Měla jsem tu možnost shlédnout v kině centra Westfield Chodov neobvyklé hudební představení tvůrce Ilana Eshkeriho s názvem SPACE STATION EARTH, což je multimediální show mapující cestu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Tento šestiletý projekt byl iniciován žádostí astronauta Tima Peakea o hudbu k videu z jeho mise a vznikal za podpory Evropské kosmické agentury a NASA.
K neobvyklému snímku Space station Earth zkomponoval britský skladatel Ilan Eshkeri hudbu, která tvoří pozadí k videu z mise Tima Peakea. Tvůrce snímku Ilan Eshkeri je autorem oceněných soundtracků k filmům Královna Viktorie (The Young Viktoria, 2009) a Hvězný prach (Stardust, 2007), akční adventuře Ghost of Tsushima a k herní sérii The Sims. V roce 2016 vytvořil sborové symfonické dílo Reliquary, které se dostalo na první místo v žebříčku klasické hudby.
Jelikož ráda navštěvuji planetária a hvězdárny, velmi jsem se těšila na pozoruhodné hudební představení Space station Earth, neboť vesmír a jeho zázračné úkazy mne zcela fascinují. Líbilo se mi a přišlo mi ve snímku zajímavé pozorovat kosmonauty, jak ve stavu bez tíže létají, sportují či pracují nebo také zápolí se svým vznášejícím se jídlem na vesmírné lodi. Bylo pro mě fascinující pozorovat, jak se chová kapka vody vypuštěna v prostoru vesmírné stanice. Měla jsem příležitost pozorovat krátery na měsíci, celé galaxie, mléčnou dráhu nebo noční pohled z výšky na rozsvícená města a jejich komunikaci. Líbilo se mi barevné zachycení polární záře, která jiskřila převážně zelenými odstíny.
Po pozorném zhlédnutí snímku přemýšlím, zda šlo v první řadě pouze o krásný vizuál promítaných snímků z vesmíru? Pokud ano, film jistě splnil svůj účel, neboť na pozadí podmanivé hudby jsme měli tu možnost shlédnout úžasné scenérie amatérských záběrů z vesmíru natočené samotnými kosmonauty bez jakéhokoliv doprovodného vysvětlujícího komentáře. Pokud však byl záměr tvůrců dokumentu i částečně edukativní, což bych i očekávala, že by mohlo být na místě, v tom případě mně osobně ve snímku chyběly alespoň popisky a vysvětlení toho, co právě pozorujeme - zda se jedná o Tichý či Atlantský oceán, na jaký kus kontinentu právě hledíme, o jakou družici se jedná, jak se jmenuje ta či ona konkrétní observatoř, ve kterém roce byli tito kosmonauti na palubě vesmírné lodi zachyceni, koho právě vidíme před sebou a tak dále. Rovněž by nebylo na škodu, kdyby byl dokument komentovaný a opatřený titulky. Já osobně bych si moc ráda doplnila znalosti a rozšířila své obzory novými informacemi, neboť nejsem takový profík, abych veškeré objekty ve filmu dokázala rychle a zcela spolehlivě identifikovat. Věřím, že běžný divák to má dost podobně jako já. Tedy popisky a data by mi zde přišly zcela na místě, protože bez nich se podle mne jednalo pouze o zajímavou multimediální show, která však po chvíli omrzí a začne nudit. Další věc je, že po celou dobu promítání filmu byly dvě třetiny plátna prázdné a tedy nevyužité, což mi přijde škoda. Původně byl totiž snímek promítán na tři velkoplošné obrazovky, což asi není v běžném kině realizovatelné, takže nelze dosáhnout kýženého efektu ala planetárium. Stopáž filmu je přibližně hodina, což je tak akorát, aby snímek diváka neunudil.
Snímek se mi líbil, tedy splnil svůj účel, ačkoliv jsem očekávala malinko víc, což bych dostala při účasti na živém koncertě s orchestrem a pohledem na tři velkoplošné obrazovky. Po čase začal snímek již nudit a bylo vidět, že plátno kina není formát, pro který je tato show určena. Projekt působí dojmem, že si s ním tvůrci nedali velkou práci, ačkoliv jeho tvorba trvala šest let.
Nejnovější komentáře