Frank Darabont poprvé spolupracoval se spisovatelem Stephenem Kingem v roce 1983 na adaptaci povídky „The Woman in the Room“, když od něj koupil práva za 1 dolar - „Dollar Deal“, který King používal, aby pomohl novým režisérům vybudovat si životopis adaptací jeho povídek. Poté, co Darabont v roce 1987 získal svůj první scénáristický kredit za film „Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci se sny“, vrátil se ke Kingovi s částkou 5 000 dolarů, aby od něj koupil práva na adaptaci „Rity Hayworthové a vykoupení z věznice Shawshank“, 96stránkové novely z Kingovy sbírky „Different Seasons“ z roku 1982, kterou napsal, aby prozkoumal i jiné žánry než horory, jimiž byl běžně známý. Ačkoli King nechápal, jak by se příběh mohl proměnit v celovečerní film, Darabont věřil, že je to „jasné“. King šek na 5 000 dolarů od Darabonta nikdy neproplatil; později ho zarámoval a vrátil Darabontovi spolu s poznámkou, která zněla: „Pro případ, že bys někdy potřeboval peníze na kauci. S láskou, Steve.“
O pět let později napsal Darabont scénář během osmi týdnů. Rozšířil prvky Kingova příběhu. Z Brookse, který je v novele vedlejší postavou, jež zemře v domově důchodců, se stala tragická postava, která se nakonec oběsí. Tommy, který v novele vymění důkazy očišťující Andyho za přeložení do hezčí věznice, je ve scénáři zavražděn na příkaz ředitele Nortona, který je složeninou několika postav ředitelů věznic v Kingově příběhu. Darabont se rozhodl vytvořit jedinou postavu dozorce, která by sloužila jako hlavní antagonista.
Mezi svými inspiracemi Darabont uvedl díla režiséra Franka Capry, včetně filmů „Pan Smith jede do Washingtonu“ (1939) a „Je to báječný život“ (1946), a označil je za vysoké pohádky; Darabont přirovnal film „Vykoupení z věznice Shawshank“ (1994) spíše k vysoké pohádce než k vězeňskému filmu. Jako inspiraci uvedl také film „Dobří chlapi“ (Goodfellas, 1990), který ve scénáři používá dialogy ilustrující plynutí času, a vězeňské drama „Pták z Alcatrazu“ (Birdman of Alcatraz, 1962) režiséra Johna Frankenheimera. Při pozdějším průzkumu míst pro natáčení Darabont narazil na Frankenheimera, který prováděl průzkum pro svůj vlastní projekt „Proti zdi“ (1994) z vězeňského prostředí. Darabont vzpomínal, že Frankenheimer si udělal čas a poskytl Darabontovi povzbuzení a rady.
V té době se filmy z vězeňského prostředí nepovažovaly za pravděpodobné kasovní úspěchy, ale Darabontův scénář si přečetla tehdejší producentka společnosti Castle Rock Entertainment Liz Glotzerová, jejíž zájem o vězeňské příběhy a reakce na scénář ji přiměly pohrozit odchodem, pokud Castle Rock nebude produkovat „Vykoupení z věznice Shawshank“. Scénář se líbil i režisérovi a spoluzakladateli Castle Rock Robu Reinerovi. Nabídl Darabontovi 2,4 až 3 miliony dolarů za to, že ho bude režírovat sám. Reiner, který již dříve adaptoval Kingovu novelu „Tělo“ z roku 1982 do filmu „Stůj při mně“ z roku 1986, plánoval obsadit Toma Cruise do role Andyho a Harrisona Forda do role Reda.
Castle Rock nabídl, že bude financovat jakýkoli další film, který bude chtít Darabont vytvořit. Darabont o nabídce vážně uvažoval, odvolával se na to, že vyrůstal v chudobě v Los Angeles, a věřil, že to pozvedne jeho postavení v branži, a že Castle Rock ho mohl podle smlouvy stejně vyhodit a dát film Reinerovi, ale rozhodl se zůstat režisérem a v rozhovoru pro Variety v roce 2014 řekl: „Můžete dál odkládat své sny výměnou za peníze a, víte, zemřít, aniž byste kdy udělali věc, kterou jste si předsevzali“. Reiner místo toho působil jako Darabontův mentor v projektu. Během dvou týdnů od předvedení scénáře Castle Rocku měl Darabont na natočení filmu rozpočet 25 milionů dolarů (bral plat 750 000 dolarů za scénář a režii plus procenta z čistého zisku) a v lednu 1993 začala předprodukce.
Film byl v roce 1995 nominován na sedm Oscarů, což bylo nejvíce nominací pro filmovou adaptaci Stephena Kinga, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší adaptovaný scénář (Darabont). V rozhovoru z roku 2016 King uvedl, že „Vykoupení z věznice Shawshank“ je vedle filmu „Stůj při mně“ jeho nejoblíbenější adaptací jeho díla. (Wikipedie)
Všechno nejlepší k narozeninám, Franku Darabonte!
Nejnovější komentáře