Chtěli byste, aby vaše děti vyrůstaly s povědomím o tom, jak žili jejich předkové v souladu s přírodou? Slýchají vaše děti od babiček sem tam nějakou pranostiku a mají problém s jejím porozuměním? Určitě pomůže knížka Dany Votavové Malované pranostiky. Spojuje hravé omalovánky, které si děti mohou vymalovat nikoli podle předlohy, ale podle vlastní fantazie, s naučnou složkou – každý obrázek se vztahuje k nějaké pranostice. Její význam navíc autorka vždy vysvětlí tak, aby byla srozumitelná i předškolákům. Právě pro ně a děti mladšího školního věku je brožovaná publikace určená.
„I v dnešní moderní době, kdy využíváme dlouhodobé předpovědi počasí, si alespoň můžeme představit, jaké to bylo dříve, před mnoha lety, kdy byli lidé odkázáni jen na pozorování přírody a sledování změn v ní,“ uvádí Dana Votavová a vysvětluje: „V každém případě si pranostiky zaslouží oprášit a připomenout. Tato knížka vám o nich hodně prozradí. Poznáte jak ty známé, tak ty opomíjené nebo možná i zapomenuté. Všechny ale rozhodně stojí za přečtení“.
Omalovánky s pranostikami jsou v knížce rozděleny podle ročních období, logicky se začíná jarem. Na začátku každého ročního období autorka zařadila pranostiky „všeobecné“, vážící se k celému období nebo jednotlivým měsícům, poté pranostiky řadí podle data.
Jedna z prvních jarních pranostik, se kterou se děti setkají, je: „Teplý březen rozehřeje včelám srdce.“ Autorka ji vysvětluje takto: „V březnu se pomalu otepluje a první drobné kvítky sněženek, bledulí či krokusů si prorážejí udusanou půdou cestu ke slunečním paprskům. Na výsluní kolem cest žlutě svítí léčivý podběl, na větvích jívy vykukují kočičky a lákají pilné včelky k jarní hostině.
Hezkou srpnovou, pro mě neznámou pranostiku „Ať si kdo chce, co chce říká, v srpnu ještě do rybníka,“ vysvětluje Dana Votavová: „V srpnu už voda na koupání bývá chladnější, protože s příchodem svátku svaté Anny (26. července) se říkalo, že rána už jsou chladná. Pokud jsou dny ještě teplé a teplota příjemná, mohou se lidé koupat celý srpen.“
Další opět pro mě neznámá pranostika „Přichází zajíc již v prosinci do zahrady, nastane tuhá zima všady,“ je vysvětlena takto: „Lesní zvířata hledající potravu – srny, zajíci a ostatní – přicházejí často až k lidským obydlím. Podle pranostiky to znamená blížící se tuhou zimu.“
Sympatické je, že autorka pranostikám podřídila i provedení obrázků – zachycují přírodu, české zvyky, zvířata, jsou jednoduché, a přitom v dětských očích lákavé k vybarvení. Některé jsou z části vymalované, což vůbec nevadí, naopak to probouzí fantazii.
V tomto případě je znát, že autorkou je pedagožka, která s dětmi pracuje jak při školní, tak volnočasové pedagogice.
„Koloběh života se neustále opakuje, ale zároveň s sebou přináší vždy něco nového. Stejně jako předchozí generace i my obdivujeme rozmanitost přírody, její jedinečnost a krásu, čerpáme z ní zkušenosti, poučení a inspiraci. A díky tomu také vznikly Malované pranostiky,“ říká autorka v závěru knihy.
Doporučuji vymalovávat pastelkami, fixy by se mohly propíjet.
- Malované pranostiky
- Autor: Dana Votavová
- Vydal: Bambook, Grada Publishing a.s.
- Počet stran: 76
- Hodnocení: 100 %
Knihu si můžete koupit na stránkách Grada.cz se slevou za 151 Kč.
Nejnovější komentáře