Nebýt malabsorčního syndromu (poruchy vstřebávání živin a důležitých stavebních látek), vyvolaného dlouhotrvající celiakií (alergií na lepek), zřejmě by Karla Pelikánová o vařečku nezavadila a v kuchyni by trávila dobu nezbytně nutnou. S heslem všechno zlé je k něčemu dobré, se po měsíci na rýži, jogurtech, čokoládě a ovocno-zeleninových šťávách rozhodla se gurmánsky neodbývat. Ale začít vařit zdravě, chutně a hlavně bezlepkově. Že to jde, předvedla v kuchařce jednoduchých bezlepkových receptů, po kterých, jak píše „se budete moci utlouct“.
Brožovaná kniha, kterou vydalo nakladatelství Grada, není kuchařkou v pravém slova smyslu. „Kromě desítky různých receptů na zdravá, nenáročná, bezlepková jídla zde najdete i povídání o jednotlivých potravinách a jejich pozitivním dopadu na náš organismus. Dočtete se tu o superpotravinách, obilovinách, luštěninách, samozřejmě o ovoci a zelenině, mléčných produktech a raw stravě, která je obzvláště v posledních letech hodně trendy,“ představuje svou prvotinu Karla Pelikánová. Autorce je věnována jedna kapitola, v níž popisuje životní peripetie, které ji přiměly ke změně stravovacích návyků a k napsání kuchařky.
Pelikánová si nehraje na šéfkuchaře, ke kuchyni přistupuje s pokorou, lehkostí, hravostí a zcela narovinu přiznává, že i přes to, že má k dispozici skvělé suroviny a naučila se vařit chutné pokrmy, občas se jí zasteskne po čerstvém, voňavém chlebu.
Kuchařka je vodítkem i pro ty, kterým byla celiakie diagnostikována teprve nedávno - dozvíte se totiž jak a kde nakupovat, jaké pomocníky si pořídit do kuchyně a hlavně získáte „zásobárnu“ několika desítek receptů na rychlá a chutná jídla z bezlepkových obilovin, zeleniny, brambor, luštěnin, vajec, ovoce a také recepty na freše a koktejly.
Po pár slovech na úvod se čtenář seznámí s osobou autorky a její motivací. V kapitole Moje kuchyně Pelikánová radí, jaké suroviny k vaření používá. Sympatické je, že nebrání přiznat používání dochucovadel nebo závislosti na čokoládě. „Většinou dochucovadla nepoužívám, některé pokrmy se bez jich však neobejdou. Ve své špajzce pro všechny případy uchovávám jablečný ocet, který obsahuje široké spektrum zdraví důležitých látek, pomáhá lepšímu zažívání a povzbuzuje metabolismus. Dále pak ocet balsamico, který zpestří chuť zejména zeleninových salátů, a vinný ocet, po kterém sahám, když je potřeba jídlo oživit vínem, které doma zpravidla nemám. Mezi moje další oblíbená dochucovadla patří sójová omáčka a chilli omáčka, které dodají jídlům ten správný říz.“ Pelikánová také přiznává, že houby zásadně nesbírá, ale ráda jí a že dříve luštěniny v obchodě míjela, zatímco teď si bez nich svůj život nedovede představit. Autorka hodnotí suroviny i co do ceny a kvality. Taktéž v případě kuchyňských pomůcek, kdy se dokonce dozvíte, jaký konkrétní smoothie mixér nebo kuchyňský robot používá (že by skrytá reklama?). V kapitole Kde nakupuji Pelikánová uvádí seznam obchodů, respektive internetových e-shopů, v nichž lez sehnat suroviny, z nichž vaří (protože hledat třeba karobový prášek v klasických potravinách by bylo jako hledat jehlu v kupce sena).
Po takřka čtyřicetistránkovém úvodu přijde na řadu sedmdesát stran samotných receptů. Už první podkapitola s názvem Obiloviny napovídá, že alergici na lepek se nemusí vzdávat pečení ani pečiva. Naopak, autorka čtenáři přibližuje pro mnohé zatím neznámý svět mouk – pokrmy lze připravovat například z kaštanové nebo čirokové mouky.
Po kapitole receptů se Kala Pelikánová se čtenáři loučí pár slovy na závěr: „Se silnou vůlí dokážete cokoli“ a „Následujte mě“.
Publikace je napsána srozumitelně, proto ji lze doporučit nejen do poliček kuchyní celiaků, ale i těch, kteří před žitnou nebo pšeničnou moukou rádi dají přednost moukám bezlepkovým nebo těch, kteří by chtěli svoji kuchyni ozvláštnit novými surovinami a nápaditými recepty.
- Formát / stran: 14×21 cm, 112 stran
- Datum vydání: 17.05.2016
- Katalogové číslo: 63507
- ISBN: 978-80-271-0111-5
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře