Vše začíná jednoho pátečního večera roku 1902. V Berlíně, v jednom z bytů se nachází služka, které říkají Hilda, i když se tak vlastně nejmenuje, ale pro ně je prostě Hilda. V bytě čekají návštěvu a Hilda musí jít postupně několikrát otvírat. Poté, co všem donese kávu, chce odejít - musí být totiž včas restauraci. Ovšem při odvazování zástěry se jí udělá tak zle, že kdyby byla mladší, tak si myslí, že je těhotná - naštěstí už se tak stalo a chovat už nebude. Najednou slyší hlasy mužů v místnosti a vyplývá jí z toho, že se jedná o židovské děti, které budou svým způsobem násilně brát z jejich původních rodin a importovat je na tajný způsob do německých rodin.
O rok později v sobotu jde slečna Božena na dvůr statku - před několika dny totiž přijela z penzionátu ve Švýcarsku. Jsou před ní poslední prázdniny - bude se vdávat. Bude si brát doktora Karla Čížka. Svatební oznámení nechali rodiče natisknout i do novin. Božena nenápadně nadnesla před maminkou, jestli by se svatba nemohla odložit. Bohužel to nešlo - Karel totiž odjížděl do Tuzly a Božena jako jeho žena ho bude následovat. Nejenom maminka, ale i babička jí trochu vyčítaly její postoj.
V úterý roku 1917 slabikuje malá Lina von Osten doma dopis, který byl poslán jejímu otci. Přestože jí bylo teprve šest let, otec se velmi hněval, že ještě neumí pořádně číst. Nakonec to nevydržel a poslal ji za maminkou do kuchyně. Otec byl nervózní, protože očekával mimo jiné povolávací rozkaz. Dopis, který četla Lina mu poslal Otto Manninen. Nechtěl se dopisem moc zabývat a šel za ženou a dcerou. Lina si hrála u roztopených kamen, zatímco maminka chystala večeři. Lina si hrála s polínky - chtěla si postavit domeček a posloužila ji k tomu i rozevřená kniha. To otec netrpěl - s knihami se takto nenachází.
Tereza Masopustová se jednoho dne vydala k paní Elingové na základě dopisu, který jí poslala. Paní Elingová však žádný nedostala a upřímně se zděsila, když měla Terezu přede dveřmi. Nešlo o to, že by ji snad nerada viděla, ale byla válka a vlastní dceru Johanku dala k příbuzným na venkov, aby se jí nic nestalo a nyní tu měla Terezu. Tak ji tam tedy nechala. Tereza jednoho večera otevřela, když někdo zvonil - byl to voják, který hledal sestřenici. Byl z Balkánu a Tereza se mu okamžitě zalíbila. Pozval ji na procházku a za pár týdnů se Tereza začala kulatit - byla těhotná.
Voják jménem Dragan odjel a neměl ani ponětí, že Tereza nosí jeho dítě. Nakonec se pod tíhou okolností vydala Dragana hledat a našla dům, kde žil se svou matkou. Ani ona netušila o Tereze a budoucím vnoučeti. Když Tereza přišla, byla k ní velmi odměřená. Dokonce jí zabouchla bránu před nosem, nicméně když se Dragan dozvěděl, že tam byla a navíc je v požehnaném stavu, tak chystali svatbu, a to proti důrazné nevoli jeho matky. Ta to považovala za nesmírnou ostudu, že ani cukroví na svatbu nechtěla. Dragan i přes to všechno nebyl zrovna rád, že má dítě a ženu.
Kniha je parádně napsaná. Od této autorky jsem četla už několik knih a všechny se mi líbily a u téhle je to úplně stejné. Příběhem prostupuje dost velké množství postav, z nichž se některé prolínají. Rozhodně doporučuju k zakoupení a čtení všem. Má 376 stran.
Knihu věnovalo nakladatelství Hejkal.
- Autor: Markéta Hejkalová
- Žánr: beletrie
- Nakladatelství: Hejkal
- Datum vydání:09. 2017
Nejnovější komentáře