Co všechno se můžete dovědět ze slabikáře ekonomie, ve kterém se od vydání nemusela změnit snad ani čárka?
Pokud se chce člověk dovědět něco o ekonomii nebo ekonomice (ekonomie je samotná věda, ekonomika je konkrétní hospodaření státu nebo firmy), má dnes docela dost možností.
Jsou tu učebnice, popularizační knihy, přednášky a na Youtube je mateirálu taky celkem hodně. Něco z toho je relativně jednoduché, ale většinou to zabírá jen určitý problém, určitý detail vývoje této vědy o chování společnosti.
Na druhou stranu pokud budete chtít porozumět ekonomii v celkovém měřítku, čeká vás docela dost práce a bude vás navíc trápit jedna věc – je to skutečně takhle? Vždycky se totiž najde někdo, kdo vám bude tvrdit pravý opak. A čemu pak věřit, když každý má před jménem i za jménem hromadu titulů?
Naštěstí je tu ale jedna možnost, která vám nezabere ani den. Čte se totiž velmi jednoduše a přitom přináší informace a myšlenky, které dodnes nikdo nepřekonal. Byly sice potírány, byly uráženy, ale na jejich platnosti se nic nezměnilo. Tato kniha totiž přináší porozumění ekonomii skrze vyvracení jejich největších mýtů a omylů. V podstatě učí upozorněním na to, čemu se vyhnout. Univerzální radou v tomto směru je vyhnout se myšlení davu.
Ta kniha se jmenuje Ekonomie v jedné lekci, jejím autorem je Henry Hazlitt a přestože byla napsána roku 1946, na jejím obsahu se do dnešních dnů nemuselo nic změnit. Abychom pochopili proč tomu tak je, je potřeba začít trochu od autora.
Hazlitt byl americký libertarianistický filosof, ekonom a hlavně novinář pro Wall Street Journal, New York Times, Neewsweek a další listy. Na rozdíl od mnoha dalších ekonomů neměl akademické vzdělání a strávil na New York Citys City College pouze rok a půl. Ale byl vybaven nekonečnou zvědavostí a snahou přicházet věcem na kloub. Právě jeho akademická nezkaženost, která mu zabránila jistým způsobem zkostnatět v nějaké názorové pozici a jeho novinářská praxe z něj činily člověka schopného vyhmátnout to podstatné a pojmenovat to tak, jak to opravdu je.
Ekonomie v jedné lekci nemá ani dvě stě stran. Je to opravdu věc, kterou si vezmete večer do postele a dočtete ji nejpozději druhý den. Je psána velmi přístupným jazykem, se spoustou příkladů, které známe z denního života a ze zpráv.
Naučí vás poznat špatného a dobrého ekonoma, naučí vás rozeznat bezprostřední i dlouhodobé dopady vládních opatření a naučí vás hlavně pátrat po skutečném významu toho, co se kolem vás děje.
Po přečtení knihy hrozí lehká duševní nevolnost. Způsobuje ji pochopení spousty omylů a chyb, které jsou v zájmu nejrůznějších skupin stále prováděny a ačkoli přinášejí stále stejné výsledky, jsou obhajovány zkázonosnou větou „Vždycky jsem to tak dělali.“ nebo „Je to i ve vašem zájmu.“
Ne, v zájmu každého schopného jednotlivce je normálně fungující ekonomika bez potlačování svobody člověka a bez házení klacků pod nohy těm, kteří chtějí uspět.
Svazek rozhodně není jedinou velmi lidsky psanou ekonomickou knihou. Je ale jednou z těch, které na malém prostoru nesou opravdu velké poselství.
Základ: shrnutí principů liberální ekonomie
Navíc:
- nestárnoucí svazek
- velice srozumitelné pojetí
- demonstrace na příkladech, které lze najít v běžném životě
Blog autora: http://umenivyberu.cz
Nejnovější komentáře