Ace Ventura: Zvířecí detektiv je americký komediální film z roku 1994 s Jimem Carreym v roli zvířecího detektiva Ace Ventury, který má za úkol najít uneseného delfína, maskota fotbalového týmu Miami Dolphins. Film režíroval Tom Shadyac, který napsal scénář společně s Jackem Bernsteinem a Jimem Carreym. Ve filmu si zahráli Courteney Cox, Tone Loc, Sean Young, tehdejší quarterback Miami Dolphins Dan Marino a v epizodní roli se objevila deathmetalová skupina Cannibal Corpse.
Morgan Creek Productions film produkovala s rozpočtem 15 milionů dolarů a Warner Bros. film uvedla do kin v únoru 1994. Ve Spojených státech a Kanadě vydělal 72,2 milionu dolarů a v ostatních teritoriích 35 milionů dolarů, což celosvětově činí 107,2 milionu dolarů. Od kritiků získal smíšené hodnocení. Carreyho výkon vedl k tomu, že film získal kultovní postavení mezi dospívajícími muži. Kromě toho, že film odstartoval Carreyho filmovou kariéru, odstartoval také franšízu, která dala vzniknout pokračování filmu Ace Ventura: When Nature Calls (1995), animovaný televizní seriál Ace Ventura: (tři sezóny, 1995-2000) a později samostatné televizní pokračování Ace Ventura Jr.: Pet Detective
Děj
Ace Ventura je neortodoxní soukromý detektiv z Miami, který se specializuje na záchranu ochočených nebo zajatých zvířat. Má problémy s placením nájmu a často se mu vysmívá miamské policejní oddělení v čele s poručíkem Lois Einhornovou, která Venturu považuje za nesnesitelného. Dva týdny před Super Bowlem je na stadionu Joe Robbieho unesen maskot Miami Dolphins, delfín skákavý jménem Snowflake (Sněhová vločku). Melissa Robinsonová, hlavní publicistka týmu, najme Venturu, aby Sněhovou vločku našel.
Při pátrání po stopách v nádrži Sněhové vločky najde Ventura ve filtru vzácný oranžový jantarový kámen s trojúhelníkovým výbrusem. Ace má podezření, že Sněhovou vločku mohl ukrást miliardář Ronald Camp, který je známý tím, že sbírá exotická zvířata ne zrovna důvěryhodnými prostředky a zdroji. Ventura a Melissa se vplíží na Campův večírek, kde si Ventura splete žraloka se Sněhovou vločkou a je málem sežrán. Camp se omluví, podá Venturovi ruku a odhalí na jednom ze svých prstů prsten s jantarovým kamenem, který je stejný jako ten, který našel Ventura. Ventura vyloučí Campu, protože jeho prstenu jantarový kámen nechyběl, pozná, že kámen je součástí prstenu z mistrovství AFC 1984, a dojde k závěru, že Sněhovou vločku mohl unést někdo ze sestavy Miami Dolphins 1984, a pokusí se podle jejich prstenů určit pachatele. Zjistí však, že prsteny všech členů týmu jsou neporušené.
Roger Podacter, šéf týmu, záhadně umírá po pádu z balkonu svého bytu. Einhorn prohlásí, že šlo o sebevraždu, ale Ventura prokáže, že šlo o vraždu, protože skleněné dveře na odhlučněném balkoně byly při příjezdu policie zavřené, přestože soused tvrdí, že slyšel křik. Narazí na starou fotografii fotbalového týmu a objeví neznámého hráče jménem Ray Finkle, který byl v polovině sezony přidán na pozici placekickera. Finkle v závěru Super Bowlu XVII nezvládl poměrně snadný kop z pole, což stálo Delfíny titul a zničilo jeho kariéru. Při návštěvě Finklových rodičů se Ventura dozvídá, že Finkle obviňoval quarterbacka Dana Marina z toho, že před kopem údajně špatně manipuloval s míčem, a byl na to tak fixovaný, že byl kvůli vražedným sklonům umístěn do psychiatrické léčebny. Sám Marino je krátce nato unesen. Ventura navštíví Einhorna a přednese svou teorii, že Finkle unesl Marina i Sněhovou vločku z pomsty, protože se urazil, že delfín dostal číslo Finklova starého týmu a trik s gólem do pole k tomu; také vysloví teorii, že Finkle zavraždil Podactera, když ho ten objevil, jak slídí po jeho bytě. Einhorn Venturovi složí poklonu a políbí ho, načež se ho pokusí odradit od pokračování v případu, protože je nyní podezřelý, ale Ventura odmítne, protože má stále smlouvu s Delfíny na vypátrání Sněhové vločky.
Ventura a Melissa jdou do psychiatrické léčebny, kde se Ventura vydává za potenciálního pacienta tím, že se oblékne do růžové tutu. Ventura objeví u Finkla novinový článek o pohřešované turistce Lois Einhornové. Když si Ventura poskládá důkazy, ke svému šoku a znechucení zjistí, že Einhornová je Finkleová: Finkleová podstoupila plastickou operaci, aby na sebe vzala identitu pohřešované Einhornové, a využila svého postavení v miamské policii, aby se pomstila Marinovi a Delfínům. V neděli při Super Bowlu Ventura sleduje Einhornovou do opuštěného skladu jachet, kde drží Marina a sněhovou vločku jako rukojmí. Einhornová zavolá policii a bez důkazů obviní Venturu. Melissa a Venturův přítel, policista Emilio, mají podezření na podvod a zinscenují situaci s rukojmími, aby přiměli policii Venturu vyslechnout. Aby dokázal, že Einhornová je Finkleová, Ace ji svlékne a s Marinovou pomocí odhalí, že Einhornová nikdy nepodstoupila penectomii a vaginoplastiku, které byly nutné k dokonalému převleku; Podacter to zjistil během rande s Einhornovou a byl shozen z balkonu, aby to nemohl prozradit veřejnosti.
Einhornová/Finkleová je po napadení Ventury zatčena policií a potvrdí se, že v jejím prstenu chybí kámen. Marino a Sněhová vločka jsou přivítáni zpět během poločasové přestávky Super Bowlu; Ventura je poté zobrazen na jumbotronu stadionu a uznán jako jejich zachránce, i když se dostane do potyčky s maskotem Philadelphia Eagles Swoopem kvůli vzácnému holubovi, za což sklidí velké ovace publika.
Obsazení
- Jim Carrey jako Ace Ventura
- Courteney Cox jako Melissa Robinsonová
- Sean Young jako poručík Lois Einhorn / Ray Finkle
- Tone Loc jako Emilio
- Dan Marino jako on sám
- John Capodice jako serž. Aguado
- Noble Willingham jako Riddle
- Troy Evans jako Roger Podacter
- Raynor Scheine jako Woodstock
- Udo Kier jako Ronald Camp
- Frank Adonis jako Vinnie
- Tiny Ron jako Roc
- David Margulies jako Doctor
- Bill Zuckert jako Mr. Finkle
- Judy Clayton jako Martha Mertz
- Alice Drummond jako Mrs. Finkleová
- Rebecca Ferrattiová jako Sexy žena
- Mark Margolis jako pan Shickadance, Aceův domácí
- Randall „Tex“ Cobb jako Gruff Man
- Cannibal Corpse jako on sám
Produkce
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Morgan Creek Productions James G. Robinson se na začátku 90. let snažil vytvořit komedii, která by měla široký záběr. Scénárista gagů Tom Shadyac předložil Robinsonovi přepsaný scénář a byl najat jako režisér pro tento svůj režijní debut. Filmaři nejprve oslovili Ricka Moranise, aby si zahrál Ace Venturu, ale Moranis roli odmítl. Poté zvažovali obsazení Judda Nelsona nebo Alana Rickmana a uvažovali také o změně Ace Ventury na ženu a obsazení Whoopi Goldberg do role zvířecího detektiva. David Alan Grier také odmítl hrát Ace Venturu. Nakonec si producenti všimli výkonu Jima Carreyho ve skečové komediální show In Living Color a obsadili ho do role Ace Ventury. Lauren Holly odmítla roli Melissy Robinsonové, kterou nakonec získala Courteney Cox.
Carrey pomáhal přepisovat scénář a filmaři mu umožnili na place improvizovat. Carrey o svém přístupu řekl: „Věděl jsem, že tenhle film bude buď něco, na co lidé opravdu půjdou, nebo mě to úplně zničí. Od začátku své účasti jsem říkal, že ta postava musí být rock’n’rollová. Musel to být agent 007 mezi zvířecími detektivy. Chtěl jsem být nezadržitelně směšný a oni mě nechali vyřádit se.“ Řekl, že se snažil o komediální momenty, které by pro někoho byly neuchopitelné: „Chtěl jsem, aby akce byla neskutečná a přehnaná. Když přišel čas na mou reakci na polibek s mužem, chtěl jsem, aby to byla ta největší, nejodpornější a nejhomofobnější reakce, jaká kdy byla natočena. Je to tak směšné, že se to nedá brát vážně - i když to zaručuje, že se někdo urazí.“
Natáčení probíhalo v Miami na Floridě ve druhém čtvrtletí roku 1993. Film byl vyroben s rozpočtem 15 milionů dolarů.
Vydání
Společnost Warner Bros. uvedla do kin film Ace Ventura: Pet Detective v 1750 kinech ve Spojených státech a Kanadě 4. února 1994. O premiérovém víkendu film vydělal 12,1 milionu dolarů, čímž se umístil na prvním místě v pokladnách kin a překonal další novinky Můj otec hrdina a Udělám cokoliv. Diváci v průzkumu CinemaScore o premiérovém víkendu udělili filmu známku „A-“ na stupnici od A do F. O druhém víkendu film vydělal 9,7 milionu dolarů a opět se umístil na prvním místě v pokladnách kin, čímž překonal novinky The Getaway, Blank Check a My Girl 2. Film se dostal na první místo v žebříčku návštěvnosti. O druhém víkendu filmu Ace Ventura v pokladnách kin informoval časopis Variety: „Za deset dní utržila tato komedie pouhých 20 milionů dolarů, což znamená průměrnou třídenní tržbu 5 075 dolarů a 24,6 milionu dolarů.“ Deník The Los Angeles Times uvedl: „V roce 2012 se v kinech objevily dva filmy: „Diváci na Carreyho bláznivé dovádění reagují s nadšením...“. [Film je hitem zejména u věkové skupiny 10 až 20 let, pro kterou byl původně určen. Výnosy z pokladen naznačují, že mnoho fanoušků se na film vrací znovu.“ Film vydělal 72,2 milionu dolarů ve Spojených státech a Kanadě a 35 milionů dolarů v dalších teritoriích, což celosvětově činí 107,2 milionu dolarů. Výsledky filmu v amerických pokladnách vedly časopis Variety k tomu, že jej označil za „spící hit“. V zámoří se mu nejlépe dařilo v Itálii. Na domácím videu se Ace Ventury prodalo za první tři týdny 4,2 milionu kusů, což Los Angeles Times označily za „stejně silný tahák“ jako jeho uvedení v kinech.
Carrey si později zahrál také ve filmech Maska a Blbý a blbější. Tyto tři filmy vydělaly v pokladnách kin celkem 550 milionů dolarů, což Carreyho zařadilo na druhé místo mezi nejvýdělečnějšími hvězdami roku 1994 hned za Toma Hankse.
The Hollywood Reporter uvedl, že před Ace Venturou byl Jim Carrey „vnímán hlavně jako televizní talent“ a že díky úspěchu tohoto filmu se „pevně etabloval jako hvězda velkého plátna“. Úspěch filmu také vedl společnost Morgan Creek Productions k produkci pokračování Ace Ventura z roku 1995: Když příroda volá, Carrey si svou roli zopakoval. Autorka Victoria Flanaganová napsala, že Carreyho výkon „vyvolal kultovní úspěch filmu mezi dospívajícími mužskými diváky“. The Hollywood Reporter napsal, že si film „díky častému televiznímu vysílání získal věrné kultovní příznivce“. NME zpětně napsal, že film byl „kultovní komedií 90. let“.
Ace Ventura: Pet Detective byl vydán na VHS 14. června 1994, na DVD 26. srpna 1997 a na Blu-ray 3. září 2013 společností Warner Home Video. V dubnu 2019 vydala společnost Sony Pictures Home Entertainment film na Blu-ray v edici k 25. výročí.
Kritické přijetí
Deník Los Angeles Times tehdy napsal: „Ne mnoho kritiků bylo okouzleno Ace Venturova hrdinskými činy a někteří z nich filmu vytýkali, že jeho humor je podlý, zbytečně chlípný a homofobní“. V biografii o Carreym se píše, že „fanoušci ho milovali a kritici nenáviděli“. Ace Ventura: Podle agregátoru recenzí Metacritic, který vyhodnotil 14 recenzí a šest z nich zařadil do kategorie negativních, pět do kategorie pozitivních a tři do kategorie smíšených, obdržel od současných kritiků „obecně nepříznivé“ hodnocení. Celkově film ohodnotil 37 body ze 100 možných. Webová stránka pro agregaci recenzí Rotten Tomatoes vyhodnotila vzorek 63 současných a retrospektivních recenzí jako pozitivní nebo negativní a uvedla, že 48 % kritiků udělilo pozitivní recenze s průměrným hodnocením 4,9/10. V roce 2019 Rotten Tomatoes napsal o shodě: „Křečovité výstupy a nechutný humor Jima Carreyho se naplno a bombasticky projevují ve filmu Ace Ventura:
Roger Ebert v recenzi pro Chicago Sun-Times uvedl: „Film mi přišel jako dlouhé, nevtipné ploužení se neproniknutelnou zápletkou.“
„Zvířecí detektiv“ je skvělou zprávou pro fanoušky jeho specifické komedie, ale pravděpodobně neuspokojivou pro všechny ostatní. Ebert popsal hlavní roli: „Carrey hraje Ace, jako by mu měřili čas na měřiči energie a platili za něj podle vydaných kalorií. Je to hyperhrdina, který rád šroubuje ústa do podivných tvarů a přitom hraje variace na jazyk.“ Steve Gaydos z Variety chválil Carreyho „neutuchající energii a svérázný talent“, ale uvedl: „Film se zadrhává a nakonec zpomalí do klusu kvůli neschopnosti scénáře dát Carreymu něco víc než volnou ruku k přepadávání a vytahování se a kvůli výplatě ve třetím dějství, která obecně nevkusný film přivádí k obzvlášť brutálnímu a nepříjemnému guláši homofobie a misogynie.“ Filmový kritik New York Times Stephen Holden řekl: „Komediální herec Jim Carrey předvádí jeden z nejhyperaktivnějších výkonů, jaké kdy byly uvedeny na plátno.... Postavu pana Carreyho si může zamilovat jen dítě, ale to je možná účel. Film má metabolismus, logiku a pozornost vyčůraného šestiletého dítěte.“ O zvířatech Ace Ventury řekl: „Několik scén, v nichž Ace komunikuje se svými zvířaty, naznačuje roztomilou potrhlost, kterou náhle podcení směšný děj filmu.“
Filmoví kritici Rita Kempleyová a Desson Howe z deníku The Washington Post hodnotili film kladně. Kempleyová uvedla: „Carreyho první celovečerní komedie, která je od začátku do konce výtržností, je stejně tak vesele sprostá jako idiotsky vynalézavá.“ A dodává: „Příběh, který je parodií na detektivní filmy, se dotýká všech oblastí.“ Howe uvedl, že film „je bezmyšlenkovitým natahováním nesmyslů“, a vyzdvihl několik „carreyismů na cestě“. Howe uzavřel: „Jsou tu některé nešťastné prvky, které byly zbytečné - velký nápor homofobních vtipů za prvé, vulgární a sexuální situace, které vylučují dětské publikum za druhé. Ale v podstatě je Eso neokoukanou příležitostí zasmát se rošťárnám, které Carreyho tělesné partie dokážou provést.“
James Berardinelli řekl: „Komický spád se rozprskne dlouho předtím, než uplyne stopáž filmu.“ Berardinelli o Carreym řekl, že „používá své gumové rysy a potrhlou postavu“, což se mu na krátkou dobu daří, ale poté „Carreyho výstup postupně ztrácí na vtipnosti a stává se únavnějším a smích v hledišti působí nuceně“. Kritik uvedl, že film má „své momenty“ humoru, ale domnívá se, že mezi nimi je „spousta mrtvého času na plátně“.
Zatímco Michael MacCambridge z Austin American-Statesman ho zařadil na čestné místo svého seznamu nejlepších filmů roku 1994, Rober Denerstein z Rocky Mountain News ho označil za druhý nejhorší film roku.
Vyobrazení transgender osob
Film byl kritizován za způsob, jakým zobrazuje transgender osoby. Alexandra Gonzenbach Perkins v knize Representing Queer and Transgender Identity napsala, že mainstreamové zobrazení transgenderové identity na přelomu 21. století bylo omezené, a poznamenala, že „zobrazení, která existovala, měla tendenci patologizovat transgenderové osoby jako psychicky labilní“. Perkinsová uvedla, že Ace Ventura spolu s filmem The Crying Game zobrazovaly „transgender postavy jako vraždící padouchy“.
V knize Reclaiming Genders se Gordene O. Mackenzieová v kapitole zaměřené na transgender identitu odvolává na Ace Venturu jako na příklad filmů z přelomu století, které „ilustrují transfobii skrytou v mnoha populárních amerických filmech“. Mackenzieová popisuje scénu, v níž se Ace Ventura na záchodě zkroutí po zjištění, že žena, kterou políbil, je transsexuálka, jako „jednu z nejpamátnějších a nejzjevněji transfobních/homofobních scén“. O této scéně psal v roce 2016 v deníku The New York Times také Farhad Manjoo: „Tehdy bylo jen málo kulturně podezřelé hrát si na genderovou identitu pro smích. Místo toho, stejně jako v mnoha fiktivních zobrazeních transsexuálů v té době, převládá v této scéně emoce znechucení, při níž se drží za nos.“
Budoucnost
V říjnu 2017 společnost Morgan Creek Entertainment oznámila, že plánuje restartovat několik filmů ze své knihovny, včetně Ace Ventury: Zvířecí detektiv. Její prezident David Robinson uvedl, že Morgan Creek nemá v plánu film pouze předělat, ale natočit pokračování, v němž Ace Ventura předá štafetu nové postavě, například dávno ztracenému synovi nebo dceři. V roce 2018 se podle Ace Ventury:
V březnu 2021 se ve studiu Amazon připravovalo pokračování filmu, k němuž se připojili scénáristé filmu Ježek Sonic z roku 2020 Pat Casey a Josh Miller.
Podle vyjádření spoluhráče Tommyho Davidsona projevil Carrey o účast nezájem.
Zdroj: Anglická Wikipedie.
Nejnovější komentáře