Scenárista Lou Holtz Jr. dostal nápad na film „The Cable Guy“ (1996), když pracoval jako prokurátor v Los Angeles, a prohlásil, že jednou uviděl na chodbě bytového domu své matky zaměstnance kabelové společnosti a začal si říkat: „Co tady dělá tak pozdě?“. Scénář se stal předmětem výběrového řízení, které vyhrála společnost Columbia Pictures za cenu 750 000 dolarů. Role Cable Guye byla původně napsána pro Chrise Farleyho, který ji odmítl kvůli potížím s časovým rozvrhem. Do role Cable Guye byl zvažován také Adam Sandler.
K produkci se připojil Jim Carrey, který za hlavní roli dostal tehdy rekordních 20 milionů dolarů. Po Carreyho podpisu smlouvy najala společnost Columbia jako producenta Judda Apatowa. Studio odmítlo Apatowův zájem o režii, ale přijalo jeho návrh pozvat Bena Stillera, hvězdu stejnojmenného seriálu, na kterém Apatow pracoval. O Stillerovi se uvažovalo i jako o představiteli Cable Guye.
Původní Holtzův scénář byl lehčí komedií, kterou Apatow popsal jako „film o otravném kamarádovi „Co s Bobem?“ (1991)“, kde Cable Guy byl sympatický smolař, který zasahuje do života předplatitele kabelové televize, ale nikdy ne fyzicky ohrožujícím způsobem. Carreymu, Apatowovi a Stillerovi se zalíbilo zasazení „někoho, kdo je opravdu chytrý s technikou a vniká někomu do života“, a rozhodli se přidat frašku a temnější tóny, čímž se změnili v satiru na thrillery jako „Mys hrůzy“ (1962/1991), „Neoprávněný vstup“ (1992) a „Ruka, která kolébá kolébku“ (1992). Dialogy by také odpovídaly Carreyho stylu komedie.
Holtz napsal další čtyři návrhy, z nichž každý byl temnější než předchozí, než projekt opustil a dal Apatowovi příležitost převzít psaní. Apatow a Stiller navštívili Carreyho, když natáčel film Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995) v Jižní Karolíně a během několika dní se domluvili na mnoha scénách, které byly přidány do scénáře, a dále zkoumali, jak by Carrey chtěl postavu ztvárnit. Apatow podal film k arbitrážnímu soudu u Cechu scenáristů, aby získal zásluhy za scénář, ale Holtz si nakonec ponechal výhradní zásluhy za scénář. Apatow vyjádřil frustraci z toho, že nedostal zásluhy, ale uznal, že jelikož byl také producentem filmu, jsou požadavky Writers Guild nastaveny velmi vysoko, aby chránily scenáristy.
Konečný scénář obsahoval natolik znepokojivé prvky, že si Columbia vyslechla mnoho stížností na některé scény. Apatow obratem prohlásil, že studio odstranění výslovně nenařídilo, „ale vyřadili jsme [scény] v rámci přirozeného vývoje našeho tvůrčího procesu“. Stiller prohlásil, že každou scénu natočil s „tmavou a světlou verzí“ a že ho překvapilo, že studio nemělo námitky proti násilnému konci.
Při natáčení scény, v níž Cable Guy hraje basketbal, se ukázalo, že Carrey sotva umí driblovat s basketbalovým míčem, natož dát koš. Stiller nechal Carreyho napodobit akci bez míče a VFX basketbalový míč dodal až v postprodukci. Když Carreyho kaskadér basketbalový míč zasmečoval, rozbila se mu deska o obličej a hrudník. Skleněná deska měla spadnout dozadu. „Pyrotechnika nefungovala správně a posunula celé sklo špatným směrem, takže toho chlapa na místě vyhodili,“ vzpomíná Keith Gibbs, koordinátor basketbalu. „Myslím, že ve skutečné scéně to nakonec použili.“ (Wikipedia/IMDb)
Všechno nejlepší k narozeninám, Jime Carrey!
Nejnovější komentáře