Knihy o českém jazyce a literatuře, testy k maturitní zkoušce z češtiny a literatury, odborné i populárně naučné publikace z tohoto oboru má na kontě dvojice autorů František Brož a Pavla Brožová. Podepsáni jsou i pod novou publikací Hrátky s češtinou a literaturou pro 1. Stupeň základní školy.
Nebaví vaše dítko čeština? Jsou pro něj písmenka utrpením, pravopisná pravidla džunglí a povinná četba trestem srovnatelným s doživotním žalářem? Zkuste mu jeho trápení s mateřským jazykem trochu zpříjemnit. Nevěříte, že by školní předmět mohl bavit? S brožovanou knížkou Hrátky s češtinou a literaturou by skutečně mohl. Autoři využili křížovky, osmisměrky, spojovačky a jiné rébusy k tomu, aby s dětmi hravou formou zopakovali učivo od 1. do 5. ročníku základní školy.
Knížkou provede děti kreslená postavička chlapce Fapíka. S ním se luštitelé podívají do různých částí světa a poznají spoustu knížek, zajímavých příběhů a hrdinů. Budou s ním putovat světy skutečnými i neskutečnými, a to formou hravou a přirozenou, že si ani neuvědomí, že se vyplňováním křížovek, vyškrtáváním osmisměrek a hádáním hádanek vlastně učí mateřskému jazyku…
Kniha obsahuje dvacet šest tematických dvou nebo čtyřstran, tvořících celkem zajímavý „mišmaš“ témat. Jsou to například Divoký západ, Louka, Posázavské městečko, Sopka, Biblický svět, Hrusice, Kovárna, Orient, Uzenářství, Vesmír, Staré bělidlo, Stokorcový les nebo Smetiště.
Téma Sázava je uvedeno přímou řečí Fapíka: „Blížím se k Sázavě. Tamhle určitě bude to městečko, které hledám…“ a následuje nevtíravý „výukový“ text: „V literárním městečku v Posázaví prožívají uvěřitelná i neuvěřitelná dobrodružství hrdinové řady příběhů napsaných Miloslavem Švandrlíkem – kamarádi Kopyto a Mňouk. Jejich spolužákem, ale také úhlavním nepřítelem je žák.“ Následuje osmisměrka se sedmipísmennou tajenkou a křížovky. Autoři „nutí“ děti seznamovat se pomocí nich i s výrazy a slovy, která nejsou ve věku šesti až dvanácti let tak obvyklá, například „hlavonožec“, „mrchožravý“, „krematorium“, „vzbouřenec“ nebo „Česká tisková kancelář“. Rozšiřování slovní zásoby se však díky hře děje přirozeně a nenásilně.
Téma Kovárna je uvedeno Fapíkem jako: „Velké horko, výheň, měchy, kleště, kladiva… Jsem v kovárně.“ Opět následuje krátký „výukový“ text: „Do kovárny umístil část své knížky pro děti Vladislav Vančura. Odehrává se za časů (nutno doplnit z tajenky) a seznámíme se v ní s medvědářem a jeho medvědem. Jejich jména se dozvíš vyluštěním (následují další dva úkoly). Ty procvičují rozdíly mezi přídavnými jmény a příslovci a spojkami a předložkami. Další doplňovačka „nutí“ děti vzpomenout si na v běžné řeči často užívaná slovní spojení – přirovnání, například leje jako z konve, rychlý jako blesk, kyselý jako citron a podobně. Děti se v tomto tématu dozvědí, že statečný kovář vystupuje i v dalších pohádkách, například v pohádce Boženy Němcové. Její název je ukryt v osmisměrce.
Kniha Hrátky s češtinou a literaturou je sice brožovaná, vnitřek knihy je z pevnějšího, růžového papíru, čímž je minimalizováno prosvítání tužky nebo pera na druhou stranu listu. Publikace bude vhodná i jako zábava na cesty.
- Autor: Pavla Brožová, František Brož
- Žánr: populárně naučná, dětská literatura
- Nakladatelství: Edika
- Rok vydání: 2016
- Počet stran: 100
- Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi: Albatros Media a.s.
Nejnovější komentáře