U příležitosti premiéry filmu Noe byl vydán i komiksový příběh. Na scénáři spolupracoval i hlavní tvůrce filmu Darren Aronofsky. Spolu s ním scénář napsal i Ari Handel. Výtvarné zpracování vytvořil Niko Henrichon, který spolupracoval i na komiksech X-men a Spider-Man.
Více než sedmdesát malovaných stránek příběhu zpracovává první část ze čtyř příběhu filmu. Nemůžu ale knihu porovnávat s filmem, protože jsem na filmu nebyl. Každý, kdo trochu zná historii naši planety, ví, že jednou z mnoha historických teorií, kterou vypráví 1. kniha Mojžíšova, je potopa světa za hříchy lidí. Já jsem naštěstí ateista, a tak všechno vidím z pohledu Darwina.
Celý komiks se na tuto „historii“ dívá s fantasy i trochu božským pohledem. Samozřejmostí je postava Noeho. Noe se svými nočními můrami se postupně dostává se svým příběhem i do Babylonu a proti lidem, kteří v té době jsou zkažení až na kost a necení si dobrých věcí. Setkává se s lidmi a Obry, kteří v té době se vyskytují už jej výjimečně. Bohužel je lidstvo už zničené a zkažené, a tak Obry zabíjí. To je v krátkosti k příběhu první knihy.
Je vidět, že Niko Henrichon je už zavedený kreslíř. Jeho kresby přes celou stranu jsou nádherné. S minimem slov dokáže vyjádřit každou myšlenku. Na některých stránkách totiž nejsou ani žádná slova, a tak pocit z grafického vyjádření nekazí žádné komiksové „mráčky“. Jak se říká, že občas nejsou slova potřeba, tak je to zrovna tento případ. Uvedu třeba strany 22 a 41, které přesně charakterizují myšlenku o tom, že slov stačí málo.
Je veliká škoda, že jsou díly čtyři. Kniha je tenká, a tak by se určitě vyjímala v mé sbírce komiksů jedna tlustá kniha, než čtyři tenké. První díl je Trest za krutost a další jsou: Vše co se plazí po zemi, Čtyřicet dní a čtyřicet nocí a poslední Kdo prolije krev.
A co závěrem, je dobře, že si lidé můžou verzi o potopě světa přečíst i v moderním komiksu. Určitě je celý knižní/filmový příběh velice upraven. Tvůrci si vždy vymýšlí, jak by to mělo vypadat podle nich, ne podle náboženství. Lidi to čtou a je to dobře. Jako ateista se určitě nebudu hádat o tom, jestli je to správně. Jsem rád, že moc náboženství v komiksu není, lze se na to dívat jako na fantasy z dob potopy světa s náboženskými prvky.
Z pohledu hodnocení komiksu tomu dávám tak 90 %. Je to nádherné, ale ne až tak dokonalé na plné hodnocení.
Nejnovější komentáře