Film Okupace (2021), režijní debut scénáristy, herce a režiséra Michala Nohejla, je temná černá komedie zasazená do období normalizace, která se odehrává během jednoho večera v divadelním baru. Režisér Nohejl využívá omezeného prostoru a času k vytvoření intenzivní atmosféry. Scénář, údajně na motivy skutečné události, spolu napsali Michala Nohejl, Marek Šindelka a Vojtěch Mašek, je chválen za své dialogy a schopnost gradace napětí. Snímek láká zejména na Antonii Formanovou, která je mimo jiné herečkou dejvického divadla. Tento snímek zaznamenal protichůdné názory kritiků, avšak proměnil čtyři ze šesti nominací na Cenách české filmové kritiky, kde obdržel ocenění za nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší režii a Cenu Innogy pro objev roku, dále uspěl na Českých lvech, kde získal cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli, nejlepší scénář a nejlepší hudbu. Kdo ještě snímek neviděl a má zájem, je k dispozici zdarma na iVysílání.
Co praví anotace:
„Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň... Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív.“
O čem to vlastně je?
Jedná se o komorní drama s prvky černé komedie, které se celé odehrává během jedné jediné noci v jednom baru. Příběh začíná sledujíce skupinu herců, jejichž poklidné posezení po představení je narušeno příchodem opilého sovětského důstojníka, který ztělesňuje ruskou mentalitu a jeho přítomnost nastoluje ono drama. Tato nečekaná návštěva se postupně mění v psychologickou hru, která odhaluje charaktery a morální dilemata přítomných a eskaluje napětí mezi nimi. Okupace láká na známé tváře jako Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Antonie Formanová a Otakar Brousek ml., kteří svými výkony přispívají k autenticitě a napětí příběhu. Jejich postavy procházejí během večera výraznými změnami, což v divákovi nastoluje otázky a případně umožňuje hlubší pochopení jejich motivací a vnitřních konfliktů. Okupace není tradiční historický film, ale spíše metafora pro stav mysli a reflexi české národní identity. Scénář, na kterém se podíleli Michal Nohejl, Marek Šindelka a Vojtěch Mašek, se zaměřuje na témata jako je morální odvaha, konfrontace s autoritou, česká povaha a schopnosti postavit se nespravedlnosti, hrdinství, zbabělost, malost a morální kompromisy v těžkých dobách. Okupace je provokativním dílem, které zaujme svou intenzitou, slušnými hereckými výkony a hlubokým zamyšlením nad lidskou morálkou. Kamera, střih a barevnost přispívají k intenzivnímu zážitku z filmu.
Jaké jsou plusy a mínusy?
Snímek ukazuje, jak jeden jediný ruský důstojník dokáže rozložit celou skupinu Čechů, kteří po celou dobu jen opařeně stojí a zírají, případně se podvolují tlaku, dotazům, kádrování a příkazům onoho Rusa. Tak vypadá okupace divadla jedním mužikem opilým pod obraz podle Michala Nohejla. Možná si řekneme, to už přeci víme a známe, jaká je ruská mentalita. Přináší snímek mimo toho něco nového? Psychologická hra započíná s morálními dilematy v nitru každého ze zúčastněných, kteří se nekonzistentně spíše mění (sem a tam) než „vyvíjejí“ a tím působí trošičku nereálně. Nevím, zda dokážu pochopit mentální pochody a motivace protagonistů, kteří prožívají svůj vlastní souboj sami se sebou na pozadí mnohem většího konfliktu. Úžasný herecký výkon poskytl Alexej Gorbunov, který ztvárnil onoho Rusáka. Nebyl rok 2021 slabší na nové filmy?
Verdikt:
Film je vysoce stylizovaný, vizuálně působivý, atmosféra tísnivá, hudba podporuje napětí a kamera pocit klaustrofobie, který se postupně stupňuje až do vyvrcholení. Celkově je Okupace považována za významný příspěvek do české kinematografie, který nabízí originální pohled na známé historické období. Každopádně na filmový debut asi slušná práce! Zda se snímek líbí, či nelíbí, nechť si posoudí každý sám za sebe. Navzdory veškerým oceněním, pro které jsem snímek shlédla, mě osobně až tak nezaujal, nějak výrazně mne neoslovil, proto hodnotím jako průměr a uděluji 55%.
Nejnovější komentáře