Inkluzivní vzdělávání je v dnešní době velice diskutované téma. Ve společnosti i v řadě pedagogů vyvolává negativní emoce. Nesmírně důležitá je informovanost k dané problematice. V knize naleznete osobní zkušenosti a zpověď rodin mající dítě s handicapem.
Publikace pomůže rodinám v jejich nelehké situaci, ve které se ocitli, často si neví rady, jak dál, jak jednat a komunikovat se svým dítětem, jak mu vlastně pomoci. Kniha je rozdělena do 5 kapitol. Hned na začátku jsou informace o tom, když se rodičům takové dítě narodí, jak vše vnímají i jejich sourozenci. V další části jsou souhrnné charakteristiky dětí s jednotlivým postižením a zásady práce s dětmi tělesně i duševně postiženými, dále se s poruchami autistického spektra, ADHD, ADDD.
Velice důležitou kapitolou je význam předškolního vzdělávání u dětí s postižením. Myslím si, že je to opravdu diskutované téma, jelikož péče o děti je nesmírně náročná, rodiče jsou často na pokraji sil, jejich dítě potřebuje speciální péči, rehabilitaci, často dochází na kontroly k různým odborníkům. Rodiče se nemohou věnovat svému povolání, nemohou vydělávat peníze, bojí se častých infekcí, kterými dítě v prvním roce při nástupu do mateřské školy trpí. Jejich stav se při každém banálním nachlazení může mnohonásobně zhoršit. Je to složitá situace.
V závěru knihy autorka popisuje problematiku spolupráce rodiny a asistentů pedagoga, také metody, jak s dětmi s různými vadami pracovat.
Není opomenuta metoda strukturovaného učení, alternativní a augmentativní komunikace, hlavní výhody i nevýhody této metody.
Kniha opravdu vyčerpávajícím způsobem popisuje problematiku inkluzivního vzdělávání. Velice mě zaujala kapitola alternativní a augmentativní komunikace. V publikaci naleznete praktické náměty k jednotlivým činnostem. Výborné jsou příklady z praxe. Určitě bych ji doporučila. Je čtivá, zajímavá, přehledně koncipována.
Publikace je určena pedagogům, asistentům pedagoga, rodičům dětí s postižením, ale i studentům pedagogických fakult, prostě všem, kdo se o problematiku inkluzivního vzdělávání zajímá.
Autor: Martina Mazánková
Žánr: příručka pro rodiče a učitele
Vydáno: 2018 , Portál, Praha
Počet stran: 120
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-262-1365-9
Martina Mazánková je speciální pedagožka a konzultantka pro zavádění alternativní a augmentativní komunikace u osob se zdravotním postižením.
20. dubna 2024 Den v mateřské škole-tipy a zkušenosti z praxe Pracujete v mateřské škole, chcete se dozvědět, jak to v ní vlastně chodí během jednoho dne od rána až do zavíračky? Máte rádi zajímavé vyprávění z prostředí mateřské školy? Ondřej Koželuh […] Posted in Recenze knih
7. dubna 2022 Aby nám tu bylo hezky - tvoříme pravidla v MŠ Pracujete v mateřské škole? Hledáte zajímavou knihu, při níž si odpočinete, dozvíte něco zajímavého, uvidíte některé problémy z mnoha úhlů pohledu? Pokud jste alespoň jednou odpověděly […] Posted in Recenze knih
20. prosince 2021 Učitelem ve školce – ohlédnutí za školním rokem Pracujete v mateřské škole, chcete se dozvědět, jak to v ní vlastně chodí od září až do června? Máte rádi autobiografické příběhy? Ondřej Koželuh vás jedním takovým rokem provede a věřte, […] Posted in Recenze knih
17. října 2021 Učíme se protiklady - pracovní listy od 2 let Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavou příručku, ve které se řeší protiklady? Tak právě vám je určena novinka vydavatelství Portál s názvem Učíme se protiklady, jejíž autorkou je Sylva […] Posted in Recenze knih
Nejnovější komentáře