Tvůrci
Pro scenáristku a režisérku Irenu Pavláskovou jsou Pražské orgie sedmým celovečerním hraným filmem. Za svoje filmy získala řadu významných ocenění, včetně cen z těch nejprestižnějších světových festivalů kategorie A, jako je Speciální cena z MFF Cannes, (kam dvacet let před tím ani mnoho let poté nebyl do soutěžní sekce žádný český film přijatý) Grand Prix z MFF Montrealu, čtyři ceny z MFF Moskva, včetně ceny pro nejlepší ženský herecký výkon (Vilma Cibulková) dále Grand Prix Paříž Cretéil a mnohé jiné. Její filmy se kromě toho těší divácké návštěvnosti, film Čas dluhů byl divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 1998, její zatím poslední režijní počin, snímek Fotograf, byl druhým nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2015.
Spisovatel Philip Roth vycházel při psaní novely Pražské orgie z vlastních zážitků. Roth v 70. letech do Prahy jezdil a setkával se s českými zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. V 70.a 80. letech poskytoval podporu československým pronásledovaným spisovatelům a pomáhal zajišťovat vydávání jejich děl v USA. V roce 1976 odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990. Philip Roth zemřel ve věku 85 let v březnu 2018.
Ocenění:
- 1960 Národní knižní cena za Sbohem, město C.
- 1986 Cena Kruhu amerických knižních kritiků za román The Counterlife
- 1991 Cena Kruhu amerických knižních kritiků za dílo Odkaz: skutečný příběh
- 1994 PEN/Faulknerova Cena za beletrii za román Operace Shylock
- 1995 Národní knižní cena za román Sabbathovo divadlo
- 1998 Pulitzerova cena za beletrii za román Americká idyla
- 1998 Vyslanecká knižní cena anglofonní unie za román Vzala jsem si komunistu
- 1998 Národní medaile umění
- 2000 Cena za nejlepší cizojazyčnou knihu (Francie) za román Americká idyla
- 2001 PEN/Faulknerova cena za beletrii za román Lidská skvrna
- 2001 Zlatá medaile Americké akademie umění za literaturu
- 2001 Literární cena WH Smithe za román Lidská skvrna
- 2002 Cena národní knižní nadace za vynikající přínos americké literatuře
- 2002 Medicejská cena za zahraniční literaturu (Francie) za román Lidská skvrna
- 2003 Čestný doktorát za literaturu na Harvardově univerzitě
- 2005 Cena Sidewise za alternativní historii za román Spiknutí proti Americe
- 2005 Cena Jamese Fenimorea Coopera za nejlepší historický román za Spiknutí proti Americe
- 2006 PEN/Nabokovova cena za celoživotní dílo
- 2007 PEN/Faulknerova cena za beletrii za román Jako každý člověk
- 2007 PEN/Saul Bellowova cena za americkou beletrii
- 2010 Hadadova cena časopisu The Paris Review za nevšední literární angažovanost
- 2011 Mezinárodní Man Bookerova cena
- 2012 Cena knížete asturského za literaturu
- 2013 Cena Mezinárodního PEN klubu a Allenovy nadace za službu literatuře
Kameraman Alexander Šurkala nasnímal obraz k řadě úspěšných českých filmů – Šeptej, Karamazovi a Ztraceni v Mnichově, za práci na filmu Juraje Herze Habermannův mlýn v roce 2011 získal výroční cenu Asociace českých kameramanů. Jako kameraman pracoval dále na filmech O dve slabiky pozadu, Indián a sestřička, Bez doteku, Přijde letos Ježíšek?, 10 pravidel jak sbalit holku a Polednice, koprodukční film Humorista aj.
Hudební skladatel Jiří Chlumecký složil hudbu k mnoha úspěšným filmům - Čas sluhů, Pražská pětka (Barvy), Corpus Delicti, Jen o rodinných záležitostech, Čas dluhů, Sametoví vrazi, Bestiář, Zemský ráj to napohled, Vybíjená a Fotograf. Je autorem hudby k filmům české režisérské legendy Věry Chytilové – Kopytem sem, kopytem tam, za kterou získal na festivalu českých a slovenských filmů vítěznou cenu, a Pasti, pasti, pastičky. Hudbu složil také například k televizním filmům Rašín, Bludičky, Nesmluvená setkání, k televizním seriálům Ranč u Zelené sedmy, Expozitura nebo Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů.
Střihač Pavel Hrdlička je podepsán pod více než patnácti českými i zahraničními projekty – například pod filmy Mistři, Protektor, Polski film nebo Čertí brko, či komedií O život. Stříhal také televizní seriály Clona a Já, Mattoni. Pravidelně spolupracuje se světově uznávanou režisérkou Agnieszkou Hollandovou, jako střihač se podílel na jejích snímcích Hořící keř, Přes kosti mrtvých i na novém projektu Šarlatán. Pavel Hrdlička je trojnásobným držitelem Českého lva za střih. Za práci na filmu Protektor byl oceněn rovněž na filmovém festivalu v Syracuse (USA).
Film Pražské orgie produkuje společnost Prague Movie Company Ireny Pavláskové a Viktora Schwarcze. Viktor Schwarcz patří k nejrespektovanějším českým producentům posledního dvacetiletí. Je držitelem Českého lva pro nejlepší film za snímek Poupata. Jako nezávislý producent je podepsán pod dvěma desítkami českých filmů, s Irenou Pavláskovou spolupracoval již na filmech Zemský ráj to napohled (2009) a Fotograf (2015).
Koproducentem filmu je Česká televize, Eydelle Film, Cineart TV Prague, Europeana Production, Analog Vision, film vzniká s podporou programu MEDIA, Státního fondu kinematografie, Ministerstvem kultury ČR, slovenským koproducentem je společnost ARINA s podporou slovenského Audiovizuálneho fondu. Vznik filmu podpořil Nadační fond Praha ve filmu - Prague Film Fund.
Distributorem je Bioscop.
Nejnovější komentáře