme nastínit situaci, ve které se Wade Wilson alias Deadpool (Ryan Reynolds) nachází.
Nachází se na dně. Proč? Protože jak sám říká, správný rodinný film má začínat vraždou. A tenhle film vražděním začínat musí...a rozhodně to není rodinný film (a do 15ti let za mě taky určitě ne, tohle je Rko jako vyšitý). Deadpool dělá to, co mu jde nejlíp. Zabíjí spoustu divnejch gangsterů a zvládá to přitom ještě komentovat a na všechny strany házet jízlivé hlášky.
Ale jak se jednou se zlou potážete, tak se vám to jednou vrátí. A tak díky nepřekvapivým událostem skončí na dně. Aby toho nebylo málo, pokusí se zabít. Asi nikoho nepřekvapí, že to je trochu mission impossible. A tak začíná Wadeova cesta za poznáním sebe sama, za hledáním rodiny a za určitou „spásou“.
Úkol už tak těžký bude ještě těžší s příchodem nového nepřítele. Cable (Josh Brolin) je superzabiják z budoucnosti, který má nejen skvělý arzenál, ale ještě notnou dávku nenávisti, kterou hodlá využít. A proto i Deadpool musí udělat něco, co by nikdy udělat nechtěl - sehnat si tým.
Jak tahle jízda plná humoru, zbraní a krve dopadne? To máte již brzy v kinech jedinečnou možnost zjistit.
A teď si pojďme zhodnotit, jak film dopadl. Jak jsem v úvodu napsal, synopse na webovkách je zavádějící. Hlavně v tom, že obsahují shrnutí cca prvních 5 minut filmu. Příběh je úplně o něčem jiném a asi je dobré dopředu říct, že to není taková jízda jako v prvním filmu. K tomu se přidává trailer a další upoutávky, které kolem dvojky vytvořili solidní „hype“. Bohužel musím říct, že Deadpool 2 trpí „syndromem pokračování“. Ne v tom smyslu, že by děj navazoval na první film a nepovedlo se. Dvojka se na některé věci jen odkazuje, ale v zásadě vypráví úplně samostatný příběh, který ale není tak kvalitně zpracovaný.
Velikým problémem pro mě byl fakt, že je zde všudypřítomné klišé, které umocňují hlášky. Což o to, hlášek je tu zase spousta, ale tak nějak se z nich vytratila originalita a ve většině případů se jedná o narážky na další filmy od Marvelu, nebo další kinematografická díla. Asi jsem prostě čekal trochu víc jiného humoru, než jen laciné urážky dalších filmů.
To, že je příběh klišé se asi taky dalo čekat, ale nikdo se tohle klišé ani nesnaží obrátit ve vtip a Deadpool pak s divákem komunikuje minimálně. Toto unikátní spojení s divákem se omezuje v podstatě jen na komentování nastalé situace nebo klasickou roli vypravěče v pozadí. Tady jsem rozhodně čekal víc, protože zrovna tohle spojení je opravdu netradiční a skrývá spoustu potenciálu.
Pokud se tedy jedná o samotnou postavu, Deadpool a Ryan Raynolds splývají do jedné a funguje to. Bohužel je zde tolik klišé a tolik stejných hlášek, že občas začíná být Deadpool otravný. To zachraňují ostatní postavy. Mnohem zajímavější je samotný Cable. Proč cestuje časem, co všechno dokáže. Mě tedy mnohem víc bavil vážné se tvářící Josh Brolin, který se pro tyhle role prostě narodil. Cable má svojí motivaci a i přes to, že je komiksovou postavou jen inspirován, je to parádně napsaná postava a akční scény s ním jsou radost pohledět. Domino (Zazie Beetz) je také velice unikátní postavou a hlavně její superschopnost parádně zahýbe s dějem. A asi fakt, že tyhle dvě postavy způsobily následné dotáčky filmu, situaci zachránilo. Víc prostoru jim prospívá a vnáší do děje trochu nečekané prvky. A ostatní členové X-Force, které tak opulentně Deadpool představuje v trailerech? Ty vydrží cca 5 minut a pak se stanou obětí Deadpoolovského klišé humoru plného krve a střev (úplná škoda je tam dávat).
Ať už kvůli nevyváženým charakterům, kvůli dotáčkám, nebo kvůli vážnějším a dramatickým scénám, film nedokáže držet tempo a působí rozdrobeně. Akce je to pořád solidní, která je doplněna z části soundtrackem (Tyler Bates) a z části písněmi doplňující děj. CGI triky jsou pořád na vysoké úrovni a bojové scény jsou buď z dostatečné dálky, nebo zpomalené, takže si je divák může užít. Na 3D asi ani nemá smysl chodit. Plus se dalo čekat nějaké to Cameo, přičemž jedno je velice ale velice povedené.
Na filmu mi vadí tedy v podstatě 3 věci. První je neudržené tempo. Druhá je klišé, mající za následek chladnost diváka vůči vážnějším polohám v příběhu a chování postav. A třetí je repetetivnost humoru.
Nakonec je to ale pořád super akční záležitost plná (ne)korektního humoru, takže jsem se bavil. Úplný konec filmu (rozuměj potitulková scéna) navíc může způsobit opravdu veliké věci, které zdaleka převyšují to, co se stalo v X-Men: Budoucí minulost. Možná to s tímhle koncem (který je ale supervtipný) tvůrci trochu přehnali.
Dávám 75% a jsem zvědavý, kde se Cable ještě objeví, protože Josh Brolin se údajně upsal rovnou na 4 filmy.
Nejnovější komentáře