Dnes vstupuje do kin poměrně zajímavý animovaný film Pán prstenů: Válka Rohirů. Jak již název napovídá, vychází ze slavné knižní ságy J. R. R. Tolkiena, potažmo i z Oscary ověnčené filmové adaptace režiséra Petera Jacksona. A pozoruhodný je tím, že jí tentokrát nerežíroval Jackson, ale japonský režisér Kendži Kamijama.
Kendži Kamijama je poměrně zavedený japonský režisér a scénárista, specializující se především na žánr anime (specifický druh animovaného filmu, rozšířený zejména v Japonsku a Asii). Respektive věnuje se animovanému filmu obecně, podílel se například na některých filmech Hajo Mijazakiho, a potom především na různých animovaných seriálech, včetně zakázek pro velká americká studia jako např. Kačeří příběhy, anebo animované seriály ze ságy Star Wars. Z poslední tvorby můžeme jmenovat seriály Blade Runner: Black Lotus, anebo Ghost in the Shell: SAC_2045. Ve volné celovečerní tvorbě ale víceméně zůstává věrný právě anime stylu, a to i ve své novince, která se zdánlivě do tohoto žánru vůbec nehodí. Sluší se ještě zmínit, že novinku, o které je řeč, Peter Jackson produkoval.
Film vzniklý pod produkcí Warner bros. se odehrává asi 200 let před událostmi hlavní filmové ságy a sleduje osudy legendárního krále Helma Kladiva, vládce království Rohanu a jeho tří dětí (takže správný český překlad by měl být spíše něco jako Pán prstenů: Válka Rohanů). Příběh částečně vychází z knihy „Nedokončené příběhy“, ve které Tolkienovi potomci seřadili nedokončená, nebo opuštěná díla a podpůrné příběhy, které Tolkien psal jako doplnění hlavních událostí Pána prstenů a Hobita. V mých očích ovšem nelze filmu upřít podobnost s dějem prostředního filmového dílu Pán prstenů: Dvě věže a myslím, že znalost celé trilogie je při sledování minimálně výhodou, neboť tím divák získá alespoň základní orientaci v dějinných událostech Středozemě a lépe se pak bude orientovat i v událostech tohoto filmu. A proč podobnost? Děj filmu se totiž soustřeďuje opět na Helmův žleb a pevnost Hláska, ve které se, stejně jako ve Dvou věžích, ukrývá Rohanský národ, před útokem nepřátel (stejně tak činí během bitvy o Helmův žleb při Válce o prsten). Pravda, děj pochopíte, i když jste Pána prstenů nikdy neviděli, nicméně, jak už jsem psal, jeho znalost je výhodou, jelikož film je prošpikován mnoha implicitními odkazy, které jenom zlepšují zážitek z filmu. Ano, je tam několik odlišností, zejména v postavách, přes které je příběh vyprávěn. Nicméně na druhou stranu - diváky (mezi které se řadím asi i já), kteří chodí na maratony prodloužených verzí do Aera, a příběh tak velmi dobře znají, může tento animák trochu nudit, jelikož dopředu víte, jak to dopadne, protože jinak to být vzhledem k hlavnímu příběhu ani nemůže. Zároveň tu ale je ten fakt, že film je laděn do stylu anime, což já osobně považují za jeho primární přednost, jelikož je to jedna z mála věcí, kterou běžný fanoušek filmových zpracování Tolkiena jinde neuvidí. Zároveň mi je ale záhadou, proč příběh není v souladu s žánrem anime rozdělen do menšího seriálu, který by mu, si myslím, slušel taktéž.
Jak jste asi pochopili, film Pán prstenů: Válka Rohirů ve mně vzbudil rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi moc líbilo to popletení žánru fantasy a anime (to je prostě něco jako když spojíte Mijazakiho a originálního Jacksona!!!), na druhou stranu mě příběh trochu nudil, jelikož mě jako fanouška a (troufám si tvrdit) znalce původní trilogie ničím moc nepřekvapil. Myslím ale, že jej rozhodně lze doporučit minimálně jako netradiční předvánoční pohádku.
„proč příběh není v souladu s žánrem anime rozdělen do menšího seriálu“ ... 😄 Možná proto, že anime není žánr, ani styl animace, ale označení pro veškerou animovanou tvorbu z Japonska (seriály, filmy, cokoliv.. a jakékoliv délky)...
To bych s dovolením rozporoval. Jak se píše třeba na wikipedii, tak anime je označení pro jakoukoliv animovanou tvorbu, která vychází ze stylu manga komiksů a nemusí být nutně z Japonska (ano vzniklo tam a je tam nejrozšířenější). A je zvykem příběhy vytvářené tímto stylem dělit do seriálů. Nicméně uznávám, že označení žánr, není zcela přesné.