Ladislav Zibura je novinář, spisovatel a taky cestovatel. Poprvé se na cestu vydal do Camino de Santiaga a později také z Českých Budějovic do Říma, na kole k Severnímu moři a nebo pěšky z bulharsko-tureckých hranic do Jeruzaléma. O této cestě napsal svojí první knihu 40 dní pěšky do Jeruzaléma, která měla nečekaně velký úspěch. A letos v Listopadu vydal další, tentokrát i jako audioknihu s názvem Pěšky mezi buddhisty a komunisty, která popisuje jeho letošní tříměsíční cestu po Nepálu a Číně, během které ušel 1500 km a zažil zajímavé zážitky.
Začátek svého putování začíná na letišti v Káthmándú, kde bez nějakého předem připraveného plánu se vydává pěšky po Nepálu. Proč vlastně jde pěšky? Pěší cestování volí záměrně, protože mu to pomáhá dostat se mezi obyčejné lidi, kam turistické autobusy nejezdí a také mu neuniknou žádné detaily ze zdejšího života a také se seznámí s více lidmi. Což jsou výhody, který na nějakou únavou či puchýři značně převažují.
V Nepálu potkává spoustu zajímavých lidí, které potkává na své pouti, někteří ho zvou i k sobě domů na jídlo či přespání a občas bydlí po všelijakých ubytovnách. Na problém s názvem „komunikace“ naráží skoro celou dobu, vyjma pár vzdělaných lidí ve městě či zahraničních turistů, ale na druhou stranu kde je trochu vůle, ...a tak občas stačí jen úsměv či pálenka k prolomení ledů a vzniku přátelství. Poznává jiný způsob života, mentalitu, i způsob jejich zábavy, ale zároveň citlivě popisuje život lidí po loňském zemětřesení nedaleko Káthmándú, kde zemřelo téměř 9000 lidí. Ale také prochází nížinami i horskými oblastmi, kdy se nejvýše dostává dokonce nad 5000 metrů v Himálajích, na úpatí Annapurny a také navštěvuje město Lumbiní, ve kterém se narodil Buddha.
Další cílem jeho pouti je Čína. Komunistická země, která je známá spíš negativně, kde s Zemi nám známou spíše svým průmyslem a nešťastnou smogovou situací. Ale ne vše je tak černé, což popisuje autor v audioknize. Potkává šťastné a veselé lidi, který mají jiné životní hodnoty, než má západní civilizace a to je také dělá spokojenými. Prochází například oblasti Sečuan a Šen-Si a při návštěvě různých památek si plní sen a jde si prohlédnout Terakotovou armádu. Ve městě Cheng prozměnu navštěvuje největší chovatelskou stanici Pand na světě.
Audioknihu jsem si chtěla poslechnout, jednak proto, že mě zaujalo odvážné cestování autora, a navíc pojaté jako jedna velká recese, kdy si cestování užívá naplno a ničím si toto cestování zkazit. Je to z pohledu odvážného, vtipného, ironického, sarkastického poutníka, který bere překážky během pouti jako výzvy a své či cizí chyby bere s nadhledem. Tříměsíční putování je popsané s nakažlivou lehkostí, který je lákadlo pro další milovníky dálek a dobrodružství, nebo aspoň pro mě ano.
Audioknihu je možné objednat zde :
http://www.albatrosmedia.cz/pesky-mezi-buddhisty-a-komunisty-audiokniha.html
Hodnocení : 90%
Autor : Ladislav Zibura
Název : Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Nakladatelství : BIZBOOKS
Stopáž : 11h 30min
Datum vydání : 5.12.2016
Nejnovější komentáře