Knižní novinku „Pět pilířů komunikace (nejen) s dětmi“ od autorky Jany Šintákové Michalicové ocení všichni ti, kteří uvažují o tom, že by si oprášili své dovednosti v komunikaci nejen se svými nejbližšími v okolí, ale i s cizími lidmi.
V knize, kde hned na první pohled zaujme dokonalá a oku lahodící obálka, se blíže seznámíte s novou komunikační metodou s příznačným názvem „Pět pilířů“ tzv. „5P“.
Ostatně jak už samotný název napovídá, jedná se o metodu složenou z pěti pilířů, jimiž jsou dle autorky: empatie, oslovení, vysvětlení stanoviska mluvčího, společné hledání řešení, a nakonec i poskytnutí psychické podpory.
Tato tak trochu psychologická brožurka čítající 173 stran je přehledně rozdělena do tří velkých kapitol. První z nich pojednává o komunikaci všeobecně, a záhy pak přechází k samotnému vzniku metody „Pěti pilířů“.
Stěžejní kapitolou je kapitola druhá věnující se podrobnému rozebrání této komunikační metody a jejich jednotlivých pilířů. Naopak ve třetí kapitole se můžete těšit na praktické ukázky jednotlivých rozhovorů v kontaktu s partnery, dětmi, rodinou, kolegy či širším okolím.
Mě osobně se líbily a nadchly převážně první dvě kapitoly, kde je vše krásně a srozumitelně vysvětleno, a to i pro laickou veřejnost. Autorka se tohoto tématu zhostila velmi bravurně a svým čtenářům tak poskytla jakýsi pohled na komunikaci pod svým drobnohledem.
Kdo Janinku zná, hlavně její srdečný styl psaní, tak ví, že se může těšit i na podnětné citáty slavných osobností. A ano, i tady si přijdete na své...
„V moci jazyka je život i smrt, kdo ho rád používá, nají se jeho plodů. Šalamoun“
Komunikační metoda jako taková se mi z teoretické stránky moc zamlouvala, a možná bych ji i použila ve svém každodenním životě. Ovšem třetí část věnující se praktické stránce mě naopak malinko zklamala a odradila od ní.
A i když si autorka dala hodně zaležet, aby svému čtenáři poskytla velké množství praktických ukázek rozhovorů, myslím si, že by v tomto případě bylo lepší čtenáře moc nezahlcovat a poskytnout jich raději méně.
Možná je to tím, že všechny mají naprosto totožnou skladbu a shodné začátky (slovo od slova), čímž jsem po přečtení několika z nich už ztrácela ostražitost a pozornost. Navíc se mi moc nelíbilo, že všechny jsou vedeny tak, že ve finále dochází k zmanipulování protivníka v můj vlastní prospěch, aniž bych mu někdy já sama vyšla úplně vstříc, spíše naopak anebo jen částečně na půl cesty.
Já osobně si nedovedu představit, že bych takto komunikovala a zpracovávala tříleté, řvoucí, paličaté dítě a snažila se mu domluvit a v neposlední řadě zmanipulovat ho tak, aby bylo vyhověno ať už plně nebo částečně hlavně mým potřebám.
Každopádně kniha Pět pilířů komunikace poskytuje nový náhled na komunikaci jako takovou a je na každém z nás, zda se nechá touto metodou inspirovat a vnese si ji do svého každodenního života.
„Komunikace nenásilnou formou může vybudovat zdravou a silnou osobnost, násilná komunikace může odsoudit člověka k nízkému sebevědomí a nezdravým vztahům s ostatními lidmi.“
PĚT PILÍŘŮ KOMUNIKACE (NEJEN) S DĚTMI
Napsala: Jana Šintáková Michalicová
Rok vydání: 2024
Počet stran: 173
Elektronická kniha
Nejnovější komentáře