Jan van Helsing umí upoutat pozornost. Nejen šokujícími názvy svých knih (Kdo se bojí Smrti? Kniha za milion…), teď nám třeba radí si tu kulku hlavou neprohánět, ale také se vším klidem prohlásí, že o sobě ví, že je často nazýván autorem, podvodníkem. Ale to Erich von Daniken také. A kam to dotáhl! A jeho poznatky zůstávají stále živé a s jistotou nikdo nemůže říct, že nejsou pravdivé. Možná oba tito autoři vidí jen dál a vidí hlouběji než většina lidstva.
Kolik takových myslitelů skončilo na hranici ještě nedávno v lidské historii!
A kolik takových lidí by si dneska prohnalo hlavou kulku, protože… a tady najdete nejméně třicet šest důvodů, proč to udělat. A bezpočet další důvodů, proč to nakonec neudělat, protože nějaké to světýlko na konci každé špatné situace prostě jednoho dne zasvítí.
Zprvu jsem si myslela, že půjde o knihu, která vám zahýbe nějakým revolučním způsobem životem, dá návod, ukáže body, od kterých se odrazit, vysvětlí a poučí – prostě psychologická příručka. Jenže tohle je kniha plná příběhů autorových přátel, kteří se ocitli na samém dně a postupně se z toho dna dostávali znovu nahoru. Někdo dříve a úspěšněji, někdo pomalu a celý život. Někdo bez následků, jiný si své následky bude nést do konce života. Rozmanitost. Krutost. Milosrdnost. Emoce. Síla zvednutých a oprášených kolen.
Bod obratu jako základní odrazový můstek
Svou moudrost a sdělení právě pro vás si musíte najít v knize sami. V příbězích, na řádcích i mezi řádky. Jan van Helsing měl štěstí především v tom, že to jeho světýlko bylo vidět, že otočil hlavu ve správnou chvíli tím směrem, kterým to osud chtěl. Přežil a pochopil. Dovedu si ale velmi dobře představit množství lidí, kterým život ťukne přes prsty, ale oni pak jdou a vůbec nic nepochopili a nepoučeni dělají stále stejné chyby.
S touto knihou máte čas od času chuť si dělat soukromou statistiku. Svou, svých známých a blízkých. Nebo jen hledat souvislosti a zákonitosti v příbězích, jež tu jsou.
Tuhle tlustou knihu můžete totiž pojmout různými způsoby.
Nejprve jsem ji četla ryze konzumně. Tenhle příběh se mi líbil, tenhle rozčiloval, tenhle přišel nepravděpodobný, tenhle pravděpodobný, hm… aha… No, a přečteno. Ale už v průběhu se mi začaly probouzet anténky zájmu právě o ty souvislosti mezi jednotlivými příběhy, o to světýlko, které mělo pro každého z jeho cesty ze dna jinou podobu. Jak těžké, nebo lehké, je to světýlko vůbec uvidět…
Můžete ji také vzít a náhodně otevřít.
To jsem udělala hned zkraje. A byla to trefa do černého toho dne…
„Moje osobní rada je, že jediné, co byste v životě neměli zpochybňovat, je váš sen. Pokud skutečně cítíte, co je pro vás v životě důležité a co chcete z celého srdce, pak se toho pevně držte bez ohledu na to, jak je to těžké. V tomto ohledu neexistují žádné kompromisy. Pokud vám váš vnitřní pocit říká, že právě toto je vaše místo na světě, vaše úloha, vaše naplnění a váš životní cíl, pak se nenechte ničím na světě zadržet. Nesmíte si připustit žádné pochybnosti, protože ty vás jen zabrzdí a vy nebudete moci jednat. Nikdy nepochybujte o svém snu, ale můžete zpochybnit cestu, která k němu vede. Tu lze kdykoliv změnit, protože k cíli vede mnoho cest. Buď tu správnou najdete sami, nebo vám životu bude neustále ukazovat, že jste sešli. V období, kdy se mi nedařilo, jsem přišel o hodně přátel a častěji to skřípalo také v partnerství.“
„To ovšem neznamená, že se má člověk vyhýbat nepříjemnostem, neustále hledat nové cesty a všechno měnit jen proto, že je to pro něho těžké. Má se všemi důsledky a bez jakýchkoliv pochyb jít zvolenou cestou, a přitom se stále ptát, co může vylepšit a co lze udělat jinak tam, kde mu život ukazuje, že má něco změnit.“
Proto vám ráda doporučím nehonit hlavami kulky, ale hledat to jediné světlo, které ještě může ze špatných situací vysvobodit lépe a účinněji než vzdání se do područí deprese, zoufalství a pekla.
Vlastně – je to o sebeúctě? Nebo ne?
Jedním si ale jsem jistá. Zoufalství a bezmoc má u každého stejnou příchuť. Sladké je pak oprášení kolen a znovunadechnutí.
O autorovi:
Jan van Helsing (vlastním jménem Jan Udo Holey) se narodil v roce 1967. Je autorem mnoha knih a majitelem vydavatelství Amadeus Verlag. V polovině 80. let minulého století začal cestovat, zejména při expedicích po USA, Egyptě, Jižníí Americe, Africe a Asii učinil objevy, které zpochybňují náš osvícenecký pohled na svět. Na svých cestách se seznámil s řadou zajímavých lidí z okruhu tajných služeb, templářských rytířů i zednářských lóží. Tato setkání vedla k tomu, že roku 1993 napsal svou první knihu o tajných společnostech. Během dvou let se tento titul stal bestsellerem, prodalo se ho přes sto tisíc jejich exemplářů a byla přeložena do osmi jazyků. V roce 1995 následoval druhý díl, jehož obsah však natolik pobouřil jisté zájmové skupiny v Německu a ve Švýcarsku, že kniha byla na základě soudního rozhodnutí stažena z prodeje, aby tak občané byli „uchráněni“ před „škodlivými“ informacemi.
Ještě úspěšnější byla publikace Ruce pryč od této knihy, která očividně sedla do aktuálních nálad společnosti, protože se jí prodalo více než dvě stě tisíc výtisků. Ve svých (prozatím) patnácti knihách dokázal Jan van Helsing nejen s velkým předstihem předpovědět politický i ekonomický vývoj, ale také podrobně vysvětlit, jak má být na světě pomocí globálního terorismu a následné zostřené kontroly občanů nastolen nový světový řád. Jana van Helsinga můžete navštívit také na internetových stránkách www.amadeus-verlag.com.
Vydalo nakladatelství Anch Books, 2017, www.anch-books.eu
Nejnovější komentáře