Při cukrovce tělo nedokáže udržet koncentraci glukózy, tedy krevního cukru ve správných mezích. Ať už jde o cukrovku 1. typu, která se objevuje v dětství či mládí a charakterizuje ji nedostatek inzulínu, případně 2. typu vznikající v dospělosti projevující se inzulínovou rezistencí, v obou případech mohou pomoci i přírodní látky. Extrakty z medicinálních hub, čaje z bylinek či koření.
Reishi
V organismu pomáhá houba reishi zachytávat volné radikály a tím tlumí oxidační poškození buněk. Jsou-li buňky poškozené, ztrácejí citlivost na inzulín, a i když je ho dostatek, nedokážou ho využít. Lesklokorka lesklá mírní rozvoj inzulínové rezistence. Podle studií dokážou snížit buněčnou oxidaci polysacharidy obsažené v této houbě.
Shiitake
Houba shiitake vykazuje silné antioxidační vlastnosti a tím minimalizuje působení volných radikálů. Elektronový transportní řetězec, který zajišťuje čerpání jednoduchých cukrů do buněk a tím pádem jejich výživu, může správně fungovat jedině tehdy, není-li poškozený oxidací. Shiitake zvyšuje citlivost k inzulínu, a tak pomáhá mírnit negativní důsledky nadměrného přísunu cukrů do organismu.
Cordyceps
Při podávání houby housenice čínské nebo-li cordycepsu dochází ke snížení hyperglykémie, tedy příliš vysoké hladiny krevního cukru. Rovněž tato houba pomáhá chránit ledviny, které diabetem velmi často trpí.
Agaricus
Pozitivní vliv na snižování dusíkových radikálů vykazuje houba agaricus. Stresová reakce se stává příčinou vzniku nejenom kyslíkových, ale i dusíkových radikálů. Ty mají vliv na buňky, stávají se příčinou apoptózy, buněčné smrti. Agaricus tlumí vznik těchto radikálů a tím pádem chrání buňky před oxidací, která směřuje k cukrovce.
Enoki, maitake a hnojník
Penízovka sametonohá čili houba enoki také pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Stojí za tím působení polysacharidů. Regulovat glykémii umí i houby maitake čili trstnatec lupenitý a hnojník (coprinus).
Borůvky
Prospěšné jsou nejenom plody, ale i listy lesních borůvek. Natrhejte si je ještě před tím, než dozrají plody. Ne nadarmo se jim přezdívá rostlinný inzulín. Vyplatí se pít čaj z borůvkového listí.
Černý bez
Velice podobně jako borůvkové listy působí na snížení krevního cukru i mladé výhonky černého bezu, a to opět ve formě čaje.
Smetanka lékařská
Čerstvé mladé listy pampelišky čili smetanky lékařské patří k oblíbeným součástem salátů. Diabetici by si měli rozhodně takový salát dopřát, působí dobře nejenom na glykémii, ale celkově na metabolismus.
Gymnema sylvestre
Ajurvédská medicína používá tuto plazivou bylinu k léčbě cukrovky už stovky let. Stačí sníst kousek bylinky a pocítíte, jak tlumí chuť na sladké.
Oregáno, majoránka, rozmarýna, bazalka
Koření obecně nejenom dává pokrmům tu správnou chuť, ale také působí kladně na metabolismus cukrů. Takže třeba majoránkou, oreganem, bazalkou či rozmarýnou určitě k masu nešetřete.
Skořice
Přidávaná do čaje i různých jídel skořice nejenom chutná, ale má efekt i na snížení hladiny cukru v krvi. Při dlouhodobém každodenním užívání skořice až o 30 %. Stačí si připravit nápoj přelitím vroucí vodou. Podobný efekt má také hřebíček.
Bobkový list
Další účinná zbraň k regulaci glukózy. Studie zaměřená na každodenní konzumaci bobkového listu ukázala snížení glykémie i o 20 %. Připravte si z bobkového listu čaj.
Kurkuma
Žlutooranžový prášek z mleté kurkumy také zvyšuje vnímavost těla vůči inzulínu. Účinný je už ve stádiích zvýšené hladiny cukru, která ještě neznamená cukrovku.
Zelený čaj
Šálek kvalitního zeleného čaje výborně funguje i pro stabilizace krevního cukru.
Foto: library.neura.edu.au
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře