MUDr. Dana Kamarádová, Ph.D., prof. MUDr. Klára Látalová, Ph.D. a prof. MUDr. Ján Praško, Csc., autoři několika odborných publikací a lékaři Fakultní nemocnice v Olomouci, se tentokrát zabývají jednou z nejčastějších úzkostných poruch.
Přestože je pocit strachu důležitý pro přežití jedince a rozpoznání ohrožení, pokud se objevuje příliš často, trvá dlouho nebo se projevuje v situacích, v nichž se většina z nás nebojí, závažným způsobem snižuje kvalitu života postiženého.
Není důležité, jaké máme vzdělání, sílu osobnosti nebo inteligenci. V průměru každý čtvrtý člověk za život prožije nejméně jeden panický záchvat.
Ataka se projevuje zejména bušením srdce, dušností, závratěmi, bolestí na hrudi, mravenčením v prstech, návaly horkosti či chladu, silným třesem, nevolností a strachem o život. Pacient po takovéto příhodě obvykle navštíví praktického lékaře v obavě, že vážně onemocněl. Pokud doktor poruchu správně diagnostikuje a pošle jej k psychiatrovi, pacient se mnohdy cítí dotčený a domnívá se, že lékaři u něj něco zanedbali a může chvíli trvat, než se s danou situací smíří.
Publikace začíná historií diagnózy a léčby panické poruchy, dále se zaměřuje na incidenci a prevalenci, k níž podotýká, že prožití panické ataky neznamená vždy onemocnění panickou poruchou. Záchvat v průběhu života zažije mnoho lidí, kteří netrpí žádnou psychickou poruchou. Nejčastěji se toto onemocnění projevuje mezi 15. a 24. rokem života a dále pak v době od 45 do 54 let. Autoři poznamenávají, že se náchylnost k atakám ve vyšším věku snižuje a ve stáří je poměrně vzácná. Je rovněž zajímavé, že se často objevuje u těhotných žen. U vojenských veteránů se však vyskytuje pouze ve 4,7 %, což, dle mého názoru, není mnoho.
Třetí kapitola se zabývá diagnostikou a klasifikací panické poruchy a podtypy tohoto onemocnění, somatickými stavy spojenými s úzkostnou symptomatikou, komorbiditou s tělesným onemocněním a psychickými onemocněními.
V následujícím oddílu je prostor věnován mimo jiné genetice panické poruchy, panikogenům (látky, jejichž podání spouští rozvoj panické ataky) či autonomnímu nervovému systému.
Pátá část je zaměřena na psychosociální pohledy na toto onemocnění a mimo jiné se zabývá psychoanalytickým, psychodynamickým, interpersonálním, behaviorálním, kognitivním a kognitivně-behaviorálním pohledem.
Šestá je zaměřena na hodnocení panické poruchy. Autoři podotýkají, že je diagnostika založena na kvalitním rozhovoru s pacientem. Postižený obvykle nevnímá souvislost mezi psychickým a tělesným stavem a zaměřuje se pouze na fyzické příznaky. Z tohoto důvodu je důležité zavést hovor na pacientovy emoce i myšlenky. Za velký přínos považuji podrobný popis diagnostického rozhovoru.
V sedmé kapitole je popsána léčba, základy klinického vedení pacienta a podpůrná psychoterapie.
Odborná publikace se dále zaměřuje na farmakoterapii a biologické metody léčby. Uvádí, že nasazení léků je poměrně úspěšné a od 60. let 20. století bylo vytvořeno mnoho farmakologických přístupů. Dále jsou zmiňována anxiolytika, například Alprazolam, Klonazepam, Diazepam, antidepresiva tricyklická - Klomipramin, Imipramin a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – Fluoxetin, Fluvoxamin, Paroxetin, Citalopram, Escitalopram, Sertralin. Jmenuje i jiná antidepresiva, např. Venlafaxin, Trazodon, Mirtazapin či Agomelatin. Zajímavá je podkapitola věnovaná léčbě dětí, gravidních žen a starších pacientů. Pro názornost je připojen graf doporučených postupů léčby.
Psychoterapie panické poruchy je rozebrána v deváté kapitole. Řada psychoterapeutických směrů se, dle autorů, nezaměřuje na diagnostiku, tudíž je jejich účinnost málo zdokumentována.
Zaujaly mě i jednotlivé příklady z praxe.
Léčbě může napomoci rovněž nácvik zklidňujícího dýchání a relaxace. Za zmínku stojí techniky odvedení pozornosti, jež napomáhají přerušení proudu automatických myšlenek.
Publikace shrnuje poznatky o tomto onemocnění a je velmi přínosná nejen pro odborníky, ale i pro všechny, kteří se s touto poruchou setkali. Napomůže pacientům i jejich blízkým v lepším porozumění této nemoci. Jazyk publikace je náročný a obsahuje mnoho odborných termínů.
Kniha obsahuje mnoho tabulek a grafů, které napomáhají snadnější orientaci v dané problematice. Za každou kapitolou je uveden obsáhlý seznam použité literatury, složený zejména z děl zahraničních autorů.
Hodnocení: 90 %
- Autor: Kamarádová Dana, Látalová Klára, Praško Ján
- Formát: stran: 17×24 cm, 320 stran
- Datum vydání: 27.05.2016
- ISBN: 978-80-247-5218-1
- Edice: Psyché
- Kategorie: Psychiatrie
Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství Grada, kde si ji můžete zakoupit.
Nejnovější komentáře