Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) je americký psychologický komediálně-dramatický film režiséra Miloše Formana z roku 1975, natočený podle stejnojmenného románu Kena Keseyho z roku 1962. Ve filmu hraje Jack Nicholson roli Randla McMurphyho, nového pacienta v psychiatrické léčebně, a ve vedlejších rolích se objevují Louise Fletcherová, Will Sampson, Danny DeVito, Sydney Lassicková, William Redfield a také Christopher Lloyd a Brad Dourif ve svých filmových debutech.
Natáčení začalo v lednu 1975 a trvalo tři měsíce, přičemž se odehrávalo v Salemu v Oregonu a okolí a také v zátoce Depoe Bay na severním pobřeží Oregonu. Producenti se rozhodli natáčet film v Oregonské státní nemocnici, skutečné psychiatrické léčebně, protože zde se odehrával i děj románu. Nemocnice stále funguje, ačkoli původní budovy, které jsou ve filmu vidět, byly zbourány.
Podle mnohých je film Přelet nad kukaččím hnízdem jedním z nejlepších filmů všech dob a je na 33. místě žebříčku 100 let Amerického filmového institutu.... 100 Movies.
Po filmu Stalo se jedné noci z roku 1934 se jedná o druhý film, který získal všech pět hlavních Oscarů (nejlepší film, herec v hlavní roli, herečka v hlavní roli, režie a scénář), což se podařilo až v roce 1991 filmu Mlčení jehňátek. Získal také řadu Zlatých glóbů a cen BAFTA. V roce 1993 byl film Kongresovou knihovnou Spojených států amerických označen za „kulturně, historicky nebo esteticky významný“ a vybrán k uchování v Národním filmovém registru.
Děj
V roce 1963 je Randle McMurphy na oregonské pracovní farmě obviněn ze znásilnění patnáctileté dívky. Aby se vyhnul těžké práci, nechá se převézt do psychiatrické léčebny. Oddělení ovládá vrchní sestra Mildred Ratchedová, chladná, pasivně agresivní tyranka, která zastrašuje své pacienty.
Mezi další pacienty patří mladý, úzkostný, koktavý Billy Bibbit; Charlie Cheswick, který má sklony k záchvatům vzteku; blouznivý, dětský Martini; výřečný, potlačovaný homosexuál Dale Harding; bojovný a vulgární Max Taber; epileptici Jim Sefelt a Bruce Fredrickson; tichý, ale násilnicky smýšlející Scanlon; vysoký, hluchoněmý indiánský „náčelník“ Bromden; a několik dalších s chronickými chorobami.
Ratchedová považuje McMurphyho živou, vzpurnou přítomnost za ohrožení své autority, na což reaguje tím, že pacientům zabavuje a přiděluje cigarety a pozastavuje jim právo hrát karty. McMurphy se ocitá v souboji s Ratchedovou. Ukradne školní autobus, uteče s několika pacienty na pobřeží Tichého oceánu a povzbuzuje je, aby objevili své vlastní schopnosti a nalezli sebedůvěru.
Poté, co mu ošetřovatel sdělí, že soudcem stanovený časový trest neplatí pro lidi, kteří jsou považováni za kriminálně nepříčetné, McMurphy naplánuje útěk a povzbudí primáře Bromdena, aby prohodil vodoléčebnou konzoli oknem. Vyjde také najevo, že McMurphy, náčelník a Taber jsou jedinými nechronickými pacienty nedobrovolně umístěnými v ústavu; ostatní jsou samoplátci a mohou kdykoli odejít, ale bojí se to udělat. Poté, co Cheswick propukne v záchvat a dožaduje se svých cigaret, které mu Ratchedová přidělila na příděl, McMurphy se pohádá se zřízenci a zasáhne Chief.
Ratchedová v důsledku této nekázně pošle Chief, Cheswicka a McMurphyho do „šokové dílny“. Zatímco čekají na svůj trest, McMurphy nabídne Náčelníkovi žvýkačku a zjistí, že může mluvit a slyšet, protože předstíral hluchoněmost, aby se s nikým nemusel stýkat. Poté, co je podroben elektrokonvulzivní terapii, se McMurphy vrací na oddělení a předstírá, že má poškozený mozek, ale pak odhalí, že léčba ho ještě více odhodlala porazit Ratchedovou. McMurphy a primář plánují útěk, ale rozhodnou se uspořádat tajný vánoční večírek pro své přátele poté, co Ratchedová a ošetřovatelé na noc odejdou.
McMurphy propašuje na oddělení dvě ženy, Candy a Rose, a láhve alkoholu; podplatí strážného Turkleho, aby to povolil. Po večírku se McMurphy a primář chystají k útěku a vyzvou Billyho, aby šel s nimi. Billy odmítne, ale požádá o „rande“ s Candy; McMurphy mu domluví sex s ní. McMurphy a ostatní se opijí a McMurphy místo útěku s Náčelníkem usne.
Ráno přijde Ratched a najde oddělení v nepořádku a většinu pacientů v bezvědomí. Objeví Billyho a Candy spolu a hodlá Billyho přede všemi ztrapnit. Billymu se podaří překonat koktání a postavit se Ratchedové. Když mu pohrozí, že to řekne jeho matce, Billy se pod jejím tlakem zhroutí a znovu začne koktat. Ratchedová ho nechá umístit do lékařské ordinace. O chvíli později McMurphy při pokusu o útěk oknem s primářem udeří sanitáře, což přiměje ostatní sanitáře k zásahu. Mezitím Billy spáchá sebevraždu tím, že si podřízne hrdlo rozbitým sklem. Ratchedová se snaží situaci zmírnit tím, že vyzve k pokračování denního režimu jako obvykle, a rozzuřený McMurphy Ratchedovou uškrtí. Zdravotníci McMurphyho zkrotí, čímž Ratchedovi zachrání život.
O nějaký čas později má Ratched na krku ortézu a mluví slabým hlasem a Harding nyní vede nyní již nezaviněné hraní karet. McMurphy není nikde k nalezení, což vede k fámám, že utekl. Později v noci šéf vidí, jak McMurphyho vracejí do postele. Pozdraví ho, nadšený, že McMurphy dodržel slib, že bez něj neuteče, ale všimne si, že McMurphy nereaguje a je fyzicky ochablý, a na jeho čele objeví jizvy po lobotomii. Šéf McMurphyho se slzami v očích obejme a řekne: „Půjdeš se mnou,“ načež ho udusí polštářem, čímž svého blízkého přítele eutanazuje. Poté zvedne z podlahy vodoléčebnou fontánu, rozbije ji o okenní vrata a sám uteče, zatímco ostatní vězni, které probudil zvuk tříštícího se skla, ho pozorují a povzbuzují.
Obsazení
-Jack Nicholson jako Randle Patrick „R.P.“ McMurphy
-Louise Fletcher jako zdravotní sestra Mildred Ratchedová
-Will Sampson jako „šéf“ Bromden
-William Redfield jako Dale Harding
-Brad Dourif jako Billy Bibbit
-Sydney Lassick jako Charlie Cheswicková
-Christopher Lloyd jako Max Taber
-Danny DeVito jako Martini
-Dean Brooks jako dr. John Spivey
-William Duell jako Jim Sefelt
-Vincent Schiavelli jako Bruce Frederickson
-Michael Berryman jako Ellis
-Alonzo Brown jako obsluha Miller
-Mwako Cumbaka jako obsluha Warren
-Nathan George jako Attendant Washington
-Marya Small jako Candy
-Scatman Crothers jako Noční hlídač Turkle
-Phil Roth jako Woolsey
-Louisa Moritz jako Rose
-Peter Brocco jako plk. Matterson
-Delos V. Smith Jr. jako vězeň Scanlon
-Josip Elic jako vězeň Bancini
-Mimi Sarkisian jako sestra Pilbowová
-Ted Markland jako Hap Arlich
Produkce
Název pochází z říkanky, kterou náčelníkovi Bromdenovi v dětství četla jeho babička a která je v knize zmíněna:
Vintery, mintery, příbory, kukuřice,
Jablko semeno a jablko trnka,
Drát, šípek, zámek vápno
Tři husy v hejnu
Jedna letěla na východ
Jedna letěla na západ
A jedna přeletěla kukaččí hnízdo.
Herec Kirk Douglas - který ztvárnil roli McMurphyho v broadwayské divadelní verzi románu Kena Keseyho z let 1963-64 - zakoupil práva na zfilmování příběhu a deset let se snažil přenést ho na velké plátno, ale nepodařilo se mu najít studio, které by bylo ochotné ho natočit. Nakonec prodal práva svému synovi Michaelu Douglasovi, kterému se podařilo film prosadit, ale starší Douglas, kterému v té době bylo téměř šedesát, byl pro roli McMurphyho považován za příliš starého. Gene Hackman, James Caan, Marlon Brando a Burt Reynolds byli také zvažováni, ale všichni čtyři roli odmítli a nakonec ji dostal osmatřicetiletý Jack Nicholson. Douglas přivedl Saula Zaentze jako koproducenta.
První scenárista filmu Lawrence Hauben seznámil Douglase s dílem Miloše Formana, jehož československý film Hoří, má panenko z roku 1967 měl určité kvality, které odrážely cíle současného scénáře. Forman přiletěl do Kalifornie, probral scénář stránku po stránce a nastínil, co by udělal, na rozdíl od jiných oslovených režisérů, kteří nebyli tak vstřícní. Forman v roce 2012 napsal: „Pro mě [příběh] nebyl jen literaturou, ale skutečným životem, životem, který jsem prožil v Československu od svého narození v roce 1932 do roku 1968. Komunistická strana byla moje sestra Ratchedová, která mi říkala, co smím a nesmím dělat; co smím nebo nesmím říkat; kam smím a nesmím jít; dokonce i to, kým jsem a nejsem.“
Zaentz, náruživý čtenář, cítil ke Keseymu náklonnost, a tak po prvním Haubenově pokusu požádal Keseyho, aby napsal scénář. Kesey se podílel na počátečních fázích vývoje scénáře, ale po tvůrčích neshodách s producenty ohledně obsazení a úhlu pohledu na vyprávění odstoupil; nakonec podal na produkci žalobu a vyhrál soudní vyrovnání.
Hal Ashby, který byl zpočátku zvažován jako režisér, navrhl do role McMurphyho Jacka Nicholsona. Nicholson nikdy předtím tento typ role nehrál. Produkce se kvůli Nicholsonovu rozvrhu zpozdila asi o šest měsíců. Douglas později v jednom rozhovoru prohlásil, že „se to ukázalo jako velké požehnání: dalo nám to šanci správně obsadit herecký ansámbl.“
Casting
Jako první byl obsazen Douglasův nejstarší přítel Danny DeVito, který si v roce 1971 zahrál v mimobroadwayské inscenaci jednoho z pacientů, Martiniho, kterého hraje i v následujícím filmu. Náčelník Bromden, kterého hrál Will Sampson, byl nalezen na základě doporučení Mela Lamberta (který ztvárnil správce přístavu ve scéně s rybolovem), obchodníka s ojetými auty, s nímž se Douglas seznámil při letu letadlem, když mu Douglas řekl, že do role chtějí „velkého chlapa“. Lambertův otec často prodával auta indiánským zákazníkům a o půl roku později zavolal Douglasovi, aby mu řekl: “
Do role Billyho Bibbita byl zvažován Bud Cort.
Miloš Forman zvažoval do role Candy Shelley Duvallovou; shodou okolností se ona, Nicholson a Scatman Crothers (který ztvárnil Turklea) později objevili v hlavním obsazení filmové adaptace Osvícení z roku 1980. Při promítání filmu Zloději jako my (1974), aby zjistil, zda se na roli hodí, ho zaujala Louise Fletcherová, která měla vedlejší roli, pro roli sestry Ratchedové. Společný známý, castingový režisér Fred Roos, již dříve zmínil jméno Fletcherové jako možnou variantu. Přesto trvalo čtyři nebo pět schůzek trvajících více než rok (během nichž byla role nabídnuta dalším herečkám, například Jeanne Moreau, Colleen Dewhurst, Ellen Burstyn, Angele Lansbury, Anne Bancroft a Geraldine Page), než Fletcherová roli sestry Ratchedové získala. Její poslední konkurz se konal koncem roku 1974 za účasti Formana, Zaentze a Douglase. Den po Vánocích jí její agent zavolal, že ji 4. ledna očekávají v Oregonské státní nemocnici v Salemu, kde má začít zkoušet.
V roce 2016 Fletcherová vzpomínala, že Nicholsonův plat byl „obrovský“, zatímco zbytek herců pracoval na úrovni nebo blízko ní. Odpracovala 11 týdnů a vydělala 10 000 dolarů před zdaněním.
Zkoušky
Před zahájením natáčení začal 4. ledna 1975 v Oregonu týden zkoušek, během nichž herci sledovali pacienty při jejich každodenní rutině a na skupinové terapii. Jack Nicholson a Louise Fletcherová byli také svědky provádění elektrokonvulzivní terapie na jednom z pacientů.
Natáčení
Natáčení začalo v lednu 1975 a skončilo přibližně o tři měsíce později a natáčelo se v Salemu ve státě Oregon a jeho okolí a také v pobřežním městě Depoe Bay ve státě Oregon.
Producenti se rozhodli natáčet film v Oregonské státní nemocnici, skutečné psychiatrické léčebně, protože zde se odehrával i děj románu. Ředitel nemocnice Dean Brooks natáčení podporoval a nakonec si ve filmu zahrál postavu doktora Johna Spiveyho. Brooks každému z herců určil pacienta, kterého měli stínovat, a někteří herci dokonce v noci spali na oddělení. Chtěl také do štábu začlenit své pacienty, s čímž producenti souhlasili. Douglas vzpomíná, že teprve později zjistil, že mnozí z nich jsou kriminálně nemocní.
Jelikož Forman nedovolil hercům vidět natáčecí den, vedlo to k tomu, že k němu herci ztratili důvěru, a také Nicholson začal pochybovat o svém výkonu. Douglas přesvědčil Formana, aby Nicholsonovi něco ukázal, což se mu podařilo, a vrátil tak herci důvěru.
Haskell Wexler byl propuštěn jako kameraman a nahradil ho Bill Butler. Wexler se domníval, že důvodem jeho propuštění je souběžná práce na dokumentu Underground, v němž se při skrývání před zákonem natáčely rozhovory s radikální militantní skupinou Weather Underground. Forman však uvedl, že Wexlerovy služby ukončil kvůli uměleckým neshodám. Wexler i Butler byli za film Přelet nad kukaččím hnízdem nominováni na Oscara za nejlepší kameru, ačkoli Wexler řekl, že v tom filmu „byla jen asi minuta nebo dvě minuty, které jsem nenatočil“.
Podle Butlera Nicholson odmítl s Formanem mluvit: „....[Jack] s Milošem vůbec nemluvil, mluvil jen se mnou.“
Produkce překročila původní rozpočet 2 miliony dolarů a překročila časový plán, ale Zaentz, který film osobně financoval, dokázal získat rozdíl díky půjčce od své společnosti Fantasy Records. Celkový rozpočet produkce se vyšplhal na 4,4 milionu dolarů.
- Photo © United Artists
- Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře