Máte rádi silné příběhy? Cestujete rádi? Chcete se podívat do nádherných míst nespoutané přírody Skotska? Právě vám je určena kniha s názvem Po stezkách, jejíž autorkou je Raynor Winnová.
Jak vlastně kniha vznikla?
Cesta Raynor a Motha začala již v roce 2013 v době, kdy byla Mothovi poprvé diagnostikována jeho nemoc a zároveň manželé přišli kvůli špatné investici o milovaný statek ve Walesu. Zůstali tak jen s batohem na zádech a dvěma lacinými spacáky. Rozhodli se proto vydat na cestu ze Somersetu do Dorsetu, která jim změnila život.
V roce 2018 totiž z této cesty vydala Raynor knihu s názvem Pobřežní cesta, která se stala mezinárodním bestsellerem. Kromě toho se ale na jejich cestách také značně zlepšil Mothův zdravotní stav. Když začátkem roku 2021 Moth zkolaboval, byl další postup jasný – Cape Wrath byl vždycky Mothovým snem, a proto pokud se mu někde mělo udělat lépe, pak tam.
Raynor Winnová se stará o svého manžela, kterému diagnostikovali vzácné neurodegenerativní onemocnění tzv. kortikobazální degenerace. Tato nemoc je smrtelná. Zdravotní stav jejího muže se poslední dobou rapidně zhoršuje. Lék, který mu v minulosti již pomohl, Raynor do něj vkládá velkou naději, že opět pomůže. Bude jediném lékem opět vyrazit na cestu? Vydejte se společně s Raynor a Mothem na jejich 1500 kilometrů dlouhou cestu přes skotské hory, nádherná jezera, k yoorkshirským vřesovištím, do Walesu. Cesta plná nerovností, překážek, zároveň plná naděje a možná i velkého očekávání. Bude tato cesta úspěšná? Příběh vás pohltí a jen tak nepustí. Nechte se inspirovat, unášet příjemnými scenériemi na vřesoviště, průzračná jezera i nespoutanou přírodu.
Autorka ve své knize poukazuje na velmi závažné klimatické změny v přírodě, migraci, bezdomovectví, jako celosvětový problém v kontextu s vážným nevyléčitelným onemocněním svého manžela, se kterým se snaží bojovat. Všechny její knihy jsem přečetla a čtení si moc užila. Po jejich přečtení si říkám, že všechny naše problémy i starosti jsou vlastně velmi malicherné oproti tomu, co si Raynor i Moth na své cestě zažili, jaké překážky museli překonat stále s myšlenkou na nevyléčitelné onemocnění, které nad nimi viselo jako stín. Ta neskutečná síla, odhodlanost, která je hnala dál byla pro ně velkým motorem. Všechny její knihy doporučím všem, co ve svém životě tápou, mají nějaké starosti, neví, jak se s nimi vypořádat, tak tato kniha pro ně bude velkou inspirací. Velmi jsem fandila Raynor i Mothovi, abych jejich cesta byla úspěšná a bez překážek.
Kniha je plná humoru, soucitu, je o naději, neskutečné lásce, i nádherné, nespoutané přírodě, plná empatie a nejen to. Popisy přírody, jsou velmi autentické, budete mít pocit, že opravdu jdete po té cestě, o které v té chvíli autorka mluví a budou vás tlačit boty, případně vám bude zima a bude pršet. Přesně takové pocity ve mně čtení tohoto příběhu vyvolávaly.
Ukázka z knihy:
Opouštět Edinburg na kolech je horor: všude jsou zácpy a silnice jsou ucpané. S úlevou ale zjistím, že dva dny střídavě horkých a studených koupelí mi alespoň prozatím ulevily od bolavých svalů, ačkoliv jsem měla strach, že už se nikdy nevzpamatují. Moth drží řídítka s vystrčenými prsty, řídí palcem a brzdí ukazováčkem, ale trvá na tom, že ho nic nebolí. Padesát kilometrů za městem dominuje krajině na jedné straně jaderná elektrárna v Tornees a Severní moře na druhé. Mám pocit, že nevidím nic jiného. Teprve o dva dny později, když vyrážíme na stezku vedoucí o pobřeží jižně od Berwick-upon-Tweed, si uvědomím, jak málo toho na kole stačím sledovat v porovnání s tím, když jdu pěšky. Kolem North Berwicku toho může být k vidění spousta a já bych měla být nadšená, že jsem zase u pobřeží, ale nedokážu se soustředit na nic než na dopravu na silnici a na tu elektrárnu.
A pak najedeme na hrbolatou cestu porostlou uschlou trávou a najednou se světlo úplně promění, obzor zaplní moře a já ucítím na rtech sůl. Smysly jako by se znovu probraly k životu, vzduchem se rozezní skřivánčí zpěv. Volání těch drobných hnědých ptáčků je pro britské náhorní planiny, vřesoviště a pobřeží typické, ale v uplynulých pětadvaceti letech klesly jejich počty až o polovinu, takže se milý skřivan dostal v Británii na Červený seznam ohrožených druhů.
Několik slov autorce:
Raynor Winnová se po dokončení knihy Jihozápadní pobřežní cesty nadále pravidelně věnuje dálkovým pochodům, píše o přírodě, bezdomovectví a táboření pod širým nebem. Žije v Cornwallu se svým manželem Mothem. Její první kniha Pobřežní cesta, oslava života prodchnutá magickou atmosférou, se stala mezinárodním bestsellerem, umístila se na žebříčku nejprodávanějších knih Sunday Times, získala cenu Christophera Blanda udělovanou Královskou literární společností a byla nominována na Wainwrightovu cenu a cenu Costa Book Award. Po druhém románu Bouřlivé ticho, nadějí prozářeném příběhu o návratu domů, následuje její třetí kniha, která příběh uzavírá.
Autorka: Raynor Winnová
Přeložila: Lucie Mikolajková
Žánr: skutečné příběhy
Vydáno: 2024, Vydalo Nakladatelství KAZDA, s.r.o., Brno
Počet stran: 384
Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem
ISBN: 978-80-7670-121-2
Knihu můžete koupit zde:
Po stezkách - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)
Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.
Nejnovější komentáře