Tak zase začal projekt 100. V rámci tohoto projektu se tentokrát chystám navštívit 5 filmů. Prvním je právě legendární Kabinet doktora Caligariho. Myslím, že je to zatím nejstarší film, který uvidím (Intoleranci jsem zatím neviděl, ale chystám se na to.) Jelikož se těším opravdu moc rozhodl jsem se o tomhle filmu si něco předepsat. Zkrátím si tak čekání a zároveň uvažování o tom jak asi bude v kině vypadat černobílý, němý film z roku 1919 (nebo 1920) údaje se různí.Co tedy o tomto filmu říká filmový plakát? (Plakáty lákají na každý film jednotlivě, z výjimkou Andaluského psa, ten bude promítán jako předfilm k Nenápadnému půvabu buržoazie.)
Říká toto: První expresionistický snímek, jehož kouzlo spočívá v nevídaném řešení výtvarné scény, vypjatých hereckých výkonech a bizarní kombinaci světla a stínu.
Tolik plakát a teď bych se měl pokusit vám Kabinet nějak přiblížit. Dobrá. Děj se skládá ze šesti jednání, podobně jako třeba divadelní hry. Každé jednání končí nějakou důležitou událostí a to další se pak od ní odvíjí. 1. jednání: Vidíme doktora Caligariho jak se snaží získat svolení k tomu aby mohl vystoupit na místním jarmarku se svou atrakcí. Tou atrakcí je somnambul* Caesar. (*somnambul= jde o náměsíčného člověka ) a já jsem za tímto slovem hledal bůhvíco. Podaří se mu tedy vystupovat a o jeho atrakci je nebývalý zájem. 1. jednání však končí první záhadnou vraždou. 2. jednání: Caligari stále vystupuje a k němu do stanu přichází i dva muži důležití pro další události. „Jak dlouho budu žít?„ zeptá se somnambula jeden z nich. „Do svítání„ odpoví somnambul. To vzbudí údiv. Může opravdu somnambul předpovídat budoucnost? Ráno následujícího dne je onen muž nalezen mrtvý. Zavražděn. Konec 2. jednání a tak dále…
Zbytek je v podstatě detektivní příběh o pátrání po vrahovi. Za pomoci policie se zorganizuje pátrání a přítel zavražděného chce prohlédnout i somnambula. Dál už příběh raději rozvádět nebudu, protože bych vás mohl ochudit o nejedno překvapení. Jako např. to jaké má Caligari pro svého somnambula alibi, že není vrahem nebo závěr, který příběhu dává úplně nový význam ( tedy aspoň si to myslím.) Je jasné, že když jde o němý film tak celý příběh dokresluje jen hudba. Té se budu věnovat samostatně.
Hudba v tomhle filmu je hodně bizarní. Myslím to tak, že určitě není dobová. Opět se vrátím k Intoleranci ze které jsem si pustil namátkou tak pět minut. Zde mi připadla hudba notně zastaralá, ale zhruba taková jaká se asi skládala v roce 1916. To u Caligariho neplatí. Tady je mnohem pravděpodobnější, že hudbu někdo složil dodatečně a do filmu pak byla přidána. Většinou to funguje docela dobře, ale když tam zazní jedna písnička čtyřikrát dokola, která navíc zní jako ze současnosti působí to zvláštně. No a pak ještě jedna věc. V jedné scéně najednou hudba přestane hrát a minimálně pět minut je ticho. Zpět se vrátí do děje způsobem, který vyvolává dojem, že jde o poruchu.
Jinak je, ale (když už jsem se zmínil o poruchách) kopie tohoto filmu ve výborné kvalitě, mnohem lepší než většina nových filmů. Ale i třeba než Nebe nad Berlínem, které je z roku 1987. Tohle je opravdu na pochvalu.
Na druhou stranu Nebe nad Berlínem je určitě film, který se hrál častěji, tudíž je jeho kopie opotřebovanější. Kabinet doktora Caligariho mimo projekt 100 těžko někde uvidíte, pokud si ho nestáhnete z internetu.
Části seriálu: Projekt 100
- Kabinet doktora Caligariho (Das Cabinet des dr. Caligari)
- Projekt 100 v roce 2013: Sunset Blvd., Tenkrát na Západě, Big Lebowski a Všichni dobří rodáci…Velké filmy na velkém plátně
- Projekt 100 uvádí Sunset Blvd.
- Sergio Leone
Nejnovější komentáře