Po smrti manžela se Martina Formanová pustila opět do psaní. Kniha „Nalakuj to narůžovo“ vznikla na základě deníkových záznamů z období mezi srpnem 2018 až lednem 2020, které zachycují těžké období vyrovnání se smrtí manžela Miloše Formana a následnou samotou. Je to také období vzpomínek na dětství a dospívání, bilancování a snahy nalézt ztracenou radost ze života. S láskou a porozuměním vzpomíná na chvíle strávené s manželem, kterého obdivuje nejen jako uznávaného umělce, ale také jako partnera a otce dětí. Oceňuje také jeho schopnost komunikovat s lidmi bez ohledu na jejich společenské postavení a profesi. A jestli byl Miloš zábavný a zajímavý společník, pak Martina dokázala být dobrou pozorovatelkou a o svých pocitech i zážitcích umí dobře vyprávět. Píše o sobě i o členech své rodiny, vzpomíná na setkání pracovní nebo čistě přátelská posezení. Dokáže se kriticky podívat také sama na sebe a „hecnout se“, když se zapíše do lekcí pro začínající stand-up komiky a začíná vystupovat před diváky. I když taková vystoupení pozvolna nalézají v České republice své posluchače a lekce nejspíš ještě nikdo nenabízí, je patrné, že to vyžaduje nejen schopnost vyjadřovat se a pobavit publikum, ale především dobrou přípravu předem.
Martina své vypravěčské schopnosti nezapře, o tom svědčí již několik úspěšných knih a tato není výjimka. Umí se formulovat věty bez zbytečných kudrlinek a místo rozvláčného textu volí stručnější a vtipný popis. Umí si také udělat legraci sama ze sebe a snaží se vidět s nadhledem. Autorka nezatížila text depresí ani trudnomyslnosti, ačkoliv se dotýká smutné skutečnosti a byla psaná v jejím nelehkém životním období. Je zajímavé sledovat, jak urputně se pouští do psaní knih, scénářů nebo vlastních vystoupení. Knihu zakončila trefně poznámkou z února 2021, kdy plánovaným cestám a plánům zamezila bezpečnostní opatření proti COVID - 19, která nenechává vyznít závěr pesimisticky a připomíná životní krédo:nalakuj to na růžovo.
Kniha je doplněna fotografiemi Miloše Formana i ze společných setkání, kde jsou zachyceny osoby spřízněné vazbou rodinnou nebo přátelskou. Oceňuji, že Martina vybrala často momentky přibližující pohodovou atmosféru určité doby a místa. Výběr skupinových fotografií však mohl být pečlivější a jejich množství nahrazeno větším formátem.
I když se Martina pohybovala a pohybuje často ve společnosti lidí, které většina obyvatel u nás zná spíš jen z televizní obrazovky, kina nebo internetu, nepřináší její text bulvární senzace. Líbí se mi, že se snaží zachytit zajímavé i běžné situace a prezentuje své pocity a názory. Tak jsem text vnímala já. Martina nemá existenční starosti a její pohled na život se může někomu zdát, že je vzdálený od problémů zaměstnané ženy v „české kotlině“. Domnívám se však, že to není na škodu. Kniha nechává nahlédnout do soukromí manželky uznávaného režiséra a ocení ji především ženy, bez ohledu na věk, které baví sledovat svět kolem sebe a občas si při tom na nos nasadí růžové brýle.
Knihu vydalo nakladatelství Prostor v roce 2021.
Hodnotím 60 %
Foto: Nakladatelství prostor & Karololína Černá
Nejnovější komentáře