//
//
Chvíle očekávání fanoušků odřeného klobouku a mrštného biče je finálně tady. Kultovní postava osmdesátek se znovu vrací, aby ještě jednou s nadsázkou nakopala zadnice těm, kdo nectí historii a přivlastňují si artefakty pro vlastní prospěch…
Za tu chvíli, co byl nový Indy dotočen a spouštěla se marketingová taškařice boje o diváky, se objevily hromady spekulací o tom, jaký film má a nemá být, jak to kdo vidí a co vlastně čekat. Ti nejpovolanější, Spielberg a Lucas, pro jistotu nedělali divákům iluze, aby z toho nakonec nebyl namalovaný čert na jejich zdi. Řekněme to tedy rovnou: Indiana Jones a království křišťálové lebky je bohudík stále stejný a opět trochu nový, jak tomu vždycky bylo.
Na čtvrtý díl jsme si tedy nějaký ten rok počkali, a protože je pravdou, že Indana Jones by bez Harrisona Forda nebyl tou správnou ikonou, musel se nám i filmový hrdina posunout o kus dál ve svém akčním životě. Není ale potřeba se bát, že by Indy zaskakoval postavu svého otce z Poslední křížové výpravy, je v něm pořád dost dravé chuti do objevování tajemné lidské historie a drsných soubojů, jako ze „starých časů“.
Jen je někdy potřeba zastavit se se starými přáteli a spočítat vrásky, nebo s těmi novými ironicky zašpásovat na téma vykopané legendy. Co spojovalo všechny Indiany Jonese, to jako bys v Království křišťálové lebky zase našel. Dobří i špatní přátelé, otravní záporňáci, akční honičky, „indianajonesovský“ ostrovtip, neprozkoumané tajemství a Indyho lásky.
Filmový svět Indiana Jonese se posunul do roku 1957, za hranice atomového věku, studené války a amerického rebelství. Předchozí trilogie filmů se doteď odehrávala ve třicátých letech, kdy Indy pokudmožno fackoval panáky s pravicí vzhůru, ale samotný styl filmů odkazoval na tehdy populární dobrodružné storky. V padesátých letech už naplno táhla hlavní roli sci-fi, proto vedou první stopy nového Jonese do oblasti 51.
S prvním otevřením úst těch špatných hochů je jasné, že tentokrát bude mít Indy čest se sovětskými agenty, kteří prahnou po mumifikovaném těle zahaleném další dávkou mytologie. Jakmile ale z kufru auta poprvé vypadne postava Indiana Jonese s klasickým hudebním doprovodem z pera Johna Williamse, jde vše opět pod taktovku dobrodružného vyprávění, odhalování neznáma, boje za to, aby síla křišťálové lebky nepadla do nesprávných rukou.
Na celou tu antikomunistickou fušku nebude Indy sám, sice ho zradí starý přítel, ale brzy narukuje na stranu dobra „rebel bez příčiny“ Mutt (Shia LeBeouf). Jako Jones dobrodruh neudělá krok bez zaprášené bundy, klobouku a lasa, Mutta charakterizuje vystřelovací nůž, hřeben a obměkčovaná motorka. Kontrast mezi oldschoolovým hrdinou a novopečeným horkokrevným mladým masem samozřejmě dělá svojí část zábavy.
Alespoň může Indiana vyhlašovat Mutta poučkami a klasickou ironií. Nakonec ten vztah není tak daleko od vtipně napsané Poslední křížové výpravy, kde ten mladý byl Indy a druhé housle držel jeho otec Henry Jones. Trochu škoda, že v křišťálové lebce jsou si oba charaktery víc podobné, a i když Shia LeBeouf zahrál svojí roli se vší ctí, nefunguje tady už ta jemná chemie jako u dua Ford-Connery.
Přes všechny nadnesené komentáře na výkon Cate Blanchet neměli padouši v Jonesech nikdy moc prostoru, a ani se nedá říct, že by alespoň za těch pár záběrů co kamera nemíří na Forda, někdy házeli vtípky, to spíš byli jejich terčem. Byla to vždycky spíš havěť, která šlapala hrdinovi na paty a jejich řady po desítkách řídly. Ve čtvrtém díle ruská domina Irina Spalko (Blanchet) je nakonec taky takovou závislačkou, držící se stínu Indyho kamkoliv šlápne a její nohsledi vymírají v hutných akčních scénách. Konec je tentokrát s akrobatickými jízdami na koních, nahradí je třeba automobilová honička v džungli nebo svižná jízda na motorce po univerzitních pozemcích.
Zřejmě největší panika nad Indiana Jonesem 4 se táhla kolem digitálního věku filmu. Neztratí Indy pod diktátem Industrial Light & Magic svojí atmosféru? Nezabijí efekty klasiku? A vůbec i ten posun k souboji s ruskými agenty zavání cestou Jamese Bonda.
Nestalo se. Spielbergův cit pro film a určitě i srdcovost k pojmu Indiana Jones vedly k tomu staromódnímu středobodu celé legendy. Člověk z masa a kostí, který se sice nevyhne těm svým způsobem brutálním pěstním soubojům, pádům a občasnému pobíhání před kulkami, ale stojí nohama na zemi. Beztak Spielbergovi nedělá problém točit scifi Válka světů stejný rok jako historické drama Mnichov a George Lucas už má svoje Hvězdné války hotové.
Celý Indiana Jones ale samozřejmě stojí hlavně na hledání, řešení hádanek, rébusů, prolézání hrobek a chrámů, na tom být chycen záporňáky a znovu jim utíkat. Tahle skládačka funguje zas a znovu dobře, kořeněná akcí s dobrou kamerou, stylovým situačním a konverzačním humorem a hereckou jistotou. Boduje tradiční výpravnost, kdy s hrdinou prolézáte katakomby s pastmi, pralesy a majské stavby jižní Ameriky.
Nejvýraznější a nejkontroverznější je určitě u nového dílu posun mytologie v příbězích Indiana Jonese ke scifi, dá se říci konkrétně k práci Ericha von Dänikena. Jde o populárního pseudoarcheologa, kterého víceméně vykoplo na výsluní zájmu znovuobjevené prahnutí po sci-fi v 90. letech. Pro představu: Däniken by se dal v odborné literatuře přirovnat k osobnosti Michaela Moore ve filmovém dokumentu.
Co více říct ke čtvrtému Indiana Jonesovi? Že jde o plnohodnotné pokračování trilogie. Opět proběhnou diskuze, jestli je to lepší nebo horší než tenhle a tamten díl. Jenže faktem je, že Dobyvatelé ztracené archy, Chrám zkázy a Poslední křížová výprava také nebyly jedna krev.
Ve finále – úplně mimo celého Indiana Jonese – jde o jeden z těch chytřejších žánrových Hollywoodských filmů, které za tenhle rok vznikly, a ačkoli formálně nic nového nepřináší, svojí filmovou čistotou si dělá místo na těch vrchních pozicích dobrodružných filmů.
//
//
„Nestárnoucí“ dobrodružství Indiana Jonese je stejně dobré jako dříve. Se vším dobrým a zlým co k tomu patří. Jestliže to není váš šálek čaje, tak se nemá smysl pokoušet, ale když ochutnáte fantaskní nádech trilogie a chcete víc, je Království křišťálové lebky jediná správná cesta dál. A nakonec, snad nikdo vážně nečekal, že by si Spielberg-Lucas utrhli nějakou ostudu.
Naše hodnocení:
0
Další články:
Čtvrtý Indiana Jones je prý průměrný!
Křišťálová lebka z Indiana Jonese!
Vložil PlayAll, 21. Květen 2008 - 13:17
Nejnovější komentáře