Lustr pro papeže je příběh napsaný na motivy skutečných událostí z nedávné minulosti a dnes i tak trochu zapomenuté nejtvrdší věznice komunistického režimu „Minkovice“, kde se v tichosti a bez povšimnutí odehrávaly ty největší a nejtěžší zločiny proti lidskosti.
Věznice Minkovice byla právem přezdívaná lágr Minkau, minkovické peklo, minkovický kriminál, pracovní tábor, likvidační tábor, místo hrůzy nebo rudý koncentrák. Určitě bychom společnými silami přišly i na spoustu jiných, podobných přirovnání, která by při vyslovení naháněla pocity hrůzy a naprosto dokonale vystihovala ono největší zlo té temné a ponuré doby.
Minkovice byly postaveny na základě tajného rozkazu tehdejšího ministra vnitra v roce 1958, v sousedství areálu továrny Preciosa, a až do roku 1990 platila za „tvrdou“ a nejobávanější věznici v komunistickém Československu.
Byli sem koncentrováni nejen ti nejhorší vrazi, sexuální devianti a sadisté, které potřeboval stát z běžných věznic někam uklidit a odstranit; ale i neznámí političtí vězňové Československé socialistické republiky.
V druhém případě se většinou jednalo o obyčejné a nevinné lidi zatčené za pouhé politické názory a projevy, kteří se znelíbili tehdejší KSČ, a jež byli následně odsouzeni pod záminkou politických paragrafů (pobuřování, rozvracení republiky, za vykonstruované soudní procesy a za jiné „zástupné“ trestné činy).
Tito lidé byli shledání jako největší třídní nepřátelé, rozvraceči republiky a osoby určené k likvidaci pro dobro a blaho ostatních obyvatel republiky. Lidé, se kterými strana musela zatočit, a jednoduše je zlomit či se jich úplně zbavit, jen aby mohla republika i nadále vzkvétat.
Pro KSČ to již nebyli žádné lidské bytosti, jen pouhá čísla na papírech, a tak se s nimi i doslova zacházelo a jednalo. Zde za pomoci Státní bezpečnosti v rozporu s lidskými právy byli vězni trýzněni fyzickým a psychickým terorem, hladem, bitím, ponižováním, šikanováním a nelidskou práci při výrobě bižuterie. Pracovní normy byly tak přemrštěné, že ani s vypětím všech sil je nebylo možné splnit, navíc bez jakýchkoliv ochranných pracovních pomůcek a oděvů.
Lidská důstojnost každého odsouzeného vězně byla důkladně zašlapána do země. „Minkovice. Uvědomte si, že odsud se neutíká! Čím dřív pochopíte, že lepší je se podřídit, tím líp pro vás. Jediná cesta odsud vede nohama napřed! Nejste nic než špína a hovna!“ Díky nelidskému zacházení vězni trpěli nejrůznějšími úrazy, nemocemi, často padali vyčerpáním…
„Muklů tu bylo asi tisíc. Sto milionu korun - každý měsíc. Bez nákladů a pro bolševický stát v tvrdých valutách. Z našeho potu a krve si ti dobytkové na Hradě dopřávali tuzexové žrádlo, zahraniční zboží a nejlepší děvky. Miliony a miliony dolarů. Dokonalé novodobé otroctví dvacátého století ve jménu normalizace a lepších zítřků.“
A to vše se dělo v tichosti za vysokými zdmi lágru mimo dosah očí a uší ostatních obyvatel republiky, kteří si v teple svých domovů žili své poklidné životy, nechali se bavit a ukolébávat veselými filmy, rozmazlovat se chytlavými, bezstarostnými písničkami populární hudby....
O existenci lágru se nikdy nemělo mluvit a ani psát, bylo to státní tajemství. Všichni tamní dozorci museli podepsat „služební tajemství“ a vězni propuštěni na svobodu pro změnu doživotní mlčenlivost o všem, co zde na vlastní kůži zažili.
Když tito vězni pak vycházeli z Minkovických vrat věznice, byl to pohled hodný zoufalství a pláče. Jednalo se totiž vždy o vyhublé, fyzicky a psychicky podlomené trosky, které navíc podepsaly doživotní mlčenlivost o všech tu spáchaných zvěrstvech. Nepodepsat by znamenalo podepsat si vlastní rozsudek smrti a likvidace....
Ano, toto všechno kniha velmi barvitě líčí a přibližuje dnešnímu „socialistickým režimem nepolíbenému“ a neznalému čtenáři. Je jen na nás, zda dopustíme, aby se na vše zapomnělo, anebo naopak to budeme právě my, kdo budou tyto hrůzy stále připomínat, mluvit o nich s odkazem pro další, mladší generace, aby se tak v budoucnu předešlo opakování se tak hrůzné minulosti.
Při čtení tohoto drsného a nijak „zjemnělého“ příběhu vás bude doslova mrazit v zádech a sami sebe se budete ptát: „Jak je možné, že se něco takového mohlo ještě v poměrně nedávné době dít, a navíc v civilizované společnosti?“
Tam, kde na jedné straně jedni mlčeli a dělali, že nic nevidí, se na straně druhé v tichosti odehrávaly každodenní tragédie a boje o pouhé přežití, trpké chvíle plné lidské bezmoci, zoufalství a utrpení ….
Je děsivé a až deprimující, jak všichni kolem raději dělali, že nic nevědí, že nic nevidí a nechali umírat tisíce takto nevinně odsouzených vězňů, jen aby se sami neocitli v jejich řadách. Ostatně stačilo k tomu jen málo, špatné podívání se, špatná formulace slov, vykonstruované obvinění…. a následné donucení k vynucenému, nesmyslnému přiznání a váš život byl navždy ztracen…. a nikdo už vám nedokázal pomoci.
A pokud by vám přeci jen chtěl někdo pomoci, mohl se sám stát nepřítelem režimu, kterého je třeba zlomit a navždy odstranit…. Vyvstává mi však na mysli otázka: „Skutečně nevěděli, co se kolem nich děje – anebo to naopak nechtěli vědět?“
Hlavním hrdinou tohoto dosti ponurého a drsného příběhu je mladý šestnáctiletý tramp Bohumil Pavlovský, přezdívaný Chlup, který se spolu se svými kamarády vydal na tramp. A tak jak si to mládí žádá, tak i oni se chtěli věnovat čistě klučičí zábavě a balení holek. Osud však s jejich doposud bezstarostnými životy úplně zametl a nechal je rychle dospět.
Stačilo jedno jediné vykonstruované obvinění, a náš hrdina Míla byl dočista převálcován režimem na dlouhých deset let, a co na tom, že ani jedno slovo nebyla pravda. Vše bylo smyšlené a vykonstruované, a aby toho nebylo málo, tak mu navíc přišili ještě útok na veřejného činitele a odpor při zatýkání. Tím byl osud Míly Pavlovského na mnoho let zpečetěn.
A ať už to byly Libkovice, nápravné zařízení pro mladistvé, Jáchymov, Vykmanov či Minkovice, všechny zařízení fungovali na obdobném principu a stejně zvrácených zvěrstvech, která se za zdmi odehrávala.
„Všude to bylo stejný. V každým lochu musíš někam patřit. Nováčci to mají ale vždycky a všude stejný. Všude stejně drsný a všude platila stejná hierarchie jednotlivých vězňů a složení lochu. Ostatně, jak se zapíšeš první den, tak tě už pak vždycky berou.“
„A teprve když tu musíte žít, si uvědomíte, že každičký den je nejdůležitější hlavně přežít a co nejdříve odtud vypadnout, to se pak člověk snaží dobrou kázní a prací mnohé změnit, a to nejen délku trestu, ale i to, v jakých podmínkách tu nakonec bude žít. Ale teorie je jedna věc a zkurvená realita je pak něco docela jiného….“
Zvěrstva byla páchána nejen mezi vězni navzájem, ale převážně i ze strany dozorců. Ti, buď jen nečinně přihlíželi, anebo se dokonce sami na zvěrstvech podíleli. A nejen to, znásilňování slabších vězňů bylo na denním pořádku a dozorci dělali, že nic z toho neexistuje, doslova se to stalo veřejným tajemstvím.
„Bylo pravidlem, že když se večer dozorci ožrali, tak si pak někoho zavolali k sobě na barák, kde měli speciální místnost, a kde dotyčného hocha zmlátili. Jakmile se pokusil jakkoli se bránit, byl to okamžitě útok na veřejného činitele a další flastr navíc. Stačilo zvednout ruku, aby sis bránil obličej.“
Při čtení této knížky se i otrlému člověku bude zvedat žaludek z toho, jak někdo dokáže být nelidskou a necitelnou zrůdou k jiné živé a cítící bytosti…. Metod měli dozorci spoustu, a jejich jediným účelem bylo za každou cenu vězně zlomit tak, aby se už později nezmohli na žádný odpor.
Většina politických vězňů bylo navíc na několik měsíců i let úplně odříznuta od své rodiny, nebyla jim umožněna a dovolena jediná návštěva, jediný dopis, natož balík….takovéto jednání a nic z toho nedokáže pochopit a vstřebat žádný zdravý lidský rozum. Vše je to naprosto neomluvitelné!
Stejně tak tomu bylo i u Míly, který přes deset let neměl jedinou zprávu o své rodině a svých nejbližších, a ani oni o něm. „Bylo mi jasné, že kdyby se mi něco stalo, nikdo by mi nepomohl. Všichni na mě srali - byl jsem jen bezcenná položka. Malej hazjl, kterej tu přesluhuje a nikoho to nezajímá. Klidně ať tu chcípne. Já ale nechtěl chcípnout. Teď ještě ne. A rozhodně ne tady.“
Moc dobře věděl, že jedinou radou, která byla zaručeně nejlepší byla ta, že se vždycky měl každý starat jen a jen sám o sebe, aby se nedostal do dalších problémů. To však „Chlup“ nikdy nedokázal a jak sám říkal: „Byl jsem prostě hovado, které jde do všeho po hlavě a za všechno a všechny se snaží bojovat. I když to po něm nikdo nechce a nikdo to nečeká. Natož aby to ocenil.“
„Chlup“ jako jeden z mála nikdy nebyl vůči bezpráví úplně slepý a snažil se bojovat a bránit bezbranné, díky čemuž si musel odpykat další tresty navíc. Doba pobytu se mu podstatně prodloužila, ale možná jako jediný z mála si udržel čisté svědomí... ale v duši mu navždy zůstanou hluboké jizvy a rány, které se jen těžko zhojí a na kůži nikdy nevybledne vytetovaný znak Minkovic. Znak bolesti a zhouby, na kterou se nesmí nikdy zapomenout!
„Ta bolest, zoufalství a hrůza se nedají pochopit. Desítky a stovky drobných událostí, které čas zamíchal na jednu velkou hromadu bolesti a marnosti.“
„Tak hrozné věci, které nemůže člověk později říct ani svým nejbližším. Nikdo venku nemůže pochopit, že člověk je ochotný žrát i hovna, aby přežil.“
V knize jsou navíc zahrnuty i dvě dodnes neprošetřené vraždy, které se v tomto „krvavém“ lágru stály a nikdy se nedostaly před soud. Dvě děsivé události, při jejichž čtení doslova tuhne krev v žilách. V obou případech se jednalo o vraždu vězně na útěku.
Lustr pro papeže sice nedokáže zcela pojmout všechny spáchané hrůzy a zločiny, ale i tak se podařilo velmi věrohodně zaznamenat a zdokumentovat hrstku těch nejzásadnějších a nejkrutějších, které z této knihy vytváří velmi silný příběh, který chytne za srdce a donutí vás se nad tím vším hluboce zamyslet.
Nevědomky vás přiměje, abyste při dalším příkoří jen tak nestáli v ústraní, ale dokázali se ozvat, postavit se, a hlavně pomohli těm, jimž je ubližováno, a nebýt sobečtí vůči bezbranným, neboť jak sám autor uvádí: „Mlčet znamená podílet se…“
Knihy, které vás donutí se nad aktuálním tématem zamyslet a případně si dle zveřejněných informací a drobných indicii v knize i dohledat další informace, je pak skutečně „opravdová“ kniha, co stojí za přečtení, a která i v budoucnu bude předávat odkaz dalším generacím tak, aby se vyvarovali chyb a všeho, co již jednou bylo napácháno a ještě neodčiněno....
Když už i medaile „Za zásluhy o stát“ se udělují těm, kteří ještě nemají pořádně zaschlou a umytou krev na svých rukou.... tak se pomalu a jistě řítíme do pekla. To už někteří z nás spadli na úplné dno lidskosti a stali se z nich lidské bestie a hyeny, které si neváží lidského života? Proč se oceňují zločiny proti lidskosti a nedávají se raději odškodnění za zmařené a zničené lidské životy těm, co si to opravdu zaslouží.....?
Tito bývalí političtí vězni mají i po více jak 20, 30, a 40 letech děsivé noční můry z prožitého teroru či vážně podlomené zdraví, deprese, poststresový a stresový syndrom, únavový syndrom, onemocnění plic a mnoho dalšího.
Proč za toto všechno stát nenese odpovědnost a nenabídne jim odškodnění za zbytečně zničené a zmařené lidské životy? To opět nikoho nezajímají a jsou opět jen pouhými čísly na papíře?
Ostatně není nic jednoduššího než všechny budovy srovnat se zemí, všechny „nebezpečné“ spisy spálit, skartovat a vše zamést pod koberec, obrnit se obrovskou hradbou mlčení a zločiny páchané „v blaho státu“ nechat nadobro promlčet, případně umlčet....
Knihu „Lustr pro papeže“ jsem přečetla doslova jedním dechem a popravdě řečeno mi z těch popisovaných událostí nebylo zrovna dvakrát nejlíp. Nejhorší na tom všem je ta bezmocnost a nemožnost bránit se a dovolat se pravdy....
„Lustr pro papeže“ je kniha, o které ještě dlouho uslyšíme.... a rozhodně by si ji měl každý přečíst.
AŤ NENÍ TO, CO PROŽILI, NIKDY ZAPOMENUTO!
Rozhovor s Mílou si lze vyslechnout: První část vyprávění o věznici Minkovice z úst Míly Petrovského a Jiřího Kubíka a Druhá část vyprávění o věznici Minkovice z úst Míly Petrovského a Jiřího Kubíka
LUSTR PRO PAPEŽE.
Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů
Napsal: Jan Tománek
Vydalo nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media a.s.
Vydání první
Praha 2019
ISBN: 978-80-7597-547-8
Počet stran: 182
Nejnovější komentáře